Eşrefpaşalılar: Bir Fethullah Gülen Filmi

Eşrefpaşalılar: Bir Fethullah Gülen Filmi

İletigönderen Deli Haydar » Cum Mar 05, 2010 17:07

Feragat-ı nefs.
İstihkar-ı hayat.
Kullanıcı küçük betizi
Deli Haydar
Meydan Delisi
Meydan Delisi
 
İletiler: 714
Kayıt: Çrş Eki 14, 2009 11:21

Re: Eşrefpaşalılar: Bir Fethullah Gülen Filmi

İletigönderen Deli Haydar » Cum Mar 05, 2010 17:24

Eşrefpaşalılar, Cemaat Sinemasına Doğru
Cumhuriyet Gazetesi / 5 Mart 2010

“Eşrefpaşalılar”, dine sıkı sıkı sarılırsan hayat çok daha güzel olur gibi bir misyoner söyleme takılan ve bildik Yeşilçam formülünü baz alıp eski tip sinema anlayışıyla kotarılmaya çabalanan kötü ötesi bir film. Akıllara takılan soru ise şu: Yeni nesil bir cemaat sineması mı doğuyor?

Rivayet odur ki, "Eşrefpaşalılar", Fethullah Gülen’in İzmir’de hocalık yaptığı dönemi anlatıyormuş. Kaldı ki, Gülen’e övgüler düzen siteler, galaya katılan cemaat üyeleri, film gösterime girmeden satılan biletler ve yapıma destek olan sponsorlar, kuşkusuz bu iddiayı doğrular nitelikte. Ancak gizem içinde kalma isteği ve saklanma telaşı, alt bir metinle de olsa, salt amacı ve beyazperdeye taşınan propagandayı açığa çıkarıyor. Üstelik keskin bir göze ve deneyime gerek bile yok.

"Eşrefpaşalılar"ın yapımcılığını M. Yusuf Kulaksız üstlendi. Filmin senaryosunu Burak Tarık kaleme aldı, yönetmenlik koltuğuna ise Hüdaverdi Yavuz oturdu. "Eşrefpaşalılar"da, raydan çıkan mahalleliye din aracılığıyla yeni kapılar açan imamı, Sinan Taymin Albayrak canlandırıyor. (Gülen’den ziyade Bülent Arınç’ın gençliğine daha çok benziyor)

Diğer önemli rollerde ise Turgay Tanülkü, Burak Tarık, Hüseyin Soysalan, Sermin Hürmeriç, Deniz Özpınar, Savaş Bayındır, Ali Yaylı, Serkan Öztürk, Ömer Pekin, Sibel Öztürk, Fırat Paşayiğit ve Vural Arısoy var. Film, İzmir Eşrefpaşa’da değil, Kültür Bakanlığı’nın da katkılarıyla İstanbul Balat, Eyüp ve Ayvansaray’da çekildi. Aslında "Eşrefpaşalılar", üç yıl boyunca tüm Türkiye’de turneye çıkan ve 400 binden fazla kişinin izlediği bir tiyatro oyunu

İlgi artınca filme dönüştürülmesine karar veriliyor. Ve yapımcılara göre, Almanya’dan ABD’ye, Fransa’dan İngiltere’ye, Kanada’dan Belçika’ya dek birçok ülke "Eşrefpaşalılar"ı bekliyormuş. İddia onların… Film ise senaryosu olsun, oyunculukları olsun inanın dökülüyor ve elle tutulur bir yanı ise bulunmuyor. Bunu sinema sananlara yazık, çok yazık…

Alper Turgut
En son Deli Haydar tarafından Cum Mar 05, 2010 17:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kez düzenlendi.
Feragat-ı nefs.
İstihkar-ı hayat.
Kullanıcı küçük betizi
Deli Haydar
Meydan Delisi
Meydan Delisi
 
İletiler: 714
Kayıt: Çrş Eki 14, 2009 11:21

Re: Eşrefpaşalılar: Bir Fethullah Gülen Filmi

İletigönderen Deli Haydar » Cum Mar 05, 2010 17:36

Eşrefpaşalılar Filmi Cemaat İşi
Gazeteciler.com / 5 Mart 2010

Ahmet Hakan'ın iddiası bu... Dahası filmde Yeni Şafak yazarının kardeşi de rol alıyor.

Ahmet Hakan köşesinde Eşrepaşalılar filmini diline dolamış. İddiasına göre bu bir cemaat filmi. Hatta cemaatte seferberlik ilan edilmiş. İlk haftanın tüm biletleri tükenmiş.

Filmin Göndermesi: Eşrefpaşa, kabadayılarıyla ünlü bir İzmir semtidir. Günün birinde Eşrefpaşa'ya bir hoca atanır. Hoca, Eşrefpaşa kabadayılarının hidayetine vesile olur. Fethullah Gülen'in bir zamanlar İzmir'de vaiz olduğunu anımsarsak, öykünün göndermesini daha iyi anlayabiliriz.

Hedef Üç Milyon: Zaman Gazetesi'nin tirajını imece usulüyle en tepeye çıkaran cemaat dayanışması, şimdi de bu filme el atmış durumda. Bugün vizyona giren filmin üç milyon seyirciye ulaşması için kampanya başlatıldı. Dava şuuruyla alınan biletler işe yaradı. İlk hafta biletleri şimdiden tükenmiş durumda.

Başrolde Albayrak: Filmin başrol oyuncusu Sinan Albayrak, iyi bir oyuncu... Sinan, Yeni Şafak yazarı Hakan Albayrak'ın kardeşi...

Filmin Sloganı: Eşrefpaşa kabadayıları, kulak kesmekle meşhurdu... Kabadayılıktan şakirtliğe geçiş şu sloganla anlatılıyor: "Kulak kesiyorlardı / Kulak kesildiler".

Dumanlı Etkisi: Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın sinemaya olan ilgisi biliniyor. Muhafazakâr kesimin sinema alanında varlık göstermesini isteyen Dumanlı'nın bu filme katkısı olup olmadığı bilinmiyor.

Küfürsüz Komedi: Film biraz da Şahan'lar, Cem'ler, Ata'lar usulü komediye de alternatif olma iddiasında. Film şöyle tanıtılıyor: Küfürsüz Komedi.
Feragat-ı nefs.
İstihkar-ı hayat.
Kullanıcı küçük betizi
Deli Haydar
Meydan Delisi
Meydan Delisi
 
İletiler: 714
Kayıt: Çrş Eki 14, 2009 11:21


Şu dizine dön: Sinema & Tiyatro

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x