Efendisinin Sesi Arap Şeyhi'nin Saldırdığı Türk Subayı Fahrettin TÜRKKAN Kimdir? / Mithat AKAR

Üniversiteli Gençler Burada Yazıyor

Efendisinin Sesi Arap Şeyhi'nin Saldırdığı Türk Subayı Fahrettin TÜRKKAN Kimdir? / Mithat AKAR

İletigönderen mithat akar 1923 » Çrş Ara 20, 2017 18:51

İngiliz Efendisinin Sesi Şeyh Abdullah bin Zayed'in Saldırdığı Türk Subayı Fahrettin TÜRKKAN Kimdir?

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed, Medine Müdafaası kahramanı olarak bilinen Osmanlı Paşası Fahreddin Türkkan'ı 'hırsız' olarak niteleyen bir tweeti paylaştı.

Peki,"TÜRK KAPLANI" üvanıyla da tanınan Fahrettin Paşa kimdir?
Resim

Fahrettin TÜRKKAN, Erkan-ı Harbiye Mektebi'ni bitirdikten sonra 1891 yılında Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle göreve başladı. Balkan Savaşı'nda Çatalca savunmasında ve Edirne'nin geri alınışı'nda görev aldı. 1916 yılında 4. Ordu komutanı Cemal Paşa tarafından Medine'deki Hicaz Sefer Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. İngilizlerin desteğinde isyana girişen Şerif Hüseyin ordusuna karşı, kısıtlı imkanlara rağmen yaptığı Medine Müdafaası büyük takdir topladı. 2 yıl 7 ay süren Medine Müdafaası sonrası "Medîne Müdâfii", "Türk Kaplanı", "Çöl Kaplanı", "Medine Kahramanı" lakaplarıyla anıldı. Yani Fahrettin Paşa İngiliz emperyalizminin canını yakmış Türk komutanlarımızdandır. Peki, Fahrettin Paşa sadece Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Osmanlı Devletinin emrinde mi savaştı? Eğer bu yargıda bulunursak, Milli Kurtuluş Savaşı tarihini eksik kavramış oluruz.

İngilizlerin Medine kuşatmasından sonra esir düşen Fahrettin Paşa, 1919 yılında Malta'ya sürgün edildi. Sürgün döneminde işgal kuvvetleri tarafından İstanbul'da kurulan kukla bir mahkeme kararıyla idama mahkum edildi. Bu kukla yargı organının adı da dikkat çekici: "Kürt Nemrut Mustafa Paşa Divan-ı Harbi."

Ankara'da kurulan Milli Hükümet'in müdahalesi ile Malta'dan kurtulan Fahrettin TÜRKKAN, 1921 tarihinde Ankara'ya getirildi. Gazi Mustafa Kemal'in emriyle Güney Cephesi'nde Fransız Ordusu'na karşı savaşan Türk kuvvetlerini birleştirmekle görevlendirildi. Fransızlarla Ankara Antlaşması imzalandıktan sonra, Kabil Büyükelçiliği'ne atandı ve Türk - Afgan dostluk ilişkilerine büyük katkılarda bulundu.

BAE Dışişleri Bakanı olan, "zat-ı muhteremin", Medine'de İngiliz emperyalizmine ve İngilizlerin kışkırttığı çetelere; Türk Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda da Fransız işgal kuvvetlerine kadar Türk topraklarında gözü olanlara kök söktüren bir Türk subayına saldırması kendi açısından anlamlıdır!

BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed,İngiliz - Amerikan emperyalizmine karşı olan sadakatini bildirirken; ilk ulusal kurtuluş savaşını başarıyla sonuçlandıran bir ulusun, Türk ulusunun subayına saldırmakla kendi siyasi geleneğini yansıtmaktadır.

Türk - Amerikan cepheleşmesinde, safların her geçen gün daha da belirginleştiği böyle bir süreçte, BAE, kendi tarihsel - siyasal bakış açısını ortaya koymaktadır. Bunun karşısında biz Türk milleti olarak "İstiklali Tam" Türkiye ülküsünün önemini önce kendimize, sonra da çevremizden başlayarak bulunduğumuz her alanda anlatmalı ve anlamalıyız.

Mithat Akar
https://www.facebook.com/profile.php?id=100006232153226
Kullanıcı küçük betizi
mithat akar 1923
Üye
Üye
 
İletiler: 298
Kayıt: Çrş Ağu 28, 2013 16:18

Şu dizine dön: Gençlik Diyor ki

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x