İkinci çılgın proje, Trabzon’a NATO üssü mü? / Arslan BULUT

İkinci çılgın proje, Trabzon’a NATO üssü mü? / Arslan BULUT

İletigönderen Oğuz Kağan » Prş Nis 28, 2011 22:40

İkinci çılgın proje, Trabzon’a NATO üssü mü?

Tayyip Erdoğan, Ecevit’in “İstanbul’a ikinci boğaz” projesi ile Türkiye’nin gündemini değiştirmeyi başardı. Ancak “çılgın proje” ile birlikte akla gelenler, kendisine pek rahat vermeyecek. Zaten KPSS ve üniversite sınavlarındaki şifrelemelerden başı iyice sıkışmıştı. AKP iktidarı, bu meseleyi zamana yayarak, suçu matbaaya yükleyerek işin içinden çıkmak istiyor ama ne yapsalar fayda etmeyecek. Çünkü bu ülkenin gençliğini kaybettiler.

* * *
“Çılgın proje” ile ilgili farklı görüşler var: Şehir Plancısı ve MHP İstanbul 3. Bölge milletvekili adayı Ahmet Turgut, “13 Haziran’dan itibaren fizibilitesi ve etütlerinin iki yıl devam edeceği söylenen, yeri dahi net olarak belirlenmeyen bir projenin büyük bir sansasyonla açıklanmasının sebebi nedir? Dünyanın gözbebeği İstanbul’un böylesi yapay vizyonlara ve çılgınlıklara ihtiyacı yoktur. Kanal İstanbul Projesi, sadece propaganda kokan bir açıklamadır” diyor.

- Mustafa Ercilasun, “Madem yeni şehir kurmaktan bahsediliyor. Neden eskiden MHP ve CHP programlarında yer alan ‘tarım kentleri’, ‘köy-kentler’, ‘cazibe merkezleri’ gibi projeler Anadolu’nun ekonomik kalkınması için düşünülmüyor?” diye soruyor..

- Hüseyin Oğuz Akyüz ise konuya “Gürcistan’a yardıma giden Amerikan savaş gemileri, Karadeniz’de durmak için epey çaba sarf etti. Ancak Türk Deniz Kuvvetleri, Montrö’yü harfiyen uyguladı. Herhalde, bahriyelilerimizin başındaki dert bu yüzdendir. Ayrıca Trabzon’a da NATO üssü mü kuracağız? İkinci çılgınlık bu mu? Bu kanal yapılırsa Möntrö’nün hükmü kalacak mı, kanaldan tankerler mi savaş gemileri mi geçecek?” diye yaklaşıyor..

* * *
MHP Trabzon Milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu, “Trabzon’a NATO üssü” konusunda, “Halk arasında Trabzon havaalanına yapılacak ikinci bir üssün NATO ya da ABD’ye verilmek üzere mi yapıldığı yönünde söylentiler dolaşmaktadır. Bunu biz Türkiye’nin geleceği açısından çok sakıncalı görüyoruz” demişti.

İbrahim Karagül de 20 Şubat 2009 tarihinde yayımlanan “Trabzon’u ABD’ye verelim mi?” başlıklı yazısında “Karadeniz şu an için Türkiye’nin önündeki en önemli sorun olarak büyüyor. Ankara bugüne kadar son derece dikkatli bir politika izledi. Umarız bu devam eder, bölge savaşın değil barışın merkezi olur. Ancak her durumda Afganistan, Taliban sorunu, lojistik destek hattı bölge ile bağlantılı olacak. Bu yüzden Trabzon ve Doğu Karadeniz ABD için çok çok önemli olacak. Ne dersiniz? Trabzon’u böyle bir senaryoya kurban edelim mi?” diye yazmıştı.

* * *
AKP’nin projelerinin hiçbiri yerli ve milli değildir. Evet, kanal projesini Ecevit gündeme getirmişti ama Tayyip Erdoğan da bizzat açıklıyor ki, proje, yap işlet devret modeli ile yabancılara ihale edilecek!

“Yabancılar için 20 yeni kent” projesinin, Türkiye’deki Hıristiyan nüfusunu çoğaltmak için tezgahlandığı da çok açık.

Zaten AKP’nin kendisi bir Amerikan projesidir. Tayyip Erdoğan, kendisine ABD’den gönderilen gizli bir mektubu, parti programı yaparak AKP’yi kurmuştur. O belgede, yerel yönetimlere özerklik verilmesi, yani PKK’nın “demokratik özerklik” dediği proje dayatılıyordu.

AKP, iktidar yılları boyunca, 1896 tarihinde Amerikan Kongresi’nin gizli bir kararla kabul ettiği bu proje için çalıştığını yeterince ispat etmedi mi?


Arslan BULUT - 29 Nisan 2011, YENİÇAĞ
arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12232
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Arslan BULUT

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x