Galapagos 2 | Galápagos (Islands that Changed the World)

Doğa ve Hayvanlar Alemi Belgeselleri - Dünyamızı, çevremizi daha iyi tanımamıza yardımcı olacak belgeseller

Galapagos 2 | Galápagos (Islands that Changed the World)

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Oca 12, 2008 23:05
Galapagos 2 | Galápagos (Islands that Changed the World)

Galapagos Adaları Büyük Okyanusunun batısında Ekvador'a bağlı takımadalar. Uzak ve izole bir konumda olan adalar, Güney Amerika kıtasının yaklaşık 1000 km batısında yer alır. Galapagos takımadaları toplam 50,000 km² yüzölçüme sahiptir.

Üst üste binmiş lav akıntılarından oluşan Galapagos Adalarındai bir bölümü hala etkinliğini sürdüren çok sayıda yanardağ vardır. Yüksek yanardağlar, kraterler ve yarlar, adanın sarp ve engelli yapısını daha da belirginleştirir. Değişik iklim özellikleri ve yeryüzü şekilleri ile sadece bu adalarda görülen binlerce tür bitki ve hayvan mevcuttur.

Galapagos Adalarını 1535'te, Peru'ya gitmekte olan Panama piskoposu Tomas de Berlanga keşfetti. Ama İnka çanak çömlekleri üzerindeki resimlerin gösterdiğine göre, İspanyol egemenliği öncesinde Güney Amerika Yerlileri bu adalara uğramıştı. Uzun yıllar boyunca korsanların sığınak olarak kullandığı adalar, ancak 1832'de Ekvador tarafından ilhak edildikten sonra yerleşime açıldı. Charles Darwin'in 1835'ye bölgeyi ziyaret etmesi adalara dünya çapında ün kazandırdı.

Charles Darwin 1832 yılında İngiltere'den yola çıkan ve beş yıl boyunca dünyanın farklı bölgelerini gezen H.M.S. Beagle adlı resmi keşif gemisinde gönüllü olarak yer aldı. Genç Darwin, bu gezi sırasında gördüğü farklı canlı türlerinden, özellikle de Galapagos Adaları'nda gördüğü farklı ispinoz türlerinden çok etkilenmişti. Bu kuşların gagalarındaki farkların, çevreye uyum sağlamalarından kaynaklandığını düşündü. Bu düşünceden hareketle canlılardaki bütün çeşitliliğin kökeninde "çevreye uyum" kavramının olduğunu varsaydı.


Google Video'dan tek parca izle


Görüntü: XviD 29.00fps
Süre: 49 dakika
Dosya Boyutu: 344 MB
Çözünürlük: 512x384Resim


:arrow: indir: Galapagos 2 | Galápagos (Islands that Changed the World) - BBC Belgeseli - Bölüm 1

:arrow: indir: Galapagos 2 | Galápagos (Islands that Changed the World) - BBC Belgeseli - Bölüm 2

:arrow: indir: Galapagos 2 | Galápagos (Islands that Changed the World) - BBC Belgeseli - Bölüm 3

:arrow: indir: Galapagos 2 | Galápagos (Islands that Changed the World) - BBC Belgeseli - Bölüm 4

Rar - Şifresi: guncelmeydan

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen igor » Pzr Nis 27, 2008 2:13

bu tarz tv çekimi belgeselleri paylaştığın için çok çok teşekkür ederim.hiçbiyerde tv lerdeki belgeselleri bulamıyoruz çünkü.devamını sabırsızlıkla bekliyoruz.galapagos serisi için teşekkür ederim.türkçe tv rip belgesellerin devamını bekliyorum...
Kullanıcı küçük betizi
igor
Üye
Üye
 
İletiler: 2
Kayıt: Çrş Nis 23, 2008 1:31

İletigönderen ismlkuyucu » Pzt May 19, 2008 3:49

teşekkürler ellerin dert görmesin.
Kullanıcı küçük betizi
ismlkuyucu
Üye
Üye
 
İletiler: 90
Kayıt: Cum May 16, 2008 16:28


Şu dizine dön: Doğa ve Hayvanlar Alemi Belgeselleri

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

cron

x