İletişim

İletişim

İletigönderen Son İktidar » Cmt Haz 04, 2011 0:57

İLETİŞİM
Son İktidarDünyada geçmişi 1960'lı yıllara kadar giden internet ile Türkiye 12 Nisan 1993'te Ankara-Washington arasında kiralık hatla kurulan bağlantı ile tanıştı.

İngiltere, İtalya ve Fransa gibi OECD ülkelerinde aylık ortalama 30 dolar olan internet abonelik ücreti, Türkiye’deki abone sayısı az olmasına karşın yüksek fiyatları nedeniyle ortalama 135 doları geçiyor.

Minimum internete giriş fiyatı 6.3 dolarlık fiyatla Türkiye internetin en ucuz olduğu ülke konumuna gelmesine karşın, 10 megabitin üzerindeki internet tarifelerindeki 110 ile 599 TL arasında değişen fiyatlar Türkiye’yi internetin en çok el yaktığı ülkeler sıralamasında açık ara birinci yapıyor.

Avrupa ortalamasında 9 megabitlik hıza karşın, Türkiye ortalama 4.8 megabit ile dünyada 63. sırada yer alıyor.

Hiç bir ülkede internet erişiminden yüzde 66 vergi alınmıyor. Cepten ya da sabit internetten ödenen 3 liranın 2′si vergiye gidiyor.

Türkiye'de 2011 yılında 5.000 yasaklı site bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Demokrasi Fonu için hazırladığı "İnternette Özgürlük 2011" adlı rapor;

“Kısmen özgür” ülkelerin onuncu sırasında Türkiye var. Kenya, Meksika, Güney Kore, Gürcistan, Nijerya, Hindistan, Malezya ve Ürdün, internet özgürlüğü bakımından Türkiye’nin önünde.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nca (BTK) hazırlanan “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecek.
Bu uygulamayla kullanıcılar BTK’nın belirlediği 4 internet filtresinden birini seçmek zorunda bırakılacak.
Filtreyi aşmak suç sayılacak.
Filtre kıstasları ise tamamen BTK’nın keyfine göre belirlenecek.
Bu uygulama dünyada Çin, Küba, İran gibi internetin “tutuklu” olduğu ülkelerde kullanılıyor.

Ergenekon soruşturması kapsamında muhalif Odatv adlı haber sitesinin binasına baskın yapıldı.


TÜİK’in Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması 2010;

Türkiye'de hanelerin yüzde 30’u internet erişimine sahip
İnternet kullanan bireylerin yüzde 72.4’ü e-posta göndermek-almak, yüzde 70’i gazete ya da dergi okumak için interneti kullandı.
ADSL yüzde 85.6 ile Türkiye’de kullanılan en yaygın internet bağlantı türü oldu.
16-74 yaş grubundaki bireylerde Bilgisayar ve internet kullanım oranları sırasıyla erkeklerde yüzde 50.5 ve yüzde 48.6, kadınlarda yüzde 30 ve yüzde 28 oldu.
Bilgisayar kullanan bireylerin yüzde 61.2’si bilgisayarı, internet kullanan bireylerin yüzde 59.3’ü ise interneti hemen hemen hergün kullandı.
Bu dönemde, bilgisayar kullanılan yerler, yüzde 65.1 ile ev, yüzde 32 ile işyeri, yüzde 21.1 ile internet kafe, internet kullanılan yerler ise yüzde 57.6 ile ev, yüzde 32.4 ile işyeri, yüzde 24.1 ile internet kafe olarak sıralandı.
Bilgisayar ve internet kullanım oranlarının en yüksek olduğu yaş grubunun 16-24 görüldü.
Eğitim durumuna göre incelendiğinde ise yüksekokul, fakülte ve üstü mezunları en yüksek bilgisayar ve internet kullanım oranlarına sahip oldu.


Microsoft ile Avrupa İnteraktif Reklamcılık Birliği'nin (EIAA) ortak yaptığı 'Mediascope 2010' araştırması;

Normal bir haftada, Türkiye nüfusunun üçte biri yani yüzde 33'ü İnternet kullanmaktadır.

Haftalık ortalama kullanım süresi ise 10 saat civarında.

'Yoğun kullanıcılar' olarak adlandırılan yüzde 24'lük kesim ise haftada ortalama 16 saatini internete ayırıyor. Türk halkı gazete ve dergi okumaya ayırdığı (haftada ortalama 4,4 saat) süreden çok daha fazlasını internet başında geçiriyor.

Türkiye'de her 10 İnternet kullanıcısından altısı, her gün İnternete girmektedir. Bu yüzde 60’lık oran, Avrupa ortalaması olan yüzde 53’ün üzerindedir. Türkiye'de İnternet kullanıcılarının yüzde 35'i ise, İnternet olmaksızın yaşayamayacaklarını dile getirmektedirler.

Türkiye interneti en çok e-posta okumak (yüzde 57), sohbet etmek (yüzde 55), film, TV ya da video klip izlemek (yüzde 39), sosyal paylaşım sitelerinde zaman geçirmek, (yüzde 38, yorum okumak, (yüzde 35) ve film, TV programı ya da video klip indirmek (yüzde 34) için kullanmaktadır.

Kullanıcıların yüzde 53'ü İnternet'i aile ve arkadaş çevreleri ile teması sürdürmek için kullanırken; yüzde 44'lük bir kesim tüm finansal işlemlerini İnternet kullanarak gerçekleştirmektedir. Yüzde 41 oranında kullanıcı, İnternet sayesinde daha iyi ürün ve hizmetleri seçebildiklerini, yüzde 38'lik bir kesim ise çevre konularında daha güncel bilgiye ulaşabildiğini dile getirmektedir.

Türk kullanıcıların en çok ziyaret ettiği İnternet siteleri ise, yüzde 49 ile haber, yüzde 37 ile emlak, yüzde 34 ile bankacılık ve finansal hizmetler, yüzde 32 ile fiyat karşılaştırma ve yine yüzde 32 ile kişisel bakım ürünleri ve yüzde 31 ile giyim kuşam olarak sıralanmaktadır.

Bir ürün ya da hizmet hakkında araştırma yapan kullanıcılar, fiyat karşılaştırma sitelerini yüzde 47 oranında önemli bir bilgi kaynağı olarak nitelendirmektedir.

Türkiye'de kullanıcıların yüzde 91'i, İnternet üzerinde alış veriş yapıyor. Son altı ayda, her bir kullanıcının satın aldığı ürün adedi ortalaması 15'tir. Yine bu dönemde kişi başı ortalama harcama da 623 Euro olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye'de yüzde 58 oranında internet kullanıcısı araştırma sonunda satın almayı planladıkları elektrikli cihaz hakkında fikir değiştirebilmektedirler.


Türkiye'de insanların iletişim kaynaklarını dinleme oranı 1000 kişide 1 kişi oldu.
ABD’de bu rakam 137 bin kişide 1 kişi.

Anayasa Mahkemesi Mayıs 2011'de hakimlere "süresiz" dinleme yetkisini onadı.

2005 yılında kanunda yapılan gece yarısı değişiklikleriyle "telekomünikasyon iletişim başkanlığını" tek başına Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı belirler maddesi eklendi.


Bilgi Teknoloji Kurumunun verilerine göre 2010 yılı sonu itibariyle Turkcell’i kullanan abonelerin attığı SMS sayısı 71,6 milyar ulaşırken Avea’da bu rakam 40 milyar adedeyükseldi.
Vodafone atılan SMS rakamları ile ilgili bir açıklama yapmazken, BTK tahminine göre 2010 yılı sonu itibariyle Vodafone’dan atılan toplam SMS sayısının 33.1 milyar olması bekleniyor.
Tüketicilere operatörler ile ilgili en çok şikayetçi oldukları konu sorulduğunda
birinci sırayı (%37) fatura şikayeti alıyor.
Fatura şikayetini ise sırasıyla tarife (%20),
hizmet kalitesi (%15),
müşteri hizmetleri (%12),
kampanya (%9)
diğer şikayetler (%7) alıyor.

Hizmet aldığı işletmeciye şikayette bulunan tüketicilerin sadece %16’sı şikayetinin çözüme kavuştuğunu iletirken , şikayetlerin %86’sının çözüme ulaşmadığı belirtiliyor.

Türkiye'de hane içi internet bağlantısı için Türk Telekom'dan zorunlu olarak sabit telefon hatları alınıyor. Ayda en düşük 20 lira olan sabit ücretlerle abone bir sene içinde telefonunu hiç kullanmasa dahi 240 tl ödüyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlunun düğününde nikah şahidi olan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin ricasi üzerine, Aycell -Aria birleşmesinden dogan Avea'nın yaklaşık 3 milyar $'lik zararı, Hazine'ye yüklendi.ÖZELLEŞTİRME

Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin toplam yüzde 70'e ulaşan hissesinin devrinden elde edilen toplam 8 milyar 423 milyon dolarlık gelir elde edildi.

Türk Telekom'un önce 55'inin 6.55 milyon dolara blok satışı 2005 yılı Kasım ayında Oger grubuna, yüzde 15'lik hissesinin halka arzı ise 2008 yılı Mayıs ayında yapıldı.
Telekom 21bin hatlik santrele, 19 bin sabit, 80 bin ankesörlü telefona, 750 bin ADSL(Asimetrik SAyisal Abone Hatti), 250TTNET, 100bin km.F/O kabloya, 850 isyerine, 3000 Telekom bayiisine, %40 Avea hissesine ve 35milyon km uzunlugunda ki bakir kablo sebekesine yeralti sebekelerine ve binlerce gayrimenkule sahip. Sadece istanbul´da 300 malzeme ve kablo deposu var.
Yeralti kazi ruhsat bedelleri, kamulastirma bedelleriyle, ilk maliyeti 200 milyar dolar olmasina ragmen satisi 6,5 milyar dolara yapildi.
Türk Telekom kamu kurumuyken 75 bin çalışan istihdam ediyor, 1 milyar 800 milyon dolar vergi ödüyordu. Kurum özelleştikten sonra, çalışan sayısı yaklaşık 27 bin kişiye ve ödediği vergi yaklaşık 830 milyon dolara düştü.

İşçi sayısını azaltan, işçilerin haklarını tırpanlayan Telekom, bu yıl önemli miktarda kâr etti. Telekom’un “rekor” kârı gazetelerde öne çıkartılırken, bunun nasıl mümkün olduğu konusunda hiçbir şey söylenmemesi dikkat çekti.

İşçi haklarını gaspederek önemli kazançlar elde eden Türk Telekom, ADSL ile de vurgun niteliğinde para kazandı. Halen en pahalı interneti kullanan ülkelerden biri olan Türkiye’de, internetten yararlanabilmek için sabit telefon kullanımının zorunlu olması da Telekom’un önemli kâr kalemleri arasında.

Sonuç: Özelleştirmelerden sonra Türk Telekom’da 35 bin 519 kişi işsiz kaldı.

Özelleştirme sürecinde önceden kimseyi işten çıkarmayacağız sözüne rağmen işçilerin tepki göstermesini eleştiren Başbakan Erdoğan, işçilerin bundan sonra yan gelip yatamayacağını söylemişti.
“Meydanları dolduranların ne istediğini anlamakta güçlük çekiyorum. Türk Telekom çalışanları sokağa atılmayacak. Ancak bundan sonra yan gelip yatamayacaklar. Olay bu kadar basit.”
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım;

İnternet yasakları üzerine;
"Ne işimiz var elalemin sitesinde"

''Biz interneti yasaklayan değil, Türkiye'de interneti geliştiren, geniş bant uygulamasını başlatarak bugün bu yayınları yapabiliyorsanız bu bizim yaptığımız çalışmalar ve altyapı sayesindedir.'

Kendisine seçim bölgesi Erzincan’ın bir köyünde 70 yaşında bir kadın köyünde ADSL çekmediğini anlatırken;
“Evladım okuyup bakan olmuşsun ama cahil kalmışsın, sen şimdi messenger’ı da bilmiyorsundur?”

"Dinlenmek istemiyorsanız konuşmayın"

"İnternetin gücü tahminimizden fazlaymış"

Cebit bilişim eurasia 2009 3g için;
“3g’yi getirdik, karadan giden bilişim otobanlarına havadan giden bilişim otobanlarını da ilave etmiş olduk. Şu anda cep telefonu şirketlerimiz abone yetiştiremiyorlar, talebi karşılayamıyorlar. Süratle o yan tarafına takılan zımbırtıdan imal etmeye çalışıyorlar ki talepleri karşılasınlar. Adı aklıma gelmedi, internete girmek için seyyar modem, vın-mın bir şey diyorlar”

"Uydunun kaportası bitti"
Bilgisayarlar hakkında;
"Yeter ki bilgisayarı daha çok kullansınlar, bilgiye daha ulaşsınlar, evlerinde de ailelerine, büyüklerine de bu meredi, bu işi öğretsinler"

"Yaşımız ne olursa olsun bu bilişim denen hastalık hepimizin kapısını çalacak"

"Türk halkı Google'ın vergi vermemesinden rahatsızdır."

"Genişbant yoktu bu ülkede, genişbandı kim getirdi? Bir tane karın gurultusu gibi bir sesle internete bağlanmaya çalışıyorduk. Giremeden düşüyorduk, gur gur gur gur... Şimdi internet otobanları var, herkes giriyor. Bilgi toplumu hedeflerimiz var, projelerimiz var"

"Alt tarafı bir video paylaşım sitesi olan Youtube Türkiye Cumhuriyeti ile mücadeleye girişti "

"Yasa dışı dinlemeyi önlemeye imkan var mı? Arkadaşlar maalesef buna imkan yoktur. Türkiye'de de yok, dünyanın hiçbir yerinde de yok. Bunun tek yolu konuşmamak"


Egemen Bağış;

Egemen Bağış Youtube yasaklıyken 10 yaşındaki oğlunun dahi bir sekilde Youtube'a girdigini ve yasagı saçma buldugunu ifade etti.

Bülent Arınç Tüsiad başkanı Ümit Boyner'in "Son zamanlarda özel hayatımızın sınırlandırılması, kontrol altına alınması yönünde artan bir baskı hissediyoruz " sözü üzerine;
"Sayın Boyner ya da onun gibi düşünenler iktidara gelirse porno siteleri ya da diğer konularda istediklerini serbest bırakabilirler. "


Abdullah Gül;
"Türkiye'de internet sansürü yok"


Recep Tayyip Erdoğan Basın mensuplarının ''Youtube'a girilmiyor'' itirazı üzerine;
'Ben giriyorum, siz de girin'' karşılığını verdi.
Kullanıcı küçük betizi
Son İktidar
Üye
Üye
 
İletiler: 23
Kayıt: Pzt May 30, 2011 16:53

Şu dizine dön: Son İktidar - Ulusal ÖZDEMİR

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x