History Channel - Biyografi Adolf Hitler Türkçe Dublaj

Belgeseller buraya

History Channel - Biyografi Adolf Hitler Türkçe Dublaj

İletigönderen Turk_Che » Sal May 08, 2007 10:17

Resim

Adolf Hitler, 20 Nisan 1889 yılında Yukarı Avusturya'nın Braunau kasabasında doğdu. Bir gümrük memuru olan Alois Hitler (1837–1903) ve Klara Poelzl (1860-1907) 'ün beş çocuğundan üçüncüsüdür. İlk tahsilini doğduğu kasabada yaptı. Orta tahsiline Linz şehrinde başladı. O sıralarda, ilerde memur olmasını isteyen babasıyla zıtlaşıyor, ileride ressam olmak istediğini söylüyordu. Sevmediği dersleri asıyor, hiç ilgilenmiyordu (ileride öğretmenlerini çok sert biçimde eleştirmiş, sadece tarih öğretmenini çok sevdiğini ve ona çok şey borçlu olduğunu belirtmiştir).

On üç yaşında tüberkülozdan babasını kaybetti. Daha sonra ağır bir ciğer hastalığı geçirmiş, bir yıl kadar okuldan ayrı kalmış, okuldan ayrılmak için aradığı fırsatı yakalamıştır. Daha sonra okuldan ayrılmış, 16 yaşından 19 yaşına kadar annesinin parasıyla keyfince yaşamış, annesinin yaşadığı mali sıkıntıya rağmen para kazandıracak hiçbir işte çalışmamıştır. Bu sıralar tek yaptığı şey arada bir resim yapmak ve kahvehanelerde arkadaşlarına siyasi nutuklar çekmekti (daha sonra bu yıllardan hayatının en güzel yılları olarak bahseder). On dokuz yaşına geldiği 1907 yılında annesini kaybetti.

Ressam olma ümidiyle Viyana Güzel Sanatlar Akademisi sınavına girdi ancak başarısız oldu. Bir süre, yapıp sattığı resimlerden kazandığı parayla, sefalet içinde yaşadı. 1912'de Viyana'dan Münih'e geldi.

1914'de I. Dünya Savaşı çıkınca Hitler, Bavyera ordusuna gönüllü olarak girdi. Alman mağlubiyetinden sonra Hitler, arkadaşı mühendis Feder ve altı kişi tarafından kurulmuş olan Alman İşçi Partisi isimli gizli bir fırkaya katıldı ve kısa sürede bu fırkanın reisi oldu. Fırkanın adını NSDAP (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiter Partei/ Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi) olarak değiştirdi ve nüfuzunu arttırdı. Taraftarlarına kısaca "Nazi" ismi verildi. Kendisine de, taraftarları, rehber anlamına gelen "Führer" lakabını verdiler. Parti 25 maddelik bir program hazırladı. Bu programın ilk maddesi Almanya'yı Versay'ın zilletinden kurtarmak idi. Alman vatandaşlığının yalnız Alman kanını taşıyanlara hasredilmesi lazım geleceği programın temel maddelerindendi. Aynı zamanda büyük sermayeyi devleştirmek de yine programın esaslarından birini teşkil eder. Völkischer Beobachter adlı gazeteyi yandaşları çıkarıyordu. Josef Goebbels bu gazetenin tamamen parti bülteni halini almasını sağladı. Gazetede partisinin fikirlerini açıklayan makaleler yayınladı.

http://rapidshare.com/files/27258101/History_Channel_Biyografi_Adolf_Hitler.part1.rar
http://rapidshare.com/files/27253088/History_Channel_Biyografi_Adolf_Hitler.part2.rar
http://rapidshare.com/files/27247595/History_Channel_Biyografi_Adolf_Hitler.part3.rar
http://rapidshare.com/files/27241455/History_Channel_Biyografi_Adolf_Hitler.part4.rar
Kullanıcı küçük betizi
Turk_Che
Üye
Üye

İletiler: 17

İletigönderen Ram » Sal May 08, 2007 10:51

Turk_Che, eline sağlık, çok güzel paylaşım. Teşekkürler.

Yalnız bu History Channel'da, Türkler hakkında belgesel bulmak neredeyse imkânsız. Geçen sene izlediğim Attilla belgeselinde dahi Türk adı geçmiyordu. Israrla Hun deyip geçtiler. Bu bir ambargodur.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen Nihan » Çrş May 16, 2007 10:41

Ram mirim, Hunlar tarih sahnesine bu adla çıktıkları için Türk adını kullanamayız. Türk adına ilk olarak Göktürk Yazıtları'nda rastlanır. Hunlar, Göktürkler'den önce hüküm sürmüşlerdir. Haklısın, Türk adı kullanılmasa bile Türk soylu oldukları belirtilebilir belgesellerde.
[img]http://img340.imageshack.us/img340/5780/nihanimza1kx5.jpg[/img]
Artık beklemiyorum.
Açık bir kapı gördüm.
Şimdi sevgi şehrindeyim.
Boşuna beklemişim.
Kullanıcı küçük betizi
Nihan
Üye
Üye

İletiler: 832

İletigönderen Egeli » Çrş May 16, 2007 11:54

Turk_Che, paylaşım için sağol :wink:
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye

İletiler: 1724

İletigönderen Ram » Çrş May 16, 2007 12:18

Nihan, azizim tabiki haklısın. "Türk" kelimesi resmi olarak, ilk Göktürkler tarfından kullanıldı. Ama sen de bilirsin, "Türk" kelimesinin geçmişi hayli uzundur. 4.000 yıllıkgeçmişi var olduğu söyleniyor.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletigönderen Nihan » Çrş May 16, 2007 12:49

Elbette mirim, Nuh Tufanı'ndan bu yana biliniyor. Nuh Aleyhisselam'ın on oğlundan birinin adı Yafes, onun on oğlundan birinin adı da Türk'tü.
Artık beklemiyorum.
Açık bir kapı gördüm.
Şimdi sevgi şehrindeyim.
Boşuna beklemişim.
Kullanıcı küçük betizi
Nihan
Üye
Üye

İletigönderen Ram » Çrş May 16, 2007 13:15

Nihan, bunu ilk kez duydum. :| İlginç. Bilgilendirdiğin için teşekkürler azizim. Hatta Yasef ismini duydum ama... :)

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletigönderen Nihan » Çrş May 16, 2007 13:31

Ebu'l-Gazi Bahadır Han, Şecere-i Terakime'sinde (Türklerin Şeceresi) öyle diyor mirim.
Artık beklemiyorum.
Açık bir kapı gördüm.
Şimdi sevgi şehrindeyim.
Boşuna beklemişim.
Kullanıcı küçük betizi
Nihan
Üye
Üye

İletigönderen gkn35 » Pzr Eyl 02, 2007 23:53

çok teşekkürler bunuda sıraya aldım,bu arada mirim,azizim ne iş :D sitedeki rütbe olayımı acaba bana düşmez bu ama meraklandım :)
Kullanıcı küçük betizi
gkn35
Üye
Üye

İletiler: 16

Şu dizine dön: Belgesel Filmler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

x