Futbol kulüplerinin kurtarılması bariz penaltı! / Murat MURATOĞLU

Futbol kulüplerinin kurtarılması bariz penaltı! / Murat MURATOĞLU

İletigönderen Oğuz Kağan » Pzt Oca 07, 2019 9:48

Futbol kulüplerinin kurtarılması bariz penaltı!

Türkiye ekonomisi sıkıntılı bir süreçten geçerken, şirketler cayır cayır batarken, bugün ülkemiz için çok hayırlı bir karar alınıyor. Futbol kulüpleri kurtarılıyor!

Şu ortamda en büyük sorunumuz buydu! Neyse ki devlet el koydu. Gerçekten çok güzel düşünmüşler. Neredeyse hepsinin altında birer Ferrari olan futbolcular paralarını alamazlarsa nasıl eğlenecekler?

* * *

Süper Lig'de 18 takımımız var. Bu 18 takımın toplam 14 milyar lira borcu var. Bu borcun 10 milyar lirası Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor'a ait borçlar… Şimdi Türkiye Futbol Federasyonu ile Türkiye Bankalar Birliği arasında yapılacak olan protokolle yapılandırılacaklar. DHA'nın haberine göre, Futbol Federasyonu yönetiminin geliştirdiği projeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak da destekliyor.

Eğer konuşulanlar doğruysa, milyarlarca liralık borç Ziraat Bankası üzerinden devlete yani vatandaşların sırtına yüklenmiş olacak. Nasıl?

Borcun yapılandırılması demek daha uzun vadede daha düşük faiz ile ödenmesi anlamına geliyor. Ziraat bankasının piyasa faizinden düşük bir faiz ve yetersiz garanti karşılığı “üstlendiği” her borç görev zararı demek… Bedelini Hazine, dolayısıyla vatandaş ödeyecek. Zira mevcut yapılandırma bankalar açısından kârlı olsa bugüne kadar zaten gerçekleşirdi. Peki, sizce futbol kulüpleri mi yoksa krediyi veren bankalar mı kurtarılmış olacak?

Kulüpler bu haliyle borçlarını ödeyemeyeceklerine göre devlet garantisiyle veya kamu bankalarına borç transferiyle, gerçekte bankalar kurtarılmış olacak.

* * *

Diğer yandan futbol ülkenin en büyük afyonu… Son üç yılda ülkenin yeni stadyum yapımına harcadığı para 1 milyar dolardan fazla… İnşaat halinde 30'a yakın yeni stat var. Boşuna mı yapılıyor bunlar?

Oysa Türkiye'nin bu kadar çok yeni stada harcayacak parası yok! Kredi alınıyor, yine yapılıyor. İhaleye çıkılıyor, birileri bu ihaleleri kazanıyor. Temiz iş! Sonuçta taraftarlar da oy veriyor. Kazan-kazan formülü mükemmel işliyor.

* * *

Harcanan milyarlarca dolara karşın ortada ne başarı var ne doğru dürüst futbol… Yurtdışında 500 bin Euro'ya oynayan futbolcular Türkiye'ye 2.5 milyon Euro'ya geliyor… Vergi bile ödemiyor! Bakın; Futbolcular kazançlarından Portekiz'de yüzde 56, Almanya'da yüzde 47, İngiltere'de yüzde 45 vergi ödüyor. Türkiye'de bu oran kaç? Yüzde 15! Onu da zaten net ücret üzerinden anlaşıldığı için tamamen kulüp ödüyor!

Milletin vergisi, maaşı daha cebine koymadan kaynakta kesiliyor. Futbolcuya daha fazla para verebilmek için hesap yine millete kitleniyor!

Sanayici, tüccar, esnaf işyerini, vatandaş evini futbol kulübüne çevirse, faturalarını ödemese Bankalar Birliği toplanıp destekleme kararı alır mı? Ziraat Bankası borcu üstlenir mi? Erdoğan ve Albayrak'tan destek gelir mi? Millet aleyhine böyle penaltı verilir mi?

Murat MURATOĞLU, 7 Ocak 2019
sozcumuratoglu@gmail.com
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 11997
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Re: Futbol kulüplerinin kurtarılması bariz penaltı! / Murat MURATOĞLU

İletigönderen Toprak123 » Prş Oca 10, 2019 10:42

Paylaşım için teşekkür ederim.
Kullanıcı küçük betizi
Toprak123
Üye
Üye
 
İletiler: 49
Kayıt: Cmt Kas 19, 2016 15:31


Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 9 konuk

x