İRAN'DA DIŞ DESTEKLİ "SİVİL" HAREKET / Mithat AKAR

Üniversiteli Gençler Burada Yazıyor

İRAN'DA DIŞ DESTEKLİ "SİVİL" HAREKET / Mithat AKAR

İletigönderen mithat akar 1923 » Sal Oca 02, 2018 15:05

İran'daki Dış Destekli Protestolar ve Türkiye'nin​ Konumu

İran'daki protestolarda görünen neden "hayat pahalılığı ve yolsuzluklar." Arka plandaki neden ise İran'ın, Suriye politikası ve diplomatik çıkışları. "Arka plandaki" neden olarak yansıtılan asıl neden, ABD'nin bölge devletlerini hedef alan müdahalelerine karşı, İran'ın bölge devletleriyle yaptığı işbirliği, bununla beraber Batı'nın bölgesel egemenlik planlarına karşı İran'ın en önemli direnme merkezlerinden biri olmasıdır.
Resim

Başta ABD olmak üzere, küresel güç odakları Türkiye'yi çevreleyen ülkeler üzerinden bir kuşatma planını adım adım devreye sokmaktadır. Yakın zamandan günümüze bir Ortadoğu haritasını göz önüne getirerek hatırlayacak olursak...

- 2003'te Irak'ın işgali ve sonrasında Irak'ın kuzeyinde oluşturulan Barzani gücü, - 2011'den bu yana Suriye'de yaşanan iç savaş sürecinde, ABD tarafından doğrudan desteklenen PYD varlığı,
- Nihayetinde İran'da yaşanan dış destekli kalkışma girişimi ve bu girişimde rol kapmak isteyen PKK'nın İran uzantısı PJAK, ABD'nin bölgedeki temel aktörlerindendir.

Doğrudan ya da dolaylı olarak, hangi ad altında olursa olsun, İran'daki mevcut ayaklanma girişimini desteklemek ya da İran devletinin bu girişimi bastırmasına "muhalefet" etmek, ABD'nin bölgesel egemenlik planına ve bölgede baş gösterecek olan istikrarsızlığa ve teröre destek olmak anlamına gelir.

Uyanık olmalı, bilincimizi açık tutmalı, bu olayların Türkiye'nin milli güvenliğine ne ölçüde yansıyacağı doğru hesaplanmalıdır.

ABD, İran'da bir taraftan PJAK'ı sürece hazırlarken diğer yandan soydaşımız olan Tebriz Türklerini de devreye sokmak isteyebilir. Özellikle ikinci hususta biz Türkçüler temkinli hareket etmeliyiz​. Burada aslolan, ABD'nin İran üzerinden Türk topraklarını kuşatma planına karşı; anti emperyalist, milliyetçi tavrı ortaya koymak ve Batı merkezli güçlerden Tebriz Türklerine hayır gelmeyeceğini ısrarla ve inatla vurgulamaktadır.

İran'ın, bölücü terör örgütünün İran uzantısı PJAK'ı vurmaya başladığı ve ABD'nin Suriye'de zemin kaybetmeye başladığı bir dönemde İran'daki hareket arasında doğrudan bağ bulunmaktadır. Bu doğrudan bağ ile birlikte, Suriye'nin kuzeyinde silahlandırılan PYD/ PKK'nın ilerleyen dönemde bölgede oynayacağı rol de, açıkladığımız koşullarla birlikte hesap edilmeli.

Suriye'nin de dahil olacağı bölge devletlerinin işbirliğine yönelmesi hiç bu kadar yakıcı bir ihtiyaç olmamıştı.

Mithat AKAR
https://www.facebook.com/profile.php?id=100006232153226
Kullanıcı küçük betizi
mithat akar 1923
Üye
Üye
 
İletiler: 298
Kayıt: Çrş Ağu 28, 2013 16:18

Şu dizine dön: Gençlik Diyor ki

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x