İDLİB'DEKİ KİMYASAL SİLAHLARLA SALDIRI İDDİASI VE IRAK ÖRNEĞİ / Mithat AKAR

Üniversiteli Gençler Burada Yazıyor

İDLİB'DEKİ KİMYASAL SİLAHLARLA SALDIRI İDDİASI VE IRAK ÖRNEĞİ / Mithat AKAR

İletigönderen mithat akar 1923 » Prş Nis 06, 2017 13:01

Halkın Zulüm Ettiği ve Kimyasal Silah Bulundurduğu İddia Edilen Ülkeler : Irak, Lİbya, Mısır, Suriye...

Öncelikle belirtmek gerekir ki kimyasal saldırı, hele sivil unsurları hedef alıyorsa, hiçbir kanun, töre, kural tarafından kabul edilmemesi gereken bir saldırı yöntemidir. Gerçekleştirildiği iddia edilen bu saldırıyı, kim gerçekleştirirse gerçekleştirsin, tarih ve insanlık karşısında suç işlemiştir.

Resim


Ancak, mevcut durumda bu saldırıyı gerçekleştiren kuvveti tespit etmek için daha önce çok defa uyguladığımız yönteme başvuracağız: Yani delilden sanığa ulaşma yöntemine. Bunun için konuya bir soru ile başlayalım: İdlib'de gerçekleştirildiği iddia edilen kimyasal silahlı saldırı, hangi güç merkezinin çıkarına uygun bir durum yaratır? Bu soruyu sorduktan sonra biraz gerilere giderek Obama'nın yaptığı açıklamayı hatırlayalım.

Obama, 21 Ağustos 2012'de katılmış olduğu CBS Kanalı'ndaki "60 Dakika" adlı programda, ABD'nin Suriye'ye olası askeri müdahale konusundaki düşüncesinin bu ülkede kimyasal ya da biyolojik silahların kullanılması halinde değişebileceği uyarısında bulunmuş, Esed rejimine bunun ABD için "kırmızı çizgi" olduğunu net olarak vurguladıklarını açıklamıştı.

http://www.gunes.com/dunya/obamadan-sur ... lim-754454

http://www.star.com.tr/dunya/obama-suri ... r-1176784/

2012'deki bu açıklama ile birlikte düşünülmesi gereken durum şu: Ortadoğu'daki işlerin ABD'nin umduğu gibi gitmediği, bölgesel dengelerin Suriye lehine değiştiği bir süreçte, İdlib'de Suriye'nin aleyhine olabilecek, Suriye'yi uluslararası platformda zor durumda bırakabilecek böyle bir saldırıyı kim - neden gerçekleştirir?


Irak'ta Ne Olmuştu?

Tarih tekerrürden ibaret değil mi? ABD, Irak'a yönelik 2003'teki işgali, hangi gerekçeleri öne sürerek gerçekleştirmişti?

- Irak'ta Saddam Hüseyin halkına zulüm etmektedir.

- Irak yönetimi elinde kimyasal silah bulunduruyor.

Peki, 2011'den sonra ABD ve diğer küresel güçlerin dahil olduğu Suriye'deki dış destekli iç savaşın, Batı merkezlerince üretilen gerekçesi nedir?

"Zalim Esed rejimi halkına zulüm ediyor, 'muhalifler' de bu zulme başkaldırıyorlar." "Muhalif" denilen çetelerin kimler tarafından desteklendiğini ve "politik" kimliklerinin ne olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım.

Astana merkezinde şekillenen bölgesel işbirliğinin adımlarının an be an sabote edildiği, ABD'nin bölgesel dengelerinin alt - üst olduğu, Ortadoğu'daki dengelerin günlük olarak değiştiği böyle bir süreçte, bir Irak'taki saldırıya da gerekçe olarak sunulan "kimyasal silahlarla saldırı" propagandası, kimlerin çıkarına bir iklim oluşturur? Bu soruyu cevaplamadan önce, hepimizin Irak örneğini düşünmesi ve Irak'ta 2003'ten sonra hangi güçlerin palazlandığını bir kez olsun düşünmesi lazım gelir.

Son günlerde birçok kimsenin artık "sır" olarak görmediği, ABD tarafından desteklenen PYD / PKK'nın da yer aldığı 30.000 kişilik gücün ne için oluşturulduğu konusunun, medyada sürekli dile getirilen kimyasal saldırı propagandası ile düşünülmesinde fayda var sanırım.

Dipçe: Beyaz Baretliler'i hatırlayan var mı? Hemen aşağıdaki sayfa adresinde Beyaz Baretliler'le ilgili 1 dakika 33 saniyelik bir video mevcut.

https://www.youtube.com/watch?v=lmoUXeeFRRo

Mithat AKAR / İzmir

https://www.facebook.com/profile.php?id=100006232153226
Kullanıcı küçük betizi
mithat akar 1923
Üye
Üye
 
İletiler: 298
Kayıt: Çrş Ağu 28, 2013 16:18

Şu dizine dön: Gençlik Diyor ki

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x