Etrüskler Türk Mü İdi?

Etrüskler Türk Mü İdi?

İletigönderen Balasagun » Prş Mar 12, 2009 17:38

Elime geçen bu küçük ve değerli kitabı Word dosyasına resimleriyle beraber yazıya aldım. Bir aynısını bulabileceğinizi sanmıyorum. Bu kitapçık değerli bir bilimadamı tarafından bana hediye edildi. İlk Türk kadın diplomat ve Etrüskler hakkında kitapları ile tanınmış Türkolog olan Adile Ayda'nın, (d.1912-ö.1992) kaleme aldığı "Etrüskler Türk mü idi?" adlı kitapcık, kendi araştırmasının eserisir. Adile Ayda, Başkurdistan doğumlu Türk devlet adamı Sadri Maksudi Arsal'in kızıdır. Bir dönem senato meclisinde kontenjan senatörlüğü yapmıştır.

Bu kitapta günümüzde artık kullanılmayan bazı terimleri değiştirmeden aynen yazdım.

Resim

http://www.mediafire.com/download.php?mjznzfwxyyo
Kullanıcı küçük betizi
Balasagun
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 3523

İletigönderen devimsel » Prş Nis 09, 2009 4:07

Teşekkür ederim.
"Tam bağımsızlık demek, kuşkusuz siyasal, maliye, ekonomi, adalet, askerlik,
kültür... gibi her alanda bağımsızlık ve tam özgürlük demektir.
Bu saydıklarımın herhangi birinde bağımsızlıktan yoksunluk, ulusun ve ülkenin
gerçek anlamıyla bütün bağımsızlığından yoksunluğu demektir."

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK
Kullanıcı küçük betizi
devimsel
Üye
Üye

İletiler: 291

İletigönderen gokdeniz » Prş Nis 09, 2009 13:28

Tesekkur Ederim .Ellerinize Saglik.
Kullanıcı küçük betizi
gokdeniz
Üye
Üye

İletiler: 202

Re: Etrüskler Türk Mü İdi?

İletigönderen Kuzey Bozkurt » Prş Eyl 30, 2010 19:28

Esenlikler,
İnternette Etrüsklerle ilgili bilgi ararken bu siteyi buldum. Etrüsklerle ilgili bu kitabı bizimle paylastığın için sağol Balasagun. Kitabı indirdim okuyacağım.
Etrüsklerle ilgili araştırma yapan Haluk Tarcan'ın videolarını paylaşmak istiyorum. Etrüsklerle iligili bilgi edinmek isteyen bu videoları izlesin.

Etrüskler Türk Mü? Haluk Tarcan 1-bölüm

Etrüskler Türk Mü? Haluk Tarcan 2-bölüm

Etrüskler Türk Mü? Haluk Tarcan 3-bölüm

Etrüskler Türk Mü? Haluk Tarcan 4-bölüm

Etrüskler Türk Mü? Haluk Tacan 5-bölüm

Etrüskler Türk Mü? Haluk Tarcan 6-bölüm

Etrüskler Türk Mü? Haluk tarcan 7-bölüm
En son Kuzey Bozkurt tarafından Cum Eki 01, 2010 13:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kez düzenlendi.
Türk Irkı Sağ Olsun

NİHAL ATSIZ
Kullanıcı küçük betizi
Kuzey Bozkurt
Üye
Üye

İletiler: 2

İletigönderen fesbasima » Prş Eyl 30, 2010 23:46

etrüsklerin türk (ya da türklerin etrüsk) olduğu ispat edildi ve geçen sene üniversitelerimizdeki tarih kitaplarında yerini aldı arkadaşlar.
Kullanıcı küçük betizi
fesbasima
Üye
Üye

İletiler: 10

İletigönderen Kuvayi Milliyeci » Cum Eki 01, 2010 1:12

Orta Asya'da medeniyet kuran Türklerin bir kolu Hazar Denizinin kuzeyinden geçerek İtalya'ya kadar inmişler ve burada Etrüsk medeniyetini kurmuşlardır. Bu kolun bir kısmı da İsviçre'de kalmıştır. Şu an İsviçre'de bulunan yazıtlar Proto-Türkçe ile okunabilmektedir. Yunanlılar Etrüsklerin ataları olduğunu iddia ederler. Ancak kalan yazıtlarından tek kelime dahi okuyamazlar. Alfabeyi çözemedikleri bir yana yazıyı bugün latin alfabesinin okunduğu gibi soldan sağa okumaya çalışırlar. Oysa ki Etrüsk alfabesi tıpkı Proto Türkçe gibi sağdan sola yazılır ve okunur. Kazım Mirşan Etrüsk yazıtlarını da çözmüştür. Dünya medeniyetinin kurucusu Türkler aynı zamanda Etrüsk medeniyetinin de kurucusudur.
Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir. Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı küçük betizi
Kuvayi Milliyeci
GM Yazarları
GM Yazarları

İletiler: 200

İletigönderen Kuzey Bozkurt » Cum Eki 01, 2010 14:14

Araştırmacı Haluk Tarcan Ceviz Kabuğu programında Latin alfabesinin Etrüsk albafesi olduğunu ve yazıyı İtalyanlara Etrüsklerin öğretiğini belgeleri ile ispat etti. Yolun, köprünün Romalılara Etürskler tarafından geçtiğini, Roma hukukunun Türklerin Ateş kültünden geldiğini belgeleri ile ispat etti.

Latin alfabesi Etrüsk(Türk) alfabesi midir?

Latin alfabesi Etrüsk(Türk) alfabesi midir?
Türk Irkı Sağ Olsun

NİHAL ATSIZ
Kullanıcı küçük betizi
Kuzey Bozkurt
Üye
Üye

İletiler: 2

Şu dizine dön: Ön-Türkler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x