İslam Dünyasında Farklı Farklı Eğilimler Ortaya Çıktı

Genel & Güncel Konular

İslam Dünyasında Farklı Farklı Eğilimler Ortaya Çıktı

İletigönderen ACD » Çrş Şub 21, 2007 14:51

Resim

Ankara (AA) - Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, son dönemlerde İslam dünyası içinde farklı farklı eğilimlerin ortaya çıktığına işaret ederek, "Bütün ülkeler olarak hepimizin bunlara müdahale etmemiz, Müslümanlar arasında herhangi bir sorun varsa, bu sorunları konuşarak, barışçı yollarla çözebilmemiz gerekir" diye konuştu.

Gül, Ankara'yı ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, bir soru üzerine, bölgede ortaya çıkmış iki ayrı kutbun sözkonusu olmadığını belirtti, ancak kutuplaşma eğilimlerine müdahale edilmemesi ve diyaloğun kurulmaması halinde kutuplaşmaların ortaya çıkacağı uyarısında bulundu.

Bakan Gül, Pakistan'da hafta sonunda düzenlenecek olan, Orta Doğu sorununun ele alınacağı toplantıya İran'ın katılmayacak olmasının hatırlatılması üzerine, bu toplantıyı kesinlikle İran'a karşı bir toplantı olarak asla düşünmediklerinin altını çizerek, "Zaten böyle bir toplantı olursa, o zaman da katılmayız" dedi.

Mutteki de BM Güvenlik Konseyi'nin verdiği sürenin yarın dolacağının hatırlatılması üzerine, müzakereler yoluyla bir taraftan İran'ın haklarının sağlandığı, diğer taraftan tüm endişelerin giderildiği geniş çaplı bir formülün elde edilebileceğine inandıklarını ifade etti.

Mutteki, "terör örgütü PKK'nın İran'daki kolu olarak değerlendirilen PEJAK'ın özellikle ABD ve İsrail tarafından Tahran yönetimini istikrarsızlaştırmak için kullanıldığına dair haberlerin" hatırlatılması üzerine, "Bölge dışında bazı ülkeler, bizlere sorun çıkarmak istiyorlar. Bu, tabii ki tahmin edilebilir bir konudur" diye konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Mutteki de Pakistan'daki toplantıyı İran'a karşı yapılmış bir toplantı olarak görmediklerini de ifade etti.
Kullanıcı küçük betizi
ACD
Üye
Üye
 
İletiler: 1137
Kayıt: Pzr Şub 18, 2007 20:58

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

cron

x