İnsan Beynini Taklit Eden Yonga/ Fatih YARDIM

Bilim, teknoloji ve genel ağ (internet) hakkında her türlü yazıyı burada paylaşabilirsiniz. Alt bölümler şunlardır: Uzay, Küresel Isınma / Ekoloji, Bilim ve Toplum, Tutum (Ekonomi)

İnsan Beynini Taklit Eden Yonga/ Fatih YARDIM

İletigönderen Balasagun » Pzt Ağu 22, 2011 12:29

İnsan beynini taklit eden yonga

Resim

Bilim & Teknoloji
Fatih YARDIM

Yeni yonga daha az enerji tüketecek, düşünecek, veri toplayıp analiz yapacak, deneyimlerinden öğrenecek, koklama hassasiyeti olacak. ABD’li bilişim devi IBM, bilgisayarların deneyimlerinden öğrenmelerini, kuramlar geliştirmelerini ve sonuçlardan ders çıkarmalarını sağlayacak insan beyninin çalışmasını taklit eden bir yonga (çip) geliştirdi. IBM’in açıklamasında, bu yongalarla yapılacak ‘düşünen bilgisayar’ların, bugünün geleneksel bilgisayarlarıyla aynı şekilde programlanmayacağı belirtildi. Bu bilgisayarların, deneyimlerinden öğreneceklerini, bağlantı kuracaklarını, kuramlar geliştireceklerini, anımsayacaklarını ve sonuçlardan ders çıkaracakları da kaydedildi. Bu tip iki yonganın üretildiğini ve şu anda test edildiğini belirten şirket, her iki yonganın da silisyum yalıtkan üzerinde 45 nanometre kalınlığında olduğunu ve 254 nörona (sinir hücresi) eşdeğer kapasiteleri bulunduğuna işaret etti. IBM, uzun vadede hedeflerinin 10 milyar nöron kapasitesine (insan beyni 100 milyar kapasiteli) ulaşan bileşenlerden bir kompleks geliştirmek olduğunun altını çizdi. IBM’in bu başarısı konusunda Endpoit Technologies Associates’den Roger Kay, “Yeni bir ufuk, kimse böyle araştırmalar yapmamıştı” dedi. SyNAPSE adı verilen projenin ikinci aşamasında IBM, Columbia, Cornell, California ve Wisconsin gibi ABD’nin önde gelen üniversiteleriyle işbirliği yapacak. Projeye, ABD silahlı kuvvetlerinin yüksek teknoloji projelerini finanse eden DARPA adlı kuruluş 21 milyon dolar kaynak sağladı.

Yeniçağ, 22 Ağustos 2011
“Efendiler, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki aslî cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin”
Kullanıcı küçük betizi
Balasagun
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 3523

Re: İnsan beynini taklit eden yonga

İletigönderen emlcvdv » Cum Eki 05, 2012 11:41

! Yönetici yazdı:
Burası "bayağı" bir yer değildir. Tanıtım denemelerinizi, tanıtımınızla uyuşan başka yerlerde yapınız.
Kullanıcı küçük betizi
emlcvdv
Üye
Üye

İletiler: 1

Re: İnsan Beynini Taklit Eden Yonga/ Fatih YARDIM

İletigönderen Balasagun » Cmt Eki 06, 2012 21:21

Bu platformun alt birimi olan Bilim ve Teknoloji bölümünde bilimsel konular paylaşılmıştır. emlcvdv o yazdığınız yazıyı siliniz.
“Efendiler, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki aslî cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin”
Kullanıcı küçük betizi
Balasagun
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 3523

Re: İnsan Beynini Taklit Eden Yonga/ Fatih YARDIM

İletigönderen ozdenguncel » Pzt Eyl 24, 2018 13:52

Teşekkürler paylaşım için hocam.
Kullanıcı küçük betizi
ozdenguncel
Üye
Üye