Elazığ - Sivrice'de 5.9'luk Deprem

Güncel Meydan | Güncel Haberler Köşesi

Elazığ - Sivrice'de 5.9'luk Deprem

İletigönderen Panzehir » Çrş Şub 21, 2007 15:55

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Malatya, Diyarbakır ve Tunceli gibi çevre illerinde de hissedildi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, depremin saat 13.05'de meydana geldiğini ve merkez üssünün Elazığ'ın Sivrice ilçesi olduğunu açıkladı. Depremin şiddetli hissedildiği Elazığ, Malatya ve Diyarbakır gibi şehirlerde vatandaşlar hemen sokağa çıktı.
Elazığ Valisi Muammer Muşmal, deprem anında Karakoçan ilçesinde incelemelerde bulunduğunu belirterek, "Biz burada depremi hissetmedik ama deprem Sivrice ve Maden'de hissedilmiş. Şu anda herhangi bir can kaybımız yok. Arama kurtarma ekiplerimiz depremin hissedildiği yerlerde çalışmalarına başladı. Bazı köylerde binalar tek katlı olduğu için belki yer yer yıkılmalar olabilir. Jandarma ve polis ekiplerimiz bu yönde de çalışmalar yapıyor." dedi.
Depremin hissedildiği bölgelerde elektrikler kesildi, telefon altyapısında aksamalar oldu. Sarsıntıların azalması sonrasında kesinti yapılan bölgeye elektrik verilmeye başlandı.
Depremin Doğu Anadolu fay hattında meydana geldiği belirtildi.

DEPREM, ŞANLIURFA'DA DA HİSSEDİLDİ

Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 5.9 büyüklüğündeki deprem, Şanlıurfa'da da hissedildi.
Saat 13.05'de meydana gelen ve yaklaşık 10 saniye süren deprem, Şanlıurfa kent merkezi, Hilvan, Siverek ve Harran ilçelerinde de hissedildi.
Kısa süreli paniğe neden olan deprem nedeniyle iş yerlerinden çıkan vatandaşlar, bir süre sokakta bekledi.
Şanlıurfa'da hissedilen depremde ilk belirlemelere göre, herhangi can ya da mal kaybı yaşanmadı.

BATMAN DA SALLANDI

Merkez üssü Elazığ Sivrice olan depremde Batman 2 kez üst üste sallandı.
Yaşanan sallanma ile birlikte vatandaşlar sokağa döküldü. Deprem Batman merkezinde büyük ölçüde hissedildi. Gülistan ve SSK caddelerindeki esnaflar iş yerlerin terk ederek dışarı fırladı.
Öte yandan binalarda oturan vatandaşlar ise apar topar kendilerin sokağa attı. Depremde ilk belirlemelere göre can ve mal kaybının olmadığı ifade edildi.

DEPREM GAZİANTEP'TE DE HİSSEDİLDİ

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 5.9 büyüklüğünde deprem Gaziantep'te de hissedildi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, depremin saat 13.05'de meydana geldiğini açıkladı.

SİVRİCE'DE 12 GÜN ÖNCE 5.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLMUŞTU

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem gözleri bu bölgeye çevirdi. Sivrice merkezli 5.9 büyüklüğündeki deprem çevre illerde de hissedilirken, yine aynı ilçede 9 Şubat'ta 5.3 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.
Bundan 12 gün önce Merkez üssü Sivrice ilçesi Gözeli köyü olan depremde il merkezinde 10 ev ile Sivrice ilçesindeki hükümet konağı, emniyet ve Ziraat Bankası binalarında çatlaklar oluşmuştu. Sabaha karşı yaşanan 5,3 büyüklüğündeki depremin ardından 8 kişinin yaralanma, 27 kişinin ise panik ve korku nedeniyle hastanelere başvurmuştu.

ELAZIĞ VALİSİ MUŞMAL: KAYAPINAR KÖYÜ'NDE BİR BİNA YIKILDIĞI BİLGİSİNİ ALDIK

Elazığ Valisi Muammer Muşmul, 5.9 büyüklüğündeki depremin merkezüssü olan Sivrice ilçesine bağlı Kayapınar köyünde bir binanın yıkıldığı bilgisi aldıklarını söyledi.
Muşmul, Elazığ ve çevre illerde paniğe neden olan depremle ilgili yaptığı açıklamada, Karapınar köyünde bir binanın yıkıldığına dair bilgi aldıklarını, bunun üzerine köye ekip gönderildiğini bildirdi.
Muşmul, depremin Sivrice ilçesinde Cumhuriyet İlköğretim Okulu ile PTT binasında da hasara yol açtığını kaydetti.

BÖLGEYE ACİL İHTİYAÇLAR GÖNDERİLİYOR

Merkez üssü Elazığ'ın Maden ilçesine bağlı Çakıroğlu ve Polatlı köyünde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremde can kaybı yaşanmazken, deprem çevre illerden Malatya, Diyarbakır, Tunceli ve Adıyaman da hissedildi. Bölgeye acil ihtiyaçlar gönderilmeye başlandı.
Güneydoğu Bölge Afet Müdahele Lojistik Merkezi Müdür Yardımcısı Yaşar Çağrıbay, bölgeye 6 personel, bir haberleşme merkezi ve 2 araç ile birlikte 60 çadır, 600 adet battaniye gönderildiğini söyledi.

Malatya'nın Pütürge ilçesine de 4 personel, bir haberleşme aracıyla 1 araç gönderildiğini kaydeden Çağrıbay, acil ihtiyaçlar için de 25 adet çadır ve 250 adet battaniye gönderildiğini bildirdi.
İhtiyaç halinde araçların hazır bekletildiğini ifade eden Çağrıbay, Sivrice ilçesinde henüz bir ihtiyaç talebiyle karşılaşmadıklarını belirtti.

İncelemelerde bulunmak üzere Karakoçan ilçesinde bulunan Elazığ Valisi Muammer Muşmal, depremde bir can kaybı yaşanmadığını ve şimdilik elektriklerin kesik olduğunu kaydetti. Gerekli çalışmaların yapıldığını bildiren Muşmal, arama kurtarma ekiplerinin bölgeye hareket ettiğini söyledi. Bu arada depremle birlikte bulundukları binalardan hızla dışarıya çıkan vatandaşlar, cep telefonları aracılığıyla yakınlarıyla konuşmak istedi.
Elazığ'da şehir merkezinde dershanelerdeki öğrenciler dışarıya çıkarken, bazı binaların sıvalarında çatlaklar meydana geldi.İşte Google Earth'den Sivrice

İşte bölgenini Google Earth'den çekilen fotoğrafları...


Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
En son Panzehir tarafından Çrş Şub 21, 2007 16:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kez düzenlendi.

Gün gelir devran döner
Adımıza türküler söylenir bu şehirde!..
...
Kullanıcı küçük betizi
Panzehir
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
 
İletiler: 3483
Kayıt: Pzr Şub 18, 2007 20:02

İletigönderen Hasta » Çrş Şub 21, 2007 16:02

Sanırım can kaybı yok! Büyük geçmiş olsun.
Kullanıcı küçük betizi
Hasta
Satılmıştır
 
İletiler: 1
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 14:52

İletigönderen ACD » Çrş Şub 21, 2007 19:38

Panzehir, Haberi Paylaştığın İçin Teşekkürler ...
Depremin Sivrice'nin Çevresindeki Çok Büyük Bir Coğrafyayı, Alanı Kapsaması. Depremi Hisseden Bir Çok İldeki İnsanların Depremin Merkezinin Kendi İli Olması Gerçekten Çok İlginç.
:roll: :!:
Mevzubahis VATAN ise gerisi TEFERRUATTIR...!
Kullanıcı küçük betizi
ACD
Üye
Üye
 
İletiler: 1137
Kayıt: Pzr Şub 18, 2007 20:58


Şu dizine dön: Haberler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x