Irak'ta Kürt Koridoru Nasıl Açıldı?.. Türkiye Eliyle Kurdurulan Barzanistan... / Banu AVAR

Banu AVAR haftalık yazıları ile yaşanan gelişmelere, gündeme ışık tutuyor.

Irak'ta Kürt Koridoru Nasıl Açıldı?.. Türkiye Eliyle Kurdurulan Barzanistan... / Banu AVAR

İletigönderen Oğuz Kağan » Cmt Ağu 27, 2016 17:48

Irak'ta Kürt Koridoru Nasıl Açıldı?.. Türkiye Eliyle Kurdurulan Barzanistan...

ABD 4 ülkeden koparılarak oluşturulacak Federe Kürt Cumhuriyeti için 100 yıldır uğraşıyor.. Türkiye Irak İran ve Suriye’den kopan parçalarla federasyon kurdurma düşüncesi son vuruşunu 1991’de başlatmıştı.. Gelin 10 yıllık süreçte ‘Kürt Federasyonunun’ ilk parçası nasıl hayata geçti madde madde görelim:

1. 1990 Özal ‘Musul ve Kerkük bizim olacak’ hamasetiyle Barzanistan’a kol kanat germeye ikna edildi. Türk Silahlı Kuvvetleri ikna olmadı Genel Kurmay başkanı Necip Torumtay istifa etti.

2. Ocak 1991 ABD Irak’a saldırdı, bir ay sonra direnci kırılmış savaşın ortasında bir ülkede Kürt gruplar arkalarında dağ gibi ABD desteğiyle ayaklandı.

3. Saddam Kürt grupları en acımasız şekilde bastırdı.. ABD sessiz kaldı.. Alan açılıyordu..

4. Yarım milyon Kürt Türkiye sınırına dayandı Türkiye BM’ye başvurdu.. çekiç Güç'e ev sahibi oldu.

5. ABD, İngiltere Fransa Hollanda ve İtalya’nın askerlerinden oluşan Çekiç Güç hem Irak topraklarına hem Türkiye’ye yerleşti. Barzanistan tam anlamıyla kurulup serpilince 2003’de anlaşmaya son verildi.. gerek kalmamıştı.

6. 36. Paralel gibi garip bir sınırla Federe Kürt Cumhuriyeti’nin ilk parçasına güvenli bölge sağlanmış oldu PKK da bu bölgede semirdi büyüdü.. Açılan koridor teröristlerin Türkiye'ye aktığı koridor oldu.

7. 1995 mart sonunda bölgedeydik.. Önce Erbil ardından Süleymaniye’ye geçtik Talabani Barzani güçleri birbirini bombalıyordu.. PKK saldırı üstüne saldırı düzenliyordu.. Türkiye Bağdat ile Kürt gruplar arasında arabuluculuk yapıyordu..Irak'ın toprak bütünlüğünü savunuyordu.

8. 1995 Martında PKK’yı durdurmak için TSK Irak’ın kuzeyine girdi. Çekiç Harekatı yapıldı.

9. ABD 2 yıl içinde Kürt grupları arasında barışı sağladı.. Türkiye'ye de Irak'ın bütünlüğü konusunda suskun kalmasını buyurdu.. Kürt Parlamentosu’ kuruldu.

10. Türkiye’ye Musul Kerkük havucu ve ‘Kürt sorunu’ sopası gösterildi.

11. 1999da Öcalan Türkiye’ye teslim edildi..AB ve ABD ile yapılan anlaşmalar Türkiye'nin müzakere gücünü sıfırladı.

12. Anlaşmalar sonucu Türk Özel kuvvetler peşmerge eğitmeye başladı.. Kürtçe tv'den iletişim hizmetlerine kadar Türkiye ‘Kürt özerk yönetimi’ne her türlü desteği verdi Kürdistan İstihbarat teşkilatını MİT eğitti.

13. Türkiye engellemeye çalıştığı Irak koridorunu kendi elleriyle açmış, Barzani’yi büyütmüş semirtmiş, Amerika’dan vaadedilen hiçbir şeyi alamadığı gibi Musul ve Kerkük’deki Türkmenlerin soykırımına da sessiz kalmak zorunda kalmıştır..

14. TSK'nın defalarca Kuzey Irak'a girmesine rağmen Irak içindeki kanserli hücre Kürdistan ABD desteği ile fiilen kuruldu ve 2001’de ilan edildi.. Türkiye bunu 'savaş sebebi' saydı ama saymakla kaldı.

İç siyasetteki boşluklar ve 11 eylül olayları sonunda Irak koridoru Kürdistan’la sonuçlandı, ABD Irak’ı işgal etti ve Türkiye'ninsorunları daha da büyüdü.

Irak koridorunda Türkiye’nin düşürüldüğü durum umarız bir daha tekrarlanmaz.. Umarız ‘Kürdistan federasyonu’nun Suriye parçasını salyaları akarak bekleyenlerin ekmeğine yağ sürülmez. …Umarız satranç hamleleri iyi okunur ve bölgesel güçlerle işbirliği ihmal edilmez.

Resim

Banu AVAR, 27 Ağustos 2016
banuavar@superonline.com
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12198
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Banu AVAR

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x