İmam Gazali: Bir Hadis Uydurukçusu / Yılmaz DİKBAŞ

İmam Gazali: Bir Hadis Uydurukçusu / Yılmaz DİKBAŞ

İletigönderen Balasagun » Pzt Oca 12, 2015 11:38

İMAM GAZALİ: BİR HADİS UYDURUKÇUSU

Resim
Hz. Muhammed’in ölümünden 426 yıl sonra, 1058 yılında Horasan’ın Tus şehrinde doğdu. 53 yaşındayken 1111 yılında Tus’ta öldü.

Gazali; İranlı İslam âlimi, mutasavvıf ve müderris olarak ünlenmiştir.

Gazali; akla ve felsefeye karşıydı.

Gazali; başta Aristo ve Sokrat olmak üzere eski Yunan filozoflarının görüş ve fikirlerini tümden reddetmiş, bu filozoflar hakkında hakarete varan çok ağır eleştiriler yazmıştır.

Gazali; ünlü Müslüman bilim adamları İbni Sina ve Farabi’nin görüşlerine, düşüncelerine ve yapıtlarına da karşı çıkmış, bu kişiler hakkında sert eleştiriler yazmıştır.

Kısacası, Gazali; ilim, bilim, felsefe, mantık, tıp, matematik, gökbilim uzmanı herkese karşı düşmanlık göstermiştir.

Hz. Muhammed’in ölümünden 426 yıl sonra doğmuş olan İmam Gazali, oturmuş, “Kutsî Hadisler” adlı bir kitap yazmış, bu kitapta 40 hadis uydurmuştur.

Uydurduğu hadislere de “kutsal” etiketini yapıştırmıştır.

İşte Gazali’nin kutsal hadislerinden ikisi:

Gazali’nin, Cehennemin tanımını yaptığı hadis:

“Ey insanlar!

Siz nasıl oluyor da Allah’a isyan ediyorsunuz? Oysa siz daha güneşin verdiği hararete feryat ediyorsunuz, cehennemin ateşine nasıl dayanacaksınız?

O cehennemin yedi tabakası vardır. İçindeki ateşin harareti birbirini yer.

Her bir tabakasında yetmiş bin ayrı ateş bölümü vardır.

Her bölümde yetmiş bin bina vardır; her binada yetmiş bin ev vardır.

Her evde, yetmiş bin kuyu vardır. Her kuyuda ateşten yetmiş bin tabut ve her tabutta ateşten yetmiş bin akrep vardır. Tabutların her birinin üstünde de yetmiş bin adet zakkum vardır.

Bu ağaçların her birinin altında ateşten yetmiş bin görevli ve her bir görevlinin emrinde ateşten yetmiş bin melek ile ateşten yetmiş bin koca yılan bulunmaktadır.

Bu ateşten yılanların boyu yetmiş bin zira’dır. Her bir yılanın karnında öldürücü siyah zehirden bir deniz bulunmaktadır.

Her bir akrebin bin tane kuyruğu vardır.

Kuyruklardan her bir tanesinin boyu yetmiş bin zira’dır. Kuyruklarda yetmişer bin öldürücü zehir bulunur.”


Sanırım söylemem hiç gerek yok, İslam’ın kutsal kitabı Kuran’da bu tür saçmalıklar yer almaz.

Peki, Kuran’da yer almayan bu saçmalıkları Hz. Muhammed söylemiş olabilir mi?

Bir de Gazali’nin, Cennetin tanımını veren hadisini okuyalım:

“Ey insanlar!

Fâni bir dünyaya ve sonu olan bir hayata nasıl rağbet ediyorsunuz?

Hiç şüphesiz itaat edenler sekiz kapısından cennetlere girerler.

Her bir cennette yetmiş bin bahçe bulunmaktadır. Bu bahçelerden her birinde de yakuttan yapılma yetmiş bin köşk vardır.

Bu köşklerde ise zümrütten yetmiş bin ev ve bu evlerin her birinde kırmızı altından yetmiş bin oda vardır.

Bu odaların her birinde beyaz gümüşten yetmiş bin asma kat vardır ki, bu asma katların her birinde de yetmiş bin siyah renkli sofra bulunmaktadır.

Bu sofralardan her birinde mücevherden yapılma yetmiş bin tabak ve her tabakta yetmiş bin çeşit yemek vardır. Her bir asma katta kırmızı altından yetmiş bin yatak, bunların her birinde yetmiş bin ipek, kalın ve ince atlastan yapılmış yetmiş bin döşek bulunur.

Yine yatakların her birinin yakınında içinden hayat suyu, süt, şarap ve balın aktığı yetmiş bin nehir vardır. Bu nehirlerin her birinin ortasında yetmiş bin çeşit meyve bulunur.

Her bir evde yetmiş bin erguvandan çadır ve her bir döşekte de beyaz tenli gözde hurilerden biri bulunmaktadır. Bu hurilerin her birinin elinin altında henüz ergenliğe adım atmamış saklı cevherler misali yetmiş bin hizmetkâr kız vardır.

Her bir köşkün tepesinde yetmiş bin kubbe, her bir kubbede de kimsenin gözünün görmediği, kulağının işitmediği ve hiçbir beşerin hayal dahi edemeyeceği güzellikte rahman tarafından verilmiş yetmiş bin hediye, bulunmaktadır.

Cennetlikler cennette ölmez, yaşlanmaz ve üzülmezler. Oruç tutmaz, namaz kılmaz ve hastalanmazlar. Onların küçük veya büyük abdeste çıkmak gibi bir ihtiyaçları olmaz.”


Bu saçma sapan şeyleri Hz. Muhammed’in söylemiş olduğunu iddia etmek, İslam peygamberi Hz. Muhammed’e hakaret etmek değil midir?

Hadislerin tamamı uydurmadır.

Hadislerin kimler tarafından ne zaman ve nasıl uydurulmuş olduğunu “GELİN YÜZLEŞELİM” adlı kitabımda ayrıntılarıyla anlattım…

İslam’a en büyük zararı vermiş bu hadis uydurukçularının maskelerini indirmeden gerçek İslam’ın ne olduğu öğrenilemeyecektir…

Yılmaz DİKBAŞ, 10 Ocak 2015
dikbas@kalinka.com.tr
0532 233 31 52
“Efendiler, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki aslî cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin”
Kullanıcı küçük betizi
Balasagun
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 3524
Kayıt: Cum Eki 17, 2008 13:18

Şu dizine dön: Yılmaz DİKBAŞ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x