Gaflet ve Dalaletin Son Durağı / Mahmut ÖZYÜREK

Gaflet ve Dalaletin Son Durağı / Mahmut ÖZYÜREK

İletigönderen Oğuz Kağan » Pzt Kas 04, 2013 12:00

Gaflet ve Dalaletin Son Durağı

Cumhuriyetin 90. Yılı kutlamalarından yalnızca bir gün sonra cumhuriyet rejimine meydan okuyacak kadar fütursuzlaşan AKP Konya Milletvekili Gülay Samancı, Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Beyazıt Kaçar, Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak ve Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, TBMM Genel Kurulu çalışmalarına başörtülü olarak katıldı.

Böylece “Türban” ve temsilcisi olduğu “siyasal İslam” Türkiye’de yaşamsal bir mevziiyi daha ele geçirmiş oldu.

Türban bugün siyasi simge olmasının ötesinde tartışmasız karşıdevrimci, dinci, gerici çevrelerin bayrağı haline gelmiştir. Bu bayrağın anaokulundan üniversitelere, devlet kurumlarına ve TBMM de meşrulaştırılması karşıdevrimci güçler adına bir mevzi kazanımıdır. Ayrıca emperyalizmin ülkemize biçtiği ılımlı İslam cumhuriyeti yolunda zorlu bir dönemeç böylece aşılmıştır.

Cumhuriyete, haçlı irticanın ölümcül darbeleri indirilirken, cumhuriyeti devrimleri savunmasını umutla beklediğimiz CHP ise; “Dertleri sadece seçim öncesinde bir türban mağduriyeti yaratmaktır. Tayyip Erdoğan'ın elinden bu silahı alacağız" gibi dostu, düşmanı şaşırtan bir gerekçeyle, AKP’nin elindeki silahla cumhuriyet mevzilerinin yıkılmasına yadsınamaz büyük bir katkı koymuştur. Yani kurucularını, kuruluş felsefesini ret ve inkâr ederek AKP Türkiye’siyle ne denli uyumlu bir Y-CHP olduğunu sergilemiştir. Parti adına “Seçmene selam” bağlamında yapılan konuşmalar ise tabandan gelmesi olası tepkileri bertaraf etmeye yönelik olarak anlaşılmalıdır.

Bilinmelidir ki “Altıok savunulmadan, Kemalist Devrime sahip çıkılmadan Türkiye Cumhuriyetini korumak olanaksızdır. Zafer ve başarı Emperyalizme, onun iş birlikçilerine, irtica ve bölücülere ödün verilerek, onlara göz kırparak kazanılmaz”.

Türban sorununun çözümü uzlaşma değildir. Çünkü Türkiye’de bir türban sorunu değil AB-ABD destekli gericilik sorunu vardır. Gericilik ile mücadele ise uzlaşılarak değil, Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı gibi, beslendiği her türlü kaynak yok edilerek verilir.

Atatürkçüler, Atatürk’ün çözümlerini savunmalıdır. Mustafa Kemal Atatürk “Hocaları memnun edelim, İslam âlemini memnun edelim, herkesi memnun edelim dersek amacımıza ulaşamayız. İşi, günün koşullarına göre düzenleyenler esaslı devrim yapamaz. Bugünkü sefalet ve rezalet içinde esasen kimseyi memnun etmeye olanak yoktur. Ülke gelişmiş, ulus zengin olduğu zaman herkes memnun olur” demektedir. Bu nedenle gericiliğe ödün vermek, gerici kalkışmaları hak ve özgürlük olarak kabullenmek, Cumhuriyetin, devrimlerin reddi ve inkarıdır.

1925 yılındaki Şapka ve Kılık Kıyafet Kanunu teklifinin Meclis'te görüşülmesi sırasında, Bursa Milletvekili Nurettin Paşa, teklifin Anayasa'ya ve insan haklarına aykırı olduğunu savunur. Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt, karşı çıkar ve "Özgürlüğün kaderinin, gericiliğin elinde oyuncak haline gelmek olmadığını" vurgulayarak yanıtlar. Rize Milletvekili Ekrem Bey ise "Devrim Meclisi olsaydınız burada mali bir kanun tartışır gibi onunla tartışmayacak, o adamı söyletmeyecek ve derhal kolundan tutarak içinizden atacaksınız ve sonra da milletvekilliğinden çıkaracaktınız" der. İşte Devrim ve Cumhuriyet böyle savunulur.

Laik devlette, hukuk devletinde “Kanunlar, tüzükler ve yönetmelikler, “Allah’ın emrine” göre yapılamaz. Kimse, Meclisteki giyimini “Allah’ın emri” ne göre veya bireysel özgürlük gerekçesiyle seçmeye kalkamaz. Her dinin başka Allah’ı var ve emirleri farklıdır. Kimi mezhepler kadının tek gözle baktığı bir örtüyü Allah’ın emri sayıyor. İş “Allah’ın emrine bırakılırsa”, dinler, mezhepler, inançlar, düşünce ve kanaatler arasında eşitlik kalmaz. Özgürlük de kalmaz. Nitekim kalmamaktadır. 7. yüzyıl toplumunun gereklerine göre konmuş kuralları bugün geçerli hale getiremezsiniz. Ancak din ticareti yaparsınız ve insanları Allah’la aldatırsınız.”

Kamuda(TBMM de kamusal alandır) türban, laiklik ilkesi ile bağdaşmaz. Anayasa’nın 42. maddesi ve 174. maddesi, 1, 2 ve 3’üncü maddeleri yürürlükte olduğu sürece kamuda türban olanaksızdır. Bu nedenle AKP yüzde yüz anayasa suçu işlemektedir

Meclise türban operasyonu bir kez daha göstermiştir ki, CHP'nin tam bağımsızlıkçı, antiemperyalist, aydınlanmacı direncini kırmak, gerici saldırılara karşı direnecek bütün güçleri etkisizleştirmek amacıyla düzenlenen uluslararası operasyonun sonuçları bir bir ortaya çıkmaktadır. Bu bizim kurgumuz değil, bizzat operasyonu planlayanların açıklamalarıdır.

Amerikan RAND düşünce kuruluşunun daimi politik danışmanı, ABD Merkezi Haber alma Teşkilatı'nın (CIA) eski yöneticisi, ABD Dışişleri Bakanlığı görevlisi Graham FULLER; “Türkler Kemalizm’i terk edip ılımlı İslam’ı benimsemelidir. Ilımlı İslam, Kemalizm’i silmeye yönelik bir karşı devrimdir ve bu devrimin karşısındaki tek güç Türk Ordusu ile ulusalcı aydınlardır ve TASFİYE EDİLMELERİ gerekir” diyor.

Bu nedenle, tüm bu operasyonların arkasında duran emperyalizme, sömürüye, NATO’culuğa, AB’ciliğe karşı mücadele vermeden, emeğin, emekçinin, üreten köylünün haklarını savunmadan laikliğin devrimci savunusunu yaptığını, gericilikle mücadele verdiğini söylemek, karşıdevrime dönüşmüş sistemin varlığını ve sürekliliğini savunmaktan başka bir anlam taşımaz.

Karşıdevrime dönüşmüş sistemin varlığını ve sürekliliğini savunmak ise gaflet ve dalaletin ve hatta ihanetin son durağıdır.

Mahmut ÖZYÜREK, 2 Kasım 2013
Ulusal Eğitim Derneği
Isparta Şube Başkanı
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 11955
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Mahmut ÖZYÜREK

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x