Erdoğan kimin şah damarını kesiyor? / Arslan BULUT

Erdoğan kimin şah damarını kesiyor? / Arslan BULUT

İletigönderen Balasagun » Cmt Ağu 13, 2016 14:09

Erdoğan kimin şah damarını kesiyor?


Resim
Tayyip Erdoğan, askeri liseleri kapatma gerekçesi olarak neyi gösterdi? Kendi sözleri şöyle:

“Kusura bakmasınlar bu darbeyi yapanlar askeri liselerden gelenler değil mi? Silme oradan geldiler, silme. Harp okullarına girdiler. Harp okullarına düz liselerden gelenler girmedi. Sana bunu sorarlar. Harp okullarına girmeyi başarabilenler GATA’dan bir çürük raporu ile gönderildiler. Niçin biz askeri liseleri bu kadar abartıyoruz ki şu anda? Hulusi Paşa düz lise mezunu. Necdet Özel Paşa düz liseden geldi. Demek ki oluyormuş.”

* * *

Ahmet Hakan, Erdoğan’ın gerekçe olarak kullandığı “Darbeyi yapanlar silme askeri liselerden geldi” tezini rakamlarla çürüttü:

Tutuklanan veya gözaltına alınan general/amiral sayısı: 123

Sivil lise kaynaklı tutuklanan veya gözaltına alınan general/amiral sayısı: 68

Tutuklanan veya gözaltına alınan sivil lise kaynaklı general/amiral oranı: Yüzde 55

Görüleceği gibi bu durumda olan askeri lise kaynaklı subay oranı: Yüzde 45.

* * *

Bu, olayın sadece bir yönü... Bir başka yönüne gelince... Diyanet İşleri Başkanlığı çoğu imam kadrosunda bulunan 3 bin 672 kişinin görevden uzaklaştırıldığını söyledi. FETÖ mensubu olmaktan tabii...

Peki bu 3 bin 672 kişi, liseyi nerede okumuş?

Yüzde 90’ı İmam-Hatip mezunu değil mi?

Bu durumda, Tayyip Erdoğan’ın mantığıyla, “FETÖ’cü imamlar, silme İmam-Hatip’ten geldi silme” diyerek İmam-Hatip liselerini kapatmak mı gerekir?

* * *

Tayyip Erdoğan, 28 Eylül 2015’te veli ve öğrencilerinin tüm itirazlarına rağmen İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürülen Kadıköy Ahmet Sani Gezici Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi açılış töreninde konuşurken de “Türkiye 8 yıllık eğitim garabetini yaşadı. O ne büyük garabetti. Adeta şah damarımızı kestiler. Şah damarı kesilen bir insan yaşayabilir mi? Yaşayamaz. Nesli o hale düşürdüler. O zaman 600 bin imam hatip öğrencisi vardı, bir anda 60 bine düştü. Sabır, sabır, sabır. Ve bunun neticesinde bu geldi. E ne oldu? Sabrın neticesinde şu anda imam hatiplerde öğrenci sayısı 1 milyon 200 binin üzerine çıktı” demişti.

İmam-Hatip’lerin orta kısmını kapatanlar, kimin şah damarını kesmiş oluyordu? Erdoğan’ın “dindar ve kindar olacak” dediği neslin şah damarını herhalde değil mi? Tabii bir de AKP devletinin şah damarını!

Peki “askeri liseden yetişenler darbeci oluyor” diye bu okulları kapatan mantık, İmam-Hatip Liselerinin sayısını artırmakla, yeni nesli kendi mantığına göre kurgulamış, Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle “tek tip” bir nesil yetiştirmiş olmuyor mu?

* * *

Asıl mesele nedir peki?

Onu da Tayyip Bey’den dinleyelim:

“Ben İmam Hatiplilere Türkiye’yle birlikte Türkiye’nin hatta tüm dünyayı inşa etme vazifesinin verildiğine inanıyorum.” (28 Nisan 2016, İmam-Hatip Gençlik Buluşması konuşmasından..)

Neymiş mesele? Türkiye’yi ve hatta tüm dünyayı yeniden imamlarla inşa etmek!

Başka?

Yine Tayyip Bey söylesin:

“Kapısına kilit vurulmak, öğrencilerin geleceği karartılmak istenen İmam Hatipler, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan, Milletvekili, bürokrat, belediye başkanı yetiştiren seçkin kuruma dönüştü.” (Aynı konuşmadan...)

Yani Türkiye’deki bütün okulları İmam-Hatip’e dönüştürmek... Ve Türkiye’nin A’dan Z’ye bütün yönetimini onlara teslim etmek... Bu arada harp okullarına da İmam-Hatiplilerin girişini sağlayıp, orduyu “İslâm Ordusu” haline getirmek? Sonra da dünyayı hizaya getirmek!

Türkiye, Suudi Arabistan’ın kurduğu “İslâm Ordusu”na katıldığından, düz liseden veya askeri liseden yetişen subay işlerine yaramayabilir!

Erdoğan, kimin şah damarını kesiyor? Türk Ordusu’nun değil mi? Halk, bunu mu istiyor?

Peki FETÖ’nün amacı neydi?

Arslan BULUT, 13 Ağustos 2016
arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr
“Efendiler, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki aslî cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin”
Kullanıcı küçük betizi
Balasagun
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 3524
Kayıt: Cum Eki 17, 2008 13:18

Re: Erdoğan kimin şah damarını kesiyor? / Arslan BULUT

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Pzt Ağu 15, 2016 15:21

Muhteşem bir karşılaştirmalı analiz ve sentez. Ağzınıza sağlık çok değerli ve sevgili Aslan Bulut. Sağolun varolun. Sevgiler ve saygılar. Gönül Pınar Atacı, 15.8.16,16.23
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye
 
İletiler: 582
Kayıt: Sal Ara 01, 2015 9:02


Şu dizine dön: Arslan BULUT

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

cron

x