Fahrettin Cüreklibatur - Hrant Dink

Diğer kategorilere uymayan başlıkları burada paylaşabilirsiniz

Fahrettin Cüreklibatur - Hrant Dink

İletigönderen Ram » Cum Mar 23, 2007 22:46

Hrant Dink

Hrant Dink’in düşüncelerine asla katılmadım,hep karşı çıktım. Dahası; durduk yerde hiç gereği yokken tartışmalar açıyor, zıtlıklar yaratıyordu. Yurtsever bir aydın olduğu söyleniyor ama terketmediği yurdunun, insanlarının çektiği acılarıyla, işsizlik, yoksulluklarıyla, umutları, kederi ve kaderiyle ilgilenen aydın sorumluluğu hep gerilerde kaldı.

Öldürüldüğünü duyduğumda içim yandı. Çünkü bir vatandaştı. Bu toprakların çocuğuydu. Cenazesini yüz binler uğurladı. Kardeşlik ve barış adına. Eşitlik ve özgünlük adına. Taşınan pankartları görünce şaşırdım. Acaba ben mi şaşkındım yoksa Türk halkı gerçekten şaşırmışmıydı. Pankartlarda Türkçe, Ermenice, Kürtçe ‘Hepimiz Hrant Dink’iz. Hepimiz Ermeniyiz.’ yazıyordu.

Türkçe’de yıllarca bir mozaik muhabbeti yapılır. Eğer bu geyik muhabbeti söz konusu ise o zaman niye yıllarca Rumca, Yahudice, Gürcüce, Lazca, Arnavutça, Boşnakça pankartlar yoktu. Mustafa Balbay aslında iki cümleyle her şeyi ne güzel anlatıyor.Hrant Dink niçin öldürüldü. Hepimiz Uğur Mumcu olamadığımız için.

Ya ‘Hepimiz Ermeniyiz’e ne demeli. Bu slogan İkinci Dünya Savaşındaki soykırıma karşı ‘Hepimiz Yahudiyiz’ şeklinde kullanıldı. Oradan alınmış. ‘Hepimiz Yahudiyiz’ İNSANLIK SUÇUNA bir kınamaydı. Biz insanlık suçu gibi ağır bir suç işlemedik ki. ‘Hepimiz Yahudiyiz’ de utanma, günah çıkarma, pişmanlık, suçluluk vardı. ‘Hepimiz Ermeniyiz’i de batı böyle yorumladı. Türkler suçlu, utanıyorlar, günah çıkarıyorlar diye.

Belli ki halk yürekten, teröre karşı olduklarını göstermek için ellerine tutuşturdukları bu pankartları taşıdılar. Böylece en içten duygularla, ayrımcılığa karşı düşünce özgürlüğünden yana olmanın onurunu mu taşıyorlardı yoksa bir soykırım iddiasına alet olmanın aymazlığını mı? Cenaze günü toplumsal uzlaşmanın, dayanışmanın en güzel örneği yaşanırken, bazı karanlık ellerde Türkiye’yi kendi halkına aşağılatmaya çalışıyordu.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

İletigönderen Egeli » Cum Mar 23, 2007 23:14

Ram, güzel yazmış Cüneyt Arkın.Paylaşımın için sağol
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye
 
İletiler: 1724
Kayıt: Cum Mar 09, 2007 17:40

İletigönderen Türk-Kan » Cum Mar 23, 2007 23:51

Ram, mirim :artis:
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56


Şu dizine dön: Diğer

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x