İslamiyet Öncesi Türkler Sinemada

İslamiyet Öncesi Türkler Sinemada

İletigönderen Balasagun » Pzt May 25, 2009 23:39

İslamiyet Öncesi Türkler Sinemada


“Tengri’nin adaleti”ni yeryüzünde hakim kılanların / Türkler’in, “İslâm’la şereflenmeden önce”ki yaşantıları sinema filmi oluyor.

Yıllardan beri tartışılan ve Can Dündar’ın “Mustafa” belgesel-filmi ile yeniden alevlenen “Tarih’in / Türk Tarihi’nin doğru anlatılıp-anlatılmadığı” konusu, yeni bir boyut kazandı. “Mustafa” belgesel-filmi gösterime girdiğinde HYP Genel Başkanı Prof.Dr.Yaşar Nuri Öztürk “derhal gösterimden kaldırılsın” diyerek sert tepki göstermişti. (Türkçe Bilgi.Net Sitesi / 10 Kasım 2008) Konu ile ilgili HYP’den ikinci bir ses daha çıkmış, HYP Denizli İl Başkanlığı Türk Devletleri Çalışma Kulübü (TDÇK) Başkanı Serdar Bayram, Almanya Mannheim’den yayınladığı açıklamada, “Türk Tarihi ile ilgili ciddi sinema filmleri çekilmesi gerektiğini” söylemişti:

Serdar Bayram / HYP Denizli TDÇK 3.Yazılı Basın Açıklaması:
DÜNDAR’IN “MUSTAFA”SI, ÖZTÜRK’ÜN “ATATÜRK”Ü…
http://yataganbabaarsiv.tr.gg/4-.-Aciklama-d--Dundar-h-in-Mustafa-h-si%2C-Ozturk-h-un-Ataturk-h-u.htm

Serdar Bayram, bu Basın Açıklaması’nda gündeme getirdikleri konunun gerçeğe dönüştüğünü anlatan şu yeni haberi veriyor:

“Alpagut Mokan” adındaki film, bizim HYP TDÇK olarak istediğimizi yapıyor ve “Türklerin Müslüman olmadan önceki halini” gösteriyor / anlatıyor…

Adı geçen bu filim 2009 başında yayınlanacakmış ama finansal / ekonomik kriz nedeniyle sponsor firmalardan ikisi çekilmiş… Bunu HYP TDÇK Başkanı Serdar Bayram’ın yazdığı e-mektup’u yanıtlayan Yabgu Nihat Yiğit’in (Filmin Başrol Oyuncusu) cevabından anlıyoruz:

> 1,7 MİLYON DOLARLIK PROJE

Aleykum Selâm Serdar Bey Kardeşim,

Alakanız için teşekkür ederim. Bu proje sizin de yazdığınız gibi “2009 Ocak başında” gösterime girecekti. Lakin 2008 Kasımı’nda başlayan global kriz (!) nedeni ile sponsor firmalardan ikisi geri çekildi ve finansında 600 bin dolarlık eksik oluştu. Bu projenin maliyeti 1 milyon 700 bin dolar… Bundan dolayı geri adım atıldı ve yapımcı firma bu eksik finansı gidermeye çalışıyor. Eğer, son finansal çalışmaları bu günlerde olumlu sonuçlanırsa, 10 Haziran 2009 da çekimlerine başlayıp, bu sene Eylül - Ekim gibi gösterime sokulması düşünülüyor. Sağlık ve saadetlerle beraber Allah'tan iyilikler dilerim. Saygılar… Nihat Yiğit

Başrolünü Nihat Yiğit’in oynadığı “Alpagut Mokan” adlı bu film ile ilgili detaylı bilgiler, sitesinden öğrenilebilir:

ALPAGUT CİGAY MOKAN (Tarihi Bir Filmin Anatomisi) :
http://www.sayokanalp.tr.gg/MOKAN.htm?P ... 84d3ac6990

HYP TDÇK Başkanı Serdar Bayram’ın “inşallah Vatansever ve Atatürkçü firmalardan veya kişilerden sponsor / destekçi bulunur” temennisinde bulunduğu ikinci e-mektup’a da cevap yazan Nihat Yiğit, ilginç iddialarda da bulunuyor:

> TÜRKLERİN 6.ASIRDAN ÖNCEKİ DÖNEMİ AYDINLATILMALI!

Türk Milleti’nin tarihi “yabancılar tarafından yazılıp” bize servis edilmiş ve üzülerek bizdeki Tarih Bilimcileri’nin kabulü ile okullarda okutulmuştur. Oysa rahmetli Atatürk'ün ön gördüğü, “araştırılmasını tavsiye ettiği tarihimiz”, -şu an- okutulan tarih değildir malumunuz.

Sinemada da belli yıllar mesaisini harcayan biri olarak, tarihimizde 6.asırdan öncesi / bilinçli muamma bırakılan dönemi bir nebze de olsa aydınlanması konusunda bir gayrettir / sinema tecrübemi bu alanda kullanmaktır bu çalışmam...

> M.Ö. TÜRK TARİHİ ve EN KÜÇÜK DÜĞMEYE KADAR!...

Bu projeyi, Allah gerçekleştirmek nasip ederse, sonrasında da “M.Ö.sine ait Türk Tarihi” ile ilgili film projelerim hazırdır, onları hayata geçirmek için gayret edip Allah'tan yardım dileyeceğim. Yani sadece “Mokan Projesi” değildir. Mokan Projesi “az bir bütçe ile” de çekilebilir. Ama o zaman “aşağılayıcı şu ifade”yle karşılaşacağız: "Türk filmi işte"...

Şahsımın üzerinden “Türklüğe kötü atıflar” yapılması, beni ölene kadar rahatsız eder... Şunu diyemem "elimizden geleni yaptık, bu kadar oldu." Bu projede, bir kostümün “en küçük bir düğmesini” dahi önemsiyorum... Bundan dolayı bütçesi bu kadar yüksek oluyor.

> KÜLTÜR BAKANLIĞI’NIN DA DESTEĞİ ALINMALI!

Filmin Başrol Oyuncusu Nihat Yiğit’in bu açıklamasından sonra, HYP TDÇK Başkanı Serdar Bayram filme destek olabilmek için şu cevabı yazıyor:

Belki bizim de elimizden birşeyler gelir, ben Denizli’de yaşayan HYP Denizli İl Başkanı / Yazar Murat Yatağanbaba’ya konuyu aktaracağım, belki HYP Denizli Türk Devletleri Çalışma Kulübü (TDÇK) adına bir açıklama yapıp, “Tarihimiz’e ve ona sahip çıkan sizlere sahip çıkılması gerektiğini” –sizin için bir sakıncası yoksa- “bir Basın Açıklaması olarak Türkiye´ye duyurur” ve belki bir yardımımız olur…

Yiğit’in bu teklife verdiği cevapsa şu:

Bu projeyi önce Allah'ın hoşnut olacağı, sonra başta Atatürk ve Atalarımız’ın cürümlerine (değerlerine) halel getirmeyecek biçimde “en doğrusuyla” yapmak görevimizdir. Tabiatiyla, manevi inançlarımızın ve milli değerlerimizin kaygılarını taşıyan herkesin katkısına ihtiyaç vardır.

Anlaşılıyor ki, film için Siyasetçiler’den de destek bekleniyor… “Siyasetçi” Yatağanbaba bu konudaki görüşünü açıklarken şunları söyledi:

Kültür ve Turizm Bakanlığı, daha önce Tarih’le ilgili bir film olan ve Mustafa Altıoklar’ın çektiği “İstanbul Kanatlarımın Altında”ya maddi destek olmuş ama daha sonra -yanlış hatırlamıyorsam- desteğini çekmişti, çünkü filmi beğenmemişti… Bu “Türkler’in Müslüman olmadan önceki dönemi”ni anlatan “Mokan Projesi” için de, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşülmeli ve desteği alınmalı… “Basın Açıklaması” meselesine gelince, işte onu yapmış bulunuyoruz… Duymak isteyen kulaklara / imkân sahibi kişi ve firmalara “bu tür projelerin desteklenmesinin önemini” uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Olmak isteyen zaten destek olacaktır. Bu Basın Açıklamamız’la bu projenin daha çok duyulmasında ve bu tür çalışmalara duyarlı olanların projeden haberdar edilmesinde bir katkımız olursa mutlu oluruz…

[img]http://www.internetajans.com/img/page/logo-m.gif[/img]
“Efendiler, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki aslî cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin”
Kullanıcı küçük betizi
Balasagun
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 3524
Kayıt: Cum Eki 17, 2008 13:18

İletigönderen Milliyetçi » Sal May 26, 2009 23:31

Haber İçin Teşekkürler İnşallah sponsor bulunur ve film çekilip yayınlanır bizlerde izleyip faydalanırız film den.

Bu arada benim bildiğim Atatürk'ün Kendi araştırmalarına göre Türkler,Vikingler,Germenler aynı ırktan geliyoruz.Atlantis mu kıtasından.
Kullanıcı küçük betizi
Milliyetçi
Üye
Üye
 
İletiler: 8
Kayıt: Sal May 26, 2009 22:45
Konum: İstanbul

İletigönderen AlpereN » Çrş May 27, 2009 0:00

İnşallah Bilimsel ve tarafsız bir çalışma olur.Yani Batı gözlüğü ile değil, Milli ve Objekrif açıdan.
Kullanıcı küçük betizi
AlpereN
Üye
Üye
 
İletiler: 628
Kayıt: Pzr Nis 22, 2007 22:57


Şu dizine dön: Sinema & Tiyatro

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x