Genelkurmay'da köstebek kuşkusu!

Tartışma Alanı

Genelkurmay'da köstebek kuşkusu!

İletigönderen Ram » Cmt Mar 10, 2007 0:28

Genelkurmay'da köstebek alârmı!

Genelkurmay, medya için hazırlattığı 'andıç' da denen 'güvenilirlik' raporu basına sızdırılınca soruşturma başlattı.

NASIL SIZDIĞI ARAŞTIRILIYOR

Genelkurmay'da televizyonları, gazeteleri ve gazetecileri "TSK yanlısı", "TSK karşıtı" diye kategorilere ayıran raporun nasıl ve kimler tarafından sızdırıldığı araştırılıyor. Andıçı yalanlamayan Genelkurmay "Konu ile ilgili adli soruşturma başlatılmıştır" açıklaması yaptı.

HACKER İHTİMALİ DE GÜNDEMDE

Andıçın kamuoyuna yansımasında iki olasılık üzerinde duruluyor: 1-Hacker'lar Genelkurmay'ın bilgisayarlarına girerek üzerinde çalışılan taslak niteliğindeki değerlendirme notlarını çaldı. 2-Bir köstebek, Genelkurmay karargâhından belgeleri alarak dışarıya sızdırdı.

Genelkurmay'ın gazeteciler için değerlendirme raporu hazırladığının ortaya çıkması Ankara'da "ikinci andıç depremine" neden oldu. Soruşturma başlatan Genelkurmay'da, "köstebek" kuşkusu yaşanıyor.

Genelkurmay Başkanlığı'nın akreditasyon değerlendirmesi yaparken gazeteciler için "Türk Silahlı Kuvvetleri karşıtı", "Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yana" diye "karne" hazırladığının ortaya çıkması, Ankara'da "ikinci andıç depremi" yarattı.
Hükümet ve siyasi liderler sessiz kalmayı seçerken, gündemi sarsan olay sonrasında Genelkurmay Başkanlığı, anında soruşturma başlattı. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yayınlanan tek cümlelik açıklamada, "8 Mart 2007 günü Genelkurmay Başkanlığı'nın basın yayın organları hakkında değerlendirme raporu hazırladığı şeklindeki haberlere medyada yer verilmiştir.
Konu ile ilgili adli soruşturma başlatılmıştır" denildi. Açıklama, ilk kez NOKTA dergisinde yayınlanan doküman ve bilgilerin doğru olup olmadığına değinmedi. Genelkurmay'ın basına sızan dokümanı yalanlamaması, Ankara'da bu belgelerin doğru olduğu izlenimini uyandırdı.
Genelkurmay kaynakları, andıç konusunda sessiz kalmayı yeğlerken, askerin iki olasılık üzerinde durduğu öğrenildi: 1- Hacker'lar Genelkurmay'ın bilgisayarlarına girerek üzerinde çalışılan taslak niteliğindeki değerlendirme notlarını çaldı. 2- Bir köstebek, Genelkurmay karargâhından belgeleri alarak dışarıya sızdırdı.

BASINA "KARNE" HAZIRLANMIŞ

Genelkurmay'da ilgili dairedeki yetkililerin telefon numaralarının da yer aldığı andıç, elektronik ortamda gönderilen birkaç dokümandan oluşuyor.

Medya değerlendirmesi niteliğindeki bilgi notunda, hangi basın kuruluşunda TSK hakkında kaç olumlu, kaç olumsuz haber yayınlandığı istatistiki olarak veriliyor ve gazeteciler 'TSK yanlısı' ve TSK karşıtı' diye sınıflandırılıyor. Nokta dergisinden Ahmet Şık'ın ele geçirdiği andıçta, Yeni Şafak, Vakit, Zaman, Evrensel, Birgün, Özgür Gündem gibi gazetelerle Kanal 7 televizyonu akredite olmadıkları için değerlendirme dışı tutuluyor. Radikal'den dört, Takvim'den bir gazeteci, SKY Türk televizyonundan bir yorumcu, Jane's Defense Weekly dergisinden bir, Habertürk televizyonundan iki, Kanal Türk televizyonundan da bir gazeteci olmak üzere toplam 10 kişinin akreditasyonunun iptali isteniyor. TSK'nın, Ocak-Eylül 2006 tarihleri arasında gazetelerdeki haber ve yorumlar için yaptığı değerlendirmelerine göre, SABAH'ın 177 artısı, 117 eksisi bulunuyor. Posta gazetesinin 65 artı notuna karşın 22 eksi; Hürriyet'in 195 artı, 46 eksi; Milliyet'in 150 artı, 40 eksi; Radikal'in 66 artı 84 eksi; Yeni Çağ'ın 206 artı, 27 eksi, Cumhuriyet'in de 156 artı, 21 eksi Star gazetesininse 71 artı 71 eksi puanı bulunuyor.
TGC: Üzüntü verici

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden (TGC) yapılan açıklamada, "Rapor demokrasimiz adına üzüntü vericidir. Düşünce ve ifade özgürlüğü önüne konulan yeni bir engeldir'' denildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi? "Umalım ki Genelkurmay'dan sızan bu haber değerlendirme raporu da sadece bir iç hizmet değerlendirmesi olarak kalsın ve uygulamaya konulmasın.''
Kabine sessiz...

Genelkurmay'ın medya kuruluşları için hazırladığı güvenilirlik değerlendirmesiyle ilgili kabine üyeleri yorum yapmazken, Azerbaycan gitmek üzere Esenboğa Havaalanı'na gelen Başbakan Erdoğan gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Erdoğan "İlk elden birşey duymadım. Sadece telefonuma geçen mesajla adli soruşturmanın başlatıldığını duydum. Bu soruşturma kim içindir, nasıldır bilemiyorum. O bakımdan bir açıklama yapmayı uygun görmüyorum" dedi. Siyasiler ise şu değerlendirmeleri yaptı:

* Mehmet Ağar (DYP Genel Başkanı): Türkiye'de her şey demokrasi ve hukuk içinde olacak. Geçmişte bu tür şeyler iyi izler bırakmadı. Dikkatli davranmanın zararı yok.

* Salih Kapusuz (AKP Grup Başkan vekili): Keşke böyle şeyler gündemimiz de hiç olmazsa.

* Mustafa Özyürek (CHP Genel Başkan Yardımcısı): Genelkurmay'ın bir iç değerlendirmesi olduğu anlaşılıyor. Başbakan da dış gezilerinde gazete ve gazeteci ayrımı yapıyor.
"Güvenilmeyene akreditasyon yok!"

Genelkurmay İletişim Başkanlığı'nın kaleme aldığı, "Güvenilirlik Raporu"nda basın kuruluşlarının akreditasyona uygun olup olmadığı değerlendirmesi yer alıyor.

İletişim Daire Başkanı Kurmay Albay Mustafa Oğuz imzalı yazıda, gazeteler için özetle şu değerlendirmeler yapılıyor:

SABAH: "Merkez-liberal çoğulcu yayın politikasına sahip" olan Sabah'ta dört yazarın 'TSK karşıtı', dört yazarın "TSK lehine bir tutum içerisinde" olduğu belirtilerek şöyle deniyor: "Türkiye'nin ikinci büyük medya grubunun en önemli gazetesi olması nedeniyle; akreditasyonunun devamının TSK açısından fayda sağlayacağı değerlendirilmektedir."

TAKVİM: Gazetedeki en önemli değişiklik TSK karşıtı tutumuyla bilinen Nazlı Ilıcak'ın Haziran 2006 tarihinde yazar kadrosuna dahil edilmesidir. Gazetenin genel yayın politikasının merkez-liberal bir özellik göstermesi nedeniyle akreditasyonunun devam etmesi...

HÜRRİYET: Askeri konularda ilk olarak haber yapan gazete unvanına sahiptir. Gazetenin iki köşe yazarının askeri harekatlara karşı olduğu bilinmektedir. Akreditasyon durumunun uygun olacağı...

MİLLİYET: Altı yazarının askerin müdahalesine karşı olduğu bilinmektedir. Gazetenin TSK aleyhinde sansasyonel haberlere hemen hiç yer vermediği, akreditasyon durumunun uygun olacağı...

RADİKAL: "Akreditasyonunun devam etmesiyle birlikte gazetenin TSK karşıtı yazarlarının TSK'nın basına açık faaliyelerine davet edilmemesi...." Doğan Grubu'nun merkez sol görüşlü gazetesidir.
Andıça gazetecilerin tepkileri!

Medya için hazırlanan güvenilirlik değerlendirmesi gazetecileri ikiye böldü. Bazı gazeteciler durumu "Vahim" bulurken, bazıları ise "Normal" dediAskerin medya notları gazetecileri ikiye böldü

Medya için hazırlanan güvenilirlik değerlendirmesi gazetecileri ikiye böldü. Bazı gazeteciler durumu "Vahim" bulurken, bazıları ise "Normal" dedi.

Gazeteciler konuyla ilgili şunları söyledi:

* Ergun Babahan (Sabah): 28 Şubat'taki andıçlamadan farklı olarak karargah rapora sahip çıkmıyor. Bu tip raporların sorumluları ceza alırsa kimse bir daha bu işlere kalkışmaz.

* Soli Özel (Sabah): Evet, askeri müdahale istemiyorum. Anayasaya göre doğru bir şey yapıyorum.

* Ufuk Güldemir (Habertürk): Bir yaramazlık yapmış deneyimsiz subay dostlarımız. Bunlarla uğraşacak vaktim yok!

* Serdar Turgut (Akşam): Gayet normal buluyorum. Değerlendirmelere katılıyorum.

* Mustafa Karaalioğlu (Yenişafak): Rapor bizimde içinde bulunduğumuz yayın organlarını tümden yok sayıyor. Genelkurmay'ın imajını sarsan bir çalışma olmuş.

* Hasan Celal Güzel (Radikal): Kimse benden daha fazla milliyetci, vatansever olduğunu söyleyemez. O raporu tutan halt etmiş.

* Nuray Mert (Radikal): Bu konuda görüş vermek istemiyorum.

* Emin Çölaşan (Hürriyet): "Andıçtan haberim yok. Herkes istediğini yazabilir."
TV'ler unutulmamış!

Andıçta, televizyonlarla ilgili de değerlendirmelere yer verilmiş. "CNN Türk'ün; yönetiminde bazı sıkıntılar olmasına rağmen, akreditasyonunun devam etmesi gerektiği" belirtiliyor. Show TV ve atv'nin ideolojik bir yöneliminin bulunmadığı, Kanal 1'le ilgili akreditasyon başvurusunun değerlendirildiği vurgulanıyor. SKY Türk'te ise bir yorumcu hakkında, 'radikal açıklamaları' nedeniyle akreditasyonunda sakınca bulunduğu belirtiliyor. NTV'den 'objektif' bir kanal olarak söz ediliyor. CNBC-e için "akreditasyonunun devamı uygun" deniyor. TRT için de "Son zamanlarda dini ve İslami odaklı programlara yer verdiği" vurgusu yapılıyor.
Misafirle kebap yedi...

Başkent, Genelkurmay'ın basın kuruluşları ve gazetecilerle ilgili değerlendirme raporunu tartışırken; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt dün Makedonya Büyükelçiliği'nin onuruna bir kebapçıda düzenlediği öğle yemeğine katıldı. Makedonya Genelkurmay Başkanı, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun ve Genelkurmay Genel Sekreteri Salih Zeki Çolak'ın da katıldığı yemekte askerlerin keyifli olduğu gözlendi. Ancak Büyükanıt'ın korumaları, gazetecilere, Paşa'nın, andıçla ilgili haberlerden dolayı gergin olduğunu belirterek soru sorulmamasını istediler.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

Şu dizine dön: Devlet ve Siyaset

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x