''İSTANBUL'' Operası Ezan'la Açılacak

Kültür ve Sanat Etkinlikleri hakkında herşey bu bölümde

''İSTANBUL'' Operası Ezan'la Açılacak

İletigönderen Hasta » Cmt Mar 24, 2007 14:17

'İstanbul' operası ezanla açılacak

400 kişinin rol aldığı epik eser "İstanbul"un dünya prömiyeri bu akşam... Yıllarca sahnelenecek olan eserin girişinde ezan duyulacak.

Balerin Hülya Aksular'ın 1999 yılında librettosunu yazmaya başladığı epik eser "İstanbul" un dünya prömiyeri bu akşam yapılacak. İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin tüm sanatçılarının ve teknik olanaklarının kullanıldığı eserde 400'ün üstünde kişi görev yapacak, 700 kostüm kullanılacak. Eser için İsmail Acar tarafından hazırlanan İstanbul tablosunun boyutları ise 5 metreye 250 metre. Bale, opera, tiyatro, müzik, resim, heykel, sinema sanatlarının tümünün sergilendiği eser mayıs sonuna kadar sekiz kez sahnelenecek. Ezanla başlayacak esere dair en önemli ayrıntı ise müziklerini 26 yaşındaki Serkan Alkan isimli "alaylı" bir gencin yapmış olması. Eserin librettosunu yazıp rejisini yapan Hülya Aksular heyecanlı: "Bu benim Türk balesine hediyem" diyor. Galası 27 Mart'ta yapılacak olan "İstanbul" yıl sonuna kadar 25 kez sahnelenecek. Dünya turneleri için bir çok ülkenin istediği eserin yıllarca sahnelenmesi bekleniyor.

Sonat BAHAR / SABAH
24.03.2007
Kullanıcı küçük betizi
Hasta
Satılmıştır

İletiler: 1

İletigönderen Batuhan Önder » Prş Mar 29, 2007 16:09

Türkiye'nin balesi ve operası gelişmesi gerekiyor. Çünkü Avrupa'da çok geride kaldık. Ezan'la başlaması iyi olmuş. Çünkü ezan'ın insanlarda uyandırdığı hissi hiç bir eserde göremeyiz. İnşallah başarılı olur.
Resim

Lütfen özel mesaj yolu ile yardım istemeyiniz. Sitemizde konu açıp yardım isteyerek aynı sorunu yaşayan binlerce kişiyede bir anlamda yardımcı olabilirsiniz.
Kullanıcı küçük betizi
Batuhan Önder
Üye
Üye

İletiler: 213

İletigönderen Hasta » Prş Mar 29, 2007 16:33

Batuhan Önder, çok teşekkürler değerli yorumun için.Ulu önderimiz de sanatımızın ulusaldan evrensele gelişmesi gerektiğini açıkça belirtmiş ve yol göstermiştir ama ne yazık ki siyasi kaygılarla kültür politikaları Ata'mızın çizdiği yoldan sapmış,sanatımız geri kalmıştır.İnşallah başarılı olur,dediğin gibi...
Kullanıcı küçük betizi
Hasta
Satılmıştır

İletigönderen Aslıhan » Cum Mar 30, 2007 10:44

Ezan'ın sanata, bilime diğer aktivitelere alet edilmesine karşıyım. Ezan bir inanç unsurudur ve bir çağrıdır. Yapılan çağrı namaza yönelik olduğundan başka bir şeyle bağdaşır mı? 8)
Resim
Kullanıcı küçük betizi
Aslıhan
Üye
Üye

İletiler: 151

İletigönderen Hasta » Cum Mar 30, 2007 11:16

Ezan bir çağrı olduğuna göre,sanatın İslamiyeti benimsetmesinden daha etkili çağrı aracı olamaz,diye düşündüm ben de...Dinimizin saldırgan olarak tanıtılmasına evrensel bir tokat olur
Kullanıcı küçük betizi
Hasta
Satılmıştır

Şu dizine dön: Kültür & Sanat Meydanı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x