GERİCİ AYAKLANMALAR, SEYİT RIZA VE Y-CHP'NİN GÜNÜMÜZDEKİ TUTUMU / Mithat AKAR

Üniversiteli Gençler Burada Yazıyor

GERİCİ AYAKLANMALAR, SEYİT RIZA VE Y-CHP'NİN GÜNÜMÜZDEKİ TUTUMU / Mithat AKAR

İletigönderen mithat akar 1923 » Cum Kas 17, 2017 10:27

Gerici Ayaklanmalar, Seyit Rıza ve Y-CHP

Bilindiği üzere, 16 Kasım 2017'de CHP Tunceli İl Başkanlığı, gerici Dersim İsyanı üzerinden Seyit Rıza'yı anma etkinliği gerçekleştirmiş ve konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında CHP il başkanı​ gerici ayaklanmanın bastırılmasına dair "Cumhuriyet'in cinneti" ifadesini kullanmıştı.

CHP içerisinde yer alan ve yönetici konumunda olan bir zatı muhteremin, bölücü terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen SİHA'lı operasyonda beş teröristin etkisiz hale getirilmesini kastederek "SİHA'lar sivilleri katlediyor" açıklamasından sonra, CHP Tunceli İl teşkilatının gerici Seyit Rıza'yı anması aslında çok yerinde oldu!
Resim

Atatürk'ün, Doğu bölgemizde feodalizmi tasfiye ederek, bölge halkını derebeylik rejiminden kurtarma gayretine karşı, eski toplumsal yapının devamından yana olan gerici yapının yönetenlerini yani Şeyhleri, aşiret liderlerini savunmak kendilerine çok yakışıyor!

Karakol basarak 33 askerimizi şehit eden, o dönemde yapılan okul ve hastaneleri ateşe veren, bölgenin kalkınmasına ve halkın aydınlanmasına engel olmaya çalışarak eski toplumsal yapının devamında direten bu ayaklanmaya karşı, ne yapılması gerekiyordu acaba? Her devrim kendi kanunlarını korur. Açıkçası Milli Kurtuluş Savaşı ile Bağımsız, milli devlet yapısını kanla ve barutla kuran Cumhuriyet'in kurucu kadrosu da bütün gerici - bölücü ayaklanmalara karşı, ne yapılması gerekiyorsa onu yapmıştır Tunceli'de.

Cumhuriyete karşı gerçekleştirilen daha önceki ayaklanmalarda olduğu gibi, gerici Dersim Ayaklanması da emperyalistlerin desteğiyle gerçekleşmiştir. 1925'te Şeyh Sait ayaklanması, Musul Kerkük sorununun gündeme geldiği ve İngilizlerle karşı karşıya geldiğimiz bir süreçte gerçekleşti. Ne tesadüftür ki Seyit Rıza önderliğindeki Dersim Ayaklanması da Hatay sorununun gündeme geldiği bir süreçte gerçekleşiyor. Yani her iki ayaklanma da Batılı emperyalist devletlerin Türkiye'ye karşı bölgesel planları çerçevesinde dış destek almıştır. Günümüzde bölücü terör örgütünün Türkiye, Suriye, İran ve Irak a karşı küresel merkezler tarafından kullanıldığı gibi, geçmişteki gerici ve bölücü ayaklanmalar da dönemin Batılı devletleri tarafından desteklenmiştir.

Açıkça ifade etmek gerekir ki, aşiret lideri Seyit Rıza ayaklanmasını destekleyenler ve bu ayaklanmanın bastırılmasına karşı çıkanlar günümüzde bölücü terör örgütünün hedefleri ile aynı yerde buluşmaktadırlar. Kaldı ki söz konusu Parti'nin yakın zamanda bölücü terör örgütünün legal uzantısı HDP ile kurmuş olduğu dolaylı ve dolaysız ittifaklar bu görüşümüzü doğrulamaktadır.

Anti emperyalist ulusal kurtuluş savaşı süreciyle kurulan, temelleri Müdafaa i Hukuk Teşkilatı ile atılan ve 6 OK'undan birinde "Milliyetçilik" ilkesi olan bir partinin bu tutum içerisinde olmasını, en çok da CHP'li arkadaşlar sorgulamalı.

Kimse çıkıp "Canım bu da parti içerisindeki münferit bir vaka. Her yerde var bunlardan" demesin. Mikrop, zemin bulacağı bünyeye yerleşir. Sizin "münferit" dediğiniz olayları saymaya kalkacak olsak, temel konulara sıra gelmez. Ya da kalkıp " Ama şu parti de yapıyor, onu da eleştirsenize" demeyin. Başkalarının yaptığı, sizin de aynı eylemi yapmanızı meşru kılmaz. Onlar yapıyor diye mi siz yapıyorsunuz?

Açık önerimdir. Ya 6 OK'tan vazgeçin ya da resmi olarak HDP'ye iltihak edin.

Mithat Akar
https://www.facebook.com/profile.php?id=100006232153226
Kullanıcı küçük betizi
mithat akar 1923
Üye
Üye
 
İletiler: 298
Kayıt: Çrş Ağu 28, 2013 16:18

Şu dizine dön: Gençlik Diyor ki

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x