İnönü İle Başladı, RTE İle Son Perde (Mi?)

Re: İnönü İle Başladı, RTE İle Son Perde (Mi?)

İletigönderen Deli Haydar » Cmt Haz 19, 2010 16:37

İsmet İnönü ile Atatürk
Arasındaki Fark Neydi?

Yeniçağ Gazetesi / 6 Mayıs 2010

Gerçek gündemin üzerini örtmek isteyen polemik ustası, İsmet İnönü ile "Hitler" arasında benzerlik kurmaya kalkışınca, ülke yeni bir "sanal" tartışmaya kilitlendi.

"İnönü şakirtleri" anında savunmaya geçti. İnönü’nün nasıl İstiklal Savaşı’nın kahramanlarından biri olduğunu, Lozan’da nasıl bağımsızlık mücadelesi verdiğini, ülkeyi nasıl İkinci Dünya Savaşı’na sokmadığını, "çok partili hayata" geçişe nasıl önayak olduğunu anlata anlata bitiremiyorlar.

Öyle huşu içinde anlatıyorlar ki, sanırsınız İnönü’yü değil, Atatürk’ü tarif ediyorlar.

Meğerse, "Atatürkçü" maskesi takarak ortalıkta dolaşanların birçoğu aslında hakiki birer "İnönücü" imiş. Ki onların sayesinde, İnönü’nün yapmış olduğu olumsuz her icraat "Atatürk’ün hesabı"na yazıldı. Atatürk, millete yanlış tanıtıldı.

Atatürk, son nefesine kadar "idealist" idi. Yegane ülküsü, "Türk milli kültürü"nü yabancı kültürlerin kıskacından kurtarmak; "Türk medeniyeti"ni muasır medeniyetin ötesine taşımaktı.

Türk Milleti'nin "milli kimliği"ni muhafaza edebilmesi için Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’nu; inancını "doğru" kaynaklardan öğrenebilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurdu, Kur’an-ı Kerim’i Türkçe’ye tercüme ettirdi.

İdeallerini gerçekleştirmek uğruna gerektiğinde savaşmaktan çekinmedi; “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözünü bir araç olarak kullandı; bulduğu ilk fırsatta hasta yatağından kalkıp Hatay’ın Türkiye’ye katılmasını sağladı.

"Güçlüler"in değil, "haklılar"ın yanında yer aldı; "esir" milletlere referans oldu.
Hep "risk" alarak, "bedel" ödeyerek "Atatürk" konumuna yükseldi.

İsmet İnönü ise tam bir "pragmatist" idi.
Atatürk’ün gölgesinde bekleyip, hiçbir bir "külfet"e katlanmadan, onun kurduğu düzenin "nimetleri"nden faydalanmaya çalıştı. Bulduğu illk fırsatta kendisini "Milli Şef" ilan ettirip Atatürk’ün mirasını yok etmeye kalkıştı; paralardan resimlerini sildirdi; devlet dairelerinden posterlerini indirdi.

Önce, Almanya’dan tarafmış gibi görünüp Türkiye’yi Amerika’nin boyunduruğu altına sokan "gizli anlaşmalar"a önayak oldu; daha sonra Sovyetler Birliği’ne yanaştı. En nihayet, Avrupa Birliği’ne teslimiyetin önünü açan anlaşmaya imzayı bastı.

"Namussuzlar" kadar cesur olduklarını göstererek “neler oluyor” diye ortaya çıkan gençleri "tabutluklara" doldurup, işkencelerden geçirdi. "Zulm"ün bir gün kendisine döneceğini anlayıp, mecburen "çok partili hayata" geçmek zorunda kaldı.

Bugün "Türk" kelimesinden bile rahatsız olanlar, meydanlarda "Türk büyükleri"nin yerine Lenin’in, Stalin’in, Mao’nun, Humeyni’nin resimlerini taşıyanlar, ne yazık ki İnönü döneminin eserleridir.

Atatürk’ün "milli kültürü" esas alan stratejisini bir kenara iten İnönü, Yunan ve Roma medeniyetleri üzerine kurulu "yeni bir kültür" geliştirmeye çalıştı.

İnönü’nün Milli Eğitim Bakanlarından Hasan Ali Yücel, 1947 baskılı “Davam” isimli kitabında, tercüme edilen dünya klasiklerini şöyle sınıflandırıyordu: Yunan, Latin, Roma, Amerikan, Alman, Fransız, İngiliz, İtalyan, İskandinav, Macar, Rus, Babil, Hint, Çin.

Tam 496 adet klasik eser arasında "Eski Metinler" isimli çalışmanın dışında "Türklere ait" bir tek eser bile yoktu.

Atatürk, Türk milliyetçisi idi. İnönü ise enternasyonalist.
Atatürk, tam bağımsızlıkçı idi. İnönü ise tam bir mandacı.

İsmet İnönü, zihniyet itibarı ile aslında Tayyip Erdoğan’ın "fikir" babasıdır.

İsrafil K. Kumbasar
Feragat-ı nefs.
İstihkar-ı hayat.
Kullanıcı küçük betizi
Deli Haydar
Meydan Delisi
Meydan Delisi

İletiler: 714

İletigönderen eskopatj2 » Cmt Haz 19, 2010 17:32

Devimsel yazdı:Teşekkürler zafercem.Tek kurtuluş yolu milli hükümet.
Yalnız,aydın geçinen,3-5 kişi bir araya gelip parti kuran (Mümtaz Soysal ve partisi,Sadettin Tantan ve partisi,Yaşar Nuri Öztürk ve partisi,Osman Pamukoğlu ve partisi,Tuncay Özkan ve partisi,...) insanların da bu aymazlıkdan kurtulmaları gerekiyor.Şimdiye kadar ki bir şekilde (ister tek başına olsun ister koalisyonla) iktidar olan partileri gördük hepsi Amerikancı.Eğer bu küçük partilerin yöneticileri akıllarını başlarına almazlarsa bir sonraki seçimde tablo pek değişmeyecektir.
Genel seçim öncesinde yukarıda saydığım parti ve yöneticilerinin yurtseverlik bilinciyle 40 yıllık devrimci birikimi olan İşçi Partisi ve yöneticileri ile görüşüp ortak bir birlik sağlamaları gerekiyor.Tam bağımsızlık bilinciyle,antiemperyalist duruşla,Atatürk ilkeleri ve devrimleri temelinde bu birlik yaratılmalıdır.
O partide mi birleşelim bu partide mi birleşelim saçmalığını da bir kenara bırakıp gerekirse ULUSAL BİRLİK Partisi'ni kurup,bu çatı altında birleşip halkı kucaklamaları gerekiyor.
Ağalar! Tehlikenin farkında mısınız?

Kardeş demek istediklerini gayet iyi anladım da, şunu iyi anlamayamadım...
Orada 2,3 kişi'nin ismini yazmışsın ki özellikle birisinin ismine dikkat çekmek istiyorum.
Osman Pamukoğlu yeni bir cephe açtı sonuçta bu adam bir parti kurarak 93-95 hakkaride yapmış olduğu hizmetler'le bir yönlü hizmet etti, Bu vatan'a şimdi şunu parti kurarak siyasi yönden ülkeyi en yüksek seviyelere çıkarmaya çalışıyor. Hepsini anlıyorum da, Bu hekke fonları gibi spekülatif laflar üretip bazı kişilerin karalanmasına aymaz olarak gösterilmesine anlam veremiyorum.
Kardeşim şunu soracam. Af buyur Gandi Kemal'mi bu işi başaracak. (Şu kürtçü ekip mi başaracak)Şimdi diyeceksin kardeşim neden kişilerin etnik kimliğe bakarak yorumluyorsun diyeceksin, Bende sana Alakası yok diyecem.....
Ben şahsen görüşüne özellikle şu konuda destekliyorum. Evet milli bir hükümet olması lazım. Ama gülerek söleyecem (İşçi partisi ile mi olacak bu iş) :)

Neyse görüşlerine saygılıyım Ama bu sitede'ki bazı kişilerin görülüyorki Paşa bunların kimyalarını çok iyi bozmuş diyecem bunlardır Kalın sağlıcakla.....

Haydar Bey yazdı:Atatürk, Türk milliyetçisi idi. İnönü ise enternasyonalist.

Bunları yazabilmen fikirlerin'de bir nebze'de olsun değişme olduğu kanaatindeyim. :)
En son eskopatj2 tarafından Cmt Haz 19, 2010 18:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kez düzenlendi.
Kullanıcı küçük betizi
eskopatj2
Üye
Üye

İletiler: 66

İletigönderen Deli Haydar » Cmt Haz 19, 2010 17:52

eskopatj2 yazdı:Haydar Bey
Atatürk, Türk milliyetçisi idi. İnönü ise enternasyonalist.

Bunları yazabilmen fikirlerin'de bir nebze'de olsun değişme olduğu kanaatindeyim.
:)

Öncelikle bu başlığın birinci sayfasına bir gözatmanızı öneririm.

Siteye üye olduktan sonra 10 Kasım 2009 tarihinde yazdığım ilk iletiden bir bölüm paylaşmam, altı boş öneri ve içi boş saptamalarınıza en açık yanıt olacaktır.
Haydar Bey yazdı:Savaş ile terör kavramlarının ayırdından aciz, ülkesinin bölünmez bütünlüğü düşüncesiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan, emir-komuta zincirinden bihaber zürriyetsiz bir yüzbaşı komutasındaki, tüysüz tosuncuk/çelimsiz 40 aciz komandonun acıklı hikayesidir "Türkiyeli"lere izlettirilen. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünden sonra başlayan ihanet sürecinin son perdesidir perdeye yansıyan.

Çok konuşalım ama boş konuşmayalım.
Feragat-ı nefs.
İstihkar-ı hayat.
Kullanıcı küçük betizi
Deli Haydar
Meydan Delisi
Meydan Delisi

İletigönderen eskopatj2 » Cmt Haz 19, 2010 17:56

Valla ben ilk defa gördüğüm için ölesine yazdım kusura bakma;) bir daha yazmam.. ;)
Kullanıcı küçük betizi
eskopatj2
Üye
Üye

İletiler: 66

İletigönderen Deli Haydar » Cmt Haz 19, 2010 18:35

Offtopic :
eskopatj2 yazdı:Valla ben ilk defa gördüğüm için ölesine yazdım kusura bakma;) bir daha yazmam.. ;)

Başka bir başlık altında yer alan 13 Mart 2010 tarihli aşağıdaki iletimi yineliyorum:
Burası her akla gelenin "öylesine" yazıldığı bir yapıya sahip değil sayın Eskopatj2.
Haydar Bey yazdı:
eskopatj1 yazdı:Aklıma o geldi konu altına ölesine yazdım haydar bey.......
Alakası yok bizde biliyoruz

Burası her akla gelenin öylesine yazıldığı bir yapıya sahip değil sayın Eskopatj1.
Lütfen alakası olmadığını bildiğiniz yorum ya da bilgileri paylaşmayın.
Feragat-ı nefs.
İstihkar-ı hayat.
Kullanıcı küçük betizi
Deli Haydar
Meydan Delisi
Meydan Delisi

Önceki

Şu dizine dön: Zahide UÇAR

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x