Helâl Olsun; Eğitimin BOP'unu Çıkardınız! / Burçak YAZICI

Helâl Olsun; Eğitimin BOP'unu Çıkardınız! / Burçak YAZICI

İletigönderen burcakyazici » Prş Eyl 13, 2012 15:21

HELAL OLSUN; EĞİTİMİN BOPUNU ÇIKARDINIZ!

Mini mini birler okula başladı geçen pazartesi günü, şimdi sıra tembel ikiler, uyutulmuş üç ve dörtlerde, zorla büyütülmüş ortaokullu beşler, altılar, yediler, sekizler meslek seçecek, eh birde ukala liseliler var değil mi?
Onlarda bu hafta okula başlayacak…
Şimdi madem mini mini birlerimiz hatta minicik birlerimiz okula başladı, bizde onlar ile başlayalım değil mi?
Ne denildi eğitimi daha üst seviyelere çekmek için okula başlama yaşı öne alındı. 66 aylık olanlar birinci sınıfa başladı/başlatıldı. Okulların açılması ile gelen bir açıklama o kadar önemli olmasına rağmen nedense bu ölüm sessizliğinde bile duyulmadı. Ne demişlerdi hatırlatalım;
“ Birinci sınıfa başlayanlar ilk dönem ders görmeyecek zaten okula oyun ile alıştırılacak”
Yani ikinci dönemde çat pat kelimeler tanıtılacak…
Kendi okul dönemimi ilk senemi düşünüyorum da; sınıfta ilk okuma yazmayı çözen bendim hatta kendi dönemimde okulda ilk olduğum söyleniyordu. O kadar zeki değildim o güne kadar yaşıtlarım arasında hep en geriden gelen biriydim ben…
Onlar yürürken ben tembellikten kıçımı kaldırıp emeklememişim bile, onlar koşarken zar zor adım attırılmışım, onlar konuşup şarkı söylerken ben derdimi işaret ile anlatmışım. Bazıları tarafından zeka özürlü muamelesi bile görmüşüm. Doktor doktor gezdirilmenin burukluğu ile birde 5 yaşından sonra konuşmaya başlamanın dinçliği var tabi…
Diğer arkadaşlarım hızlı davranmanın yorgunluğunu yaşamış olacak ki hayatımda ilk defa bir şeyi yaşıtlarımdan önce yapmanın mutluluğunu yaşıyordum; o da okumayı yazmayı çözmekti…
Ve…
Bu hızlılık ilk dönemin son haftasında bunu başarmamış sağlamıştı.
Eh…
Şimdi ilk dönem yok. Yani bu dönemde olsam okullar kapanırken başaracaktım.
Diğer arkadaşlarımı düşünüyorum; ikinci dönemin ortaları hatta sonlarını bulanlar vardı.
Yani bu sistemde o zaman çocukların normal okuması ikinci sınıfta olacak demektir bu…
Peki birinci sınıf ve ikinci sınıf okumayı öğrenmek ile güme gideceğine göre; eğitim nasıl ilerleyecek ve bu çocuklar üçüncü ve dördüncü sınıfta ne öğrenecek de hangi meslek seçimine yönlendirilecek?
İşte burası da zurnanın zart dediği delik…
Bu sınıf hazırlık değil ki; siz bu sitem ile çocukların eğitimine katkı yapmayı bırakın eğitiminden bir senelerini çalıyorsunuz…

Gelelim şu ortaokulda ve lisede seçmeli ders masalı ile nasıl göz boyuyorlar kısmına…
Kağıtlar üzerinde yazıp çizdiler, medyada bangır bangır bağırdınız da…
Uygulama nerede sayın yetkililer! Hayat masallarda anlatıldığı gibi değil kusura bakmayın…
Aileler ile okul idarelerini birbirine düşürdünüz bir çok okul şu anda şikayet ediliyor bu seçmeli dersler yüzünden…
Sebep; aile sizin allayıp pullayıp kağıt üzerinde sunduğunuz ama resmiyette uygulamadığınız dersleri seçmek istiyor, idare garibim ne yapsın öğretmen yok, materyal yollanmamış bizde o dersi seçemiyoruz dedi mi yanıyor…
Kafir okul, münafık öğretmen olup çıkıyor…
Bu yüzden öğretmenleri saldırıya uğrayan okullar var. Milli eğitime şikayet edilen okullar var…
Çıkıp delikanlı gibi açıklasanıza…
Arkadaşlar biz bunun hazırlıklarını tamamlayamadık suç bizdedir diye…
Ama nerede?
Nasılsa vurulacak abalı var vurun gitsin…
Siz kağıt üzerinde bunu yapıp reytingleri aldınız ya! Önemli olan burası değil mi?
Liselerin birinci sınıfına koyduğunuz Temel Dini Bilgiler dersinin kitabı yok, Ders müfredatı yok zümre tutanakları yok…
İşin özü anlattığınız masaldaki ne pamuk prenses gerçekte var ne de yedi cüceler…

Bu eksiklerle olacakları söyleyeyim ya dersler mecbur konulup boş geçecek ya da alakasız şekilde işlenip sene sonu karneye notlar gelişi güzel verilecek…
Sonra bu çocuklar aptal canım denilecek…
Eh…
Şimdi burada bana düşende şu soruyu sormak;
Bizler mi aptalız yoksa kağıt üzerinde oluşturulan sistem mi?
Gerçi anlayan anlamıştır benim burada kimin aptal olduğunu sorduğumu…

Okullarda neden din dersi hocaları bu dersi vermiyor? Yoksa din dersi öğretmenleri ilahiyat’tan Kuran-ı Kerim’i , peygamberin hayatını öğrenmeden mi mezun oluyor? Diye bir din dersi öğretmenine sordum…
İsmini açıklayamayacağım buradan ama aldığım cevap aslında her şeyi net anlatıyordu…
Kızım; bak okuldaki idareci koltuklarında oturanlara hepsi din dersi öğretmeni, bu kutsal mesleği yapmak yerine onlar koltuk savaşı verdiği için bu derslerin durumu bu vaziyette…
İşte yine sorun koltuklara dayandı…
Kimisi ceylan derisi koltuk için, kimisi de vinleks koltuk için el birliği yapıp eğitimin Bopunu çıkarıyor…
Olan biz aptal çocuklara oluyor…
Aptalız ya!

Burçak YAZICI
13/09/2012
Kullanıcı küçük betizi
burcakyazici
Üye
Üye

İletiler: 29

Re: Helâl Olsun; Eğitimin BOP'unu Çıkardınız! / Burçak YAZICI

İletigönderen toroslular » Cum Eyl 28, 2012 16:52

Daha dogar dogmaz alsalarmış okula asker yetiştirir gibi ögrenci yetiştiriyorlar. Daha küçücük çocuk, çocuklugunu yaşamamış dogru okula.
Kullanıcı küçük betizi
toroslular
Üye
Üye

İletiler: 3

Şu dizine dön: Sizin Makaleleriniz

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x