İktidar Korona Krizini Yönetemiyor, Yönetemez de! / Türker ERTÜRK

İktidar Korona Krizini Yönetemiyor, Yönetemez de! / Türker ERTÜRK

İletigönderen Oğuz Kağan » Pzt Mar 23, 2020 10:54

İktidar Korona Krizini Yönetemiyor, Yönetemez de!

Ne yazık ki, malum nedenlerle iktidarın Korona Krizini iyi yönettiğini iddia etme cüretini gösteren malum çevreler var! Bir an için bırakın Korona Krizini ve elinizi vicdanınıza koyarak, sorgulayıcı aklınızla iktidarın 18 yılına bir bakın. İktidar bu süre içinde hangi krizi iyi yönetti ve Türkiye’nin hangi sorununu çözdü? Aksine; krizleri iyi yönetemediği gibi, krizlere kaynaklık etti ve Türkiye’nin sorun stokunu büyüttü.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau çıktı halkın karşısına ve Korona Krizi ile ilgili olarak ana hatlarıyla; “Parayı düşünmeyin. İşimi kaybeder miyim diye korkmayın! Siz sağlığınızı düşünün, para bizim işimiz. Size destek için 83 milyar dolar ayırdık. Bu da gelirimizin sadece yüzde 3’ü” diyerek bir paket açıkladı. Üç aşağı beş yukarı iktidar tarafından bizi kıskandığı söylenen bütün çağdaş ülkeler de böyle yaptı.

İhtiyat Akçesi Kullanıldı!

Ya bizim ülkemizin iktidarı? Açıklamayı bile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çankaya’daki mütevazı bağ evinde yapmak zorunda kaldılar. Çünkü bu acılı paketin açıklamasının ihtişam ve lüksün dünyadaki zirvesi olan saraydan yapılması trajikomik olacak ve infial yaratacaktı. Tabii ki böyle bir pakette hiç iyi bir adım atılmamış diyemeyiz. Ama krizin yarattığı ve her geçen gün katlanarak yaratacağı sorunları çözmekten ve derde deva olmaktan maalesef çok uzak!

Merkez Bankası’nın (TCMB) İhtiyat Akçesi işte bugünler içindi ama uyarılara rağmen başka amaçlarla kullanıldı. Birçok sektörde çalışan milyonlarca kişi işini kaybetti ve önümüzdeki günlerde de kaybetmeye devam edecek. Hiçbir önlem ve destek yok! Küçük esnaf için de anlamlı bir destek yok. Turizm sektörü aynı şekilde. Sağlık hizmetlerine erişimin başlığı bile yok. İşsizlik ödeneği ve tazminatların genişletilmesi ve sürelerinin uzatılması da yok! Ama konut kredisi teşviki var. Sanırım yandaş müteahhitler koydurtmuştur pakete. Yine de haklarını yemeyelim; duaları ve kolonyaları var!

Krizi Niçin Yönetemez?

Küresel boyuta ulaşan Korona Virüsü hastalığı salgınını kontrol altına alabilmek, kabul edilebilir bir eşiğin altına çekebilmek ve hastalığa yakalananları tedavi edebilmek için bilime ve bilimsel yöntemlere ihtiyacımız var. Yani dualarla, evliyalarla ve azizlerle olabilecek bir iş değil bu. Ortaçağda bu tür salgın hastalıkların Allah’ın bir cezalandırması olduğu, duaların ve ibadetlerin insanlığı koruyabileceği düşünülür, karantina uygulamalarına karşı çıkılırdı. Ama insanlığın düşünsel evrimi sonucunda bugün insanlık çok farklı bir noktada bulunuyor.

Türkiye’yi yöneten iktidarın Korona Krizini iyi yönetememesinin üç temel nedeni var. Bunlar; iktidarın sadece krizin hemen başında veya yeterli bir süre öncesinde yapıp veya yapmadıkları da değildir. Geçmişte yaptığı yanlış işlerin sonuçlarıdır.

1. Salgına karşı hem insanlığın hem de ülkemizin tek silahı sorgulayıcı akıl ve bilimdir, bu kapsamda bilim insanlarının ve uzmanların söyledikleridir. Ama iktidar, uzun bir dönemdir sorgulayıcı akla ve bilime düşmanlık etmiştir. “Dindar ve Kindar Toplum” söylemi, bu düşmanlığın ete kemiğe bürünmüş halidir. Bu uzun soluklu düşmanlığın sonucunda bilim ve bilim insanları, toplumun azımsanamayacak bir bölümünde itibarsızlaştırılmıştır. Camiye gidenin, namaz kılanın ve abdestli insanın hasta olmayacağı inancının yaygın olduğu iklimin arkasında da iktidar vardır. İktidar bu iklimin esiri olmuş, bilim insanlarının uyarılarına kulaklarını tıkamış, Umre ibadetinin geçici olarak kısıtlanması, dönenlerin istisnasız şekilde karantinaya alınması ve toplu ibadetlerin salgın geçinceye kadar yasaklanmasını içeren bir dizi bilimsel şart ve tedbiri uygulamamış, uygulayamamıştır.

2. Çağımızda, bu tür krizleri iyi yönetebilmek için demokratik ve birleştirici bir liderliğe ihtiyaç duyulur. Ama iktidar, bu kriz öncesine kadar uzanan zaman dilimi içinde sürdürdüğü, toplumu kamplaştırıcı, ayrıştırıcı ve en az yarısını ötekileştiren ve her konuda taraf olan siyaseti nedeniyle bizzat kendisinin krizden çıkmayı kolaylaştıracak bir lider rolü oynamasını imkânsız hale getirmiştir.

3. Güvenilirlik ve şeffaflık, bir krizin iyi yönetilmesinde olmaz ise olmazlardandır. İktidar bu konuda da sınıfta kalır. Tüm krizlerde halkı kandırdı, gerçekleri gizledi, sansür uyguladı, ekonomik verilerle dahi oynadı ve çoğu krizde doğru bilgilenmenin önüne geçmek için internetin fişini çekti. Bu nedenlerle halkın tümü üzerindeki güvenilirliğini de kaybetti.

Sağlık Bakanı’nın Hastanesi Var! Bu Normal mi?

Bu temel etkenler nedeniyle iktidarın Korona Krizini iyi yönetebilmesine ve asgari can kaybı ve ekonomik zararla ülkemizi krizden çıkarabilmesine imkân yoktur. Düşe kalka, oramızı buramızı parçalayarak, deneme ve yanılma ile bu krizden bir şekilde çıkacağız çıkmasına ama ülkece büyük zararlar göreceğiz, özellikle de ekonomik olarak.

Soruyorum; Sağlık Bakanı’nın hastanesi var, bu normal mi? Devlet, özellikle böyle krizlerde halkın sağlığını korumak ve kamuculuk adına özel hastanelerin ve sahiplerinin çıkarları ile örtüşmeyen kararlar alabilir. Sağlık Bakanı kendi çıkarları ile çelişen ama halkın sağlığı için gerekli olacak böyle bir kararın içinde olabilir mi? Tabii ki mümkün değil! Gelecek yazımızda, Korona Krizinin küresel ve komplo boyutlarını irdeleyeceğiz.

Türker ERTÜRK, 20 Mart 2020
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12288
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Çrş Mar 25, 2020 14:57

Tamamen haklısın çok değerli ve sevgili komutan amiral Türker ERTÜRK. Tüm ailen ve binlerce askerin ve milyonlarca okurun ile birlikte en uzun bir ömür boyu SAĞOL VAROL.
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye
 
İletiler: 778
Kayıt: Sal Ara 01, 2015 9:02


Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 3 konuk

x