İşte ilk kadın!..

Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmeler hakkındaki fikirleriniz, yayınladığımız izlencelerin bölümleri hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz alan.

İletigönderen Çetin Taş » Pzr Eyl 21, 2008 11:15

Valla ne yazar ne yazmaz bilmem ama, bir forum kullanıcısı olarak arada pek bir fark göremiyorum ben Çetin'im.. "Balık avlarken" diye tabir edilme sebebi ince bir alay gibi geldi bana sadece, o kadar, yoksa aynı şeyden bahsediyorsunuz .
Hem bu bahsettiğin tercih dediğin de nasıl bir tercihtir, kahveyi sütlü veya sütsüz almak gibi mi!!
Sanıyorum farkında olmadan yapılan bir tercihten bahsediyorsun amaaaaaa; bu da bana çok saçma geliyor, hem de çoookk.
O zaman şunu da sormak lazım, o balinanın ve ayının atası şu anda neden hiç yok? Ya da, günümüzde neden hiç ata yok, hepsi birden evrimleşivermiş te (ki kendi tercihleri olmadığından dem vuruyoruz) bu evrimleşme birden kesilmiş!! Yani hem de; Çocuklarının bir kısmı ayı, bir kısmı balina olurken hiç kendi gibi kalmak isteyen çıkmamış mı evlatlarının içinden??

O arkadaşa yazdığım yazının üslubunun nedeni işte buradaki alaydı Kaye kardeş.
Bunun haricinde yazdıklarına yazacak bir şeyim yok.

Destekliyorlar mı desteklemiyorlar mı bunu bilmiyorum ama eğer destekliyorlarsa aklıma şu gelir: Buna illa inandıklarından değil ama müslümanların içerisinde nifak yaratmak, inananları islamiyetten uzaklaştırmak için her türlü hileyi, içerimize sızmak suretiyle de yapıyor olabilirler..

Müslümanlar değil ki burada asıl sözkonusu olan.Bizzat Hristiyan dünyası,Musevi dünyası EVRİM TEORİSİ'ne taa başından beri karşı.
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye

İletiler: 2354

ensest sorunu çözüldü

İletigönderen mustafat » Pzr Eyl 21, 2008 12:49

MansurSah yazdı:Sevgili mustafat,
En basit dini kaynaklarda bile, Adem-Havva'nın çocuklarının, neslin devamı için bir kereliğine mahsus olarak, kendi aralarında evlenmesinin, dine uygun olduğu yazar, orda da bir sorun yok yani. Ama ana-oğul gibi ensestlere gitmeye gerek yok tabi :)

Tesekkür ederim. Ensest iliski sorunu böylece çözülmüs oldu.

Bu arada Neandertal kadinini çok da ilkel bulmadim, belirteyim. Ben Anadolu'da çok daha ilkellerini gördüm. En azindan türbana veya çarsafa mahkum edilmemis. Elinde mizragiyla dogrudan ekonomik hayatin içinde.

evrimi kabul etmeyen birisi Adem ile Havva'dan bugünkü farkli insan irklarinin olusumunu nasil açikliyor, merak ediyorum.
Kullanıcı küçük betizi
mustafat
Üye
Üye

İletiler: 153

Re: ensest sorunu çözüldü

İletigönderen kaye » Pzt Eyl 22, 2008 3:13

mustafat yazdı:
MansurSah yazdı:Sevgili mustafat,
En basit dini kaynaklarda bile, Adem-Havva'nın çocuklarının, neslin devamı için bir kereliğine mahsus olarak, kendi aralarında evlenmesinin, dine uygun olduğu yazar, orda da bir sorun yok yani. Ama ana-oğul gibi ensestlere gitmeye gerek yok tabi :)

Tesekkür ederim. Ensest iliski sorunu böylece çözülmüs oldu.

Bu arada Neandertal kadinini çok da ilkel bulmadim, belirteyim. Ben Anadolu'da çok daha ilkellerini gördüm. En azindan türbana veya çarsafa mahkum edilmemis. Elinde mizragiyla dogrudan ekonomik hayatin içinde.

evrimi kabul etmeyen birisi Adem ile Havva'dan bugünkü farkli insan irklarinin olusumunu nasil açikliyor, merak ediyorum.

Mustafat, ben bu sorunu, bir önceki mesajımda açıklamıştım, ona bakabildiniz mi acaba??

...
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye

İletiler: 1036

Ustten devam..

İletigönderen Yusuf Batum » Pzt Eyl 22, 2008 12:17

Merhaba arkadaslar,

Kadim bir hatunun yeniden gundem olusturmasinin akabinde, insanlarin nasil cogaldigina gelmis dayanmis konu.
Oncelikle sunu belirteyim ki ben bu hatunu begenmedim. :)

Bu konu uzerinde yillar once ben dusunmus, kendimce bir sonuca ulasmistim. Ama arkadaslardan birinin dedigine gore -Kuran da tam olarak belirtilmediginden- anlatacaklarim sadece benim gorusumdur.
Ama yillar once bir ateist arkadasimla konusmus ve o bana ilk basta "Adm"mi vardi "Ademler" mi vardi diye bir soru sormus ben de o zaman cooook genc oldugumdan, bakakalmistim. Bu adam ne diyor diye.

Bu konularda Kur an pek teferruata inmedigi icin bazi kimseler Incil ve Tevrat a dayanarak hikaye etmislerdir ki, Israiliyat denen mefhum boylece dogmustur. Mesela yasak elma ve kadinin erkegin kaburga kemiginden yaratilmis oldugu hikayesi.

Kuran haric, diger kitaplarda Havva nin (Ki bu ismi biz Incil -Tevrat 'dan devsirdik. Kur 'an 'da gecmiyor.) yani sira Lilith 'den bahsedilir. Bunu bir tarafa koyalim.

Ben kademe kademe -dikkate deger buluyorsaniz- dusuncemi aciklamak istiyorum.
Bir kere anne-ogul olmasa da, kardesin kardesle -ensest- iliskisini ben kabul etmiyorum. Bu, saglam bir dayanak bulunmadigindan, ilk basta buna musaade edilmis denilip gecilmis.

Bir ikincisi, Kur an da:
Hani Rabbin, meleklere "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti.
Melekler "Ya Rabbi sen yeryüzünde kargaşalık çıkaracak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor, takdis ediyoruz" dediler. Allah meleklere "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim dedi. (Bakara, 2/30)

(Bu meali hemencecik google da yaptigim arama sonucu buldum ve ekledim. Baska meallerde biraz farkli da olabilir)

Meleklerin, gaybdan haber veremeyeceklerini biliyoruz. Gaybi Allah dan baskasi bilmez, bilemez.
Oyle ise, Melekler bu halife nin kan dokecegini, fitne cikaracagini nereden biliyordu.

Benim bu ayetin isiginda vardigim sonuc su: Allah, bir topluluk yaratmisti. Ve bu topluluk -simdiki gibi- fitne ve fesat yayiyor, savasip kan dokuyordu.
Allah, bu topluluga Ilk Insani -Peygamper, isimleri ogrenmis, aklini kullanabilen, vahiy ile muhatap olmus, kamil, olgun insan- uyarici olarak secmistir. Ben o bastaki kalabaligi beser olarak niteliyorum. Bir kisiyi benim insan olarak nitelemem ancak o kisinin aklini kullanabilen, Rabbini bilen, olgun, kemal sahibi olmasi gerekir. Kendi aramizda da "insan ol" demez miyiz.
Ki insan olarak bildigimiz varlik zaten temelde " hayvan" dir... Can verilmis, ruh sahibi sinifina giren ve temelde simdi "hayvan" dedigimiz varliklarla bir farki yoktur. Tek farki "hayvan- i natik" olmasindadir; yani dusunen hayvan olmasindadir.
Ben yalniz bu yargilara simdiki kaliplasmis anlayisla yaklasmiyorum. kelimelerin kokenine, anlamlarina inerek bu yargiya variyorum. Mesela Latince ruh, anima, hayvan Animalis demektir. Yani Arapcadaki "Hay ve Hayvan" ile ayni seyi ifade ediyor.

Kabil in Habil i oldurmesini ise Vahiy den sonraki Ilk Kan-Cinayet olarak niteliyorum. Cunku ondan once zaten vahiyden bihaber olan o topluluk kan dokuyordu.

Bundan birkac yil once TV de bir program izlemistim. Orada bir adam, sevgilisini ablasi icin terk etmisti. Amerikada yasanan bir olay. Ve ablasi da kardesini seviyor ve iliskilerini surdureceklerini beyan ediyorlardi. Bu hallerine tek dayanaklari ne idi biliyor musunuz? Iste Ademin cocuklari da birbirleriyle evlendiler... Bize ne karisiyorsunuz...

Nihayet sozlerimin akabindede "Allah-u alem" deyip geciyorum...

Daha fazla uzatmak istemiyorum. Acele ile yazdim, ama meramimi anlatabilmisimdir umarim. Simdi ise donme zamani.

Selam ile,

Yusuf
Veni Vidi NoN Vici / Poet Valent, Poem Manent

Eskali Cizilmis Tutku: Memleket!

Avrupa'dan kaz gelmez, tavuklarinizi ziyan etmeyin...
Kullanıcı küçük betizi
Yusuf Batum
Üye
Üye

İletiler: 192

İletigönderen İlteriş » Pzt Eyl 22, 2008 12:51

Arkadaslar size isin ozunu soyliyeyim mi?

Adem baba ile Havva anamiz aslinda "kaydadeger olan", "dusunebilen", "deger uretebilen", "Tanrinin mesajlarini anlayabilen" ve "anilmaya deger olan" ilk insanlardir.

Yuce Allah'in tabiriyle;

"İnsanın üzerinden, henüz kendisinin anılan bir şey olmadığı uzun bir süre geçmedi mi?" arkadaslar?

(Bkz. Insan Suresi 1. Ayet)
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

İletigönderen AlpereN » Pzt Eyl 22, 2008 13:07

gokturkmehmet yazdı:Arkadaslar size isin ozunu soyliyeyim mi?

Adem baba ile Havva anamiz aslinda "kaydadeger olan", "dusunebilen", "deger uretebilen", "Tanrinin mesajlarini anlayabilen" ve "anilmaya deger olan" ilk insanlardir.

Yuce Allah'in tabiriyle;

"İnsanın üzerinden, henüz kendisinin anılan bir şey olmadığı uzun bir süre geçmedi mi?" arkadaslar?

(Bkz. Insan Suresi 1. Ayet)

bu duruma göre cennetten kovulma olayı rafamı kalkıcak?
Veya çamurdan yaratılış?
Kullanıcı küçük betizi
AlpereN
Üye
Üye

İletiler: 628

İletigönderen kaye » Pzt Eyl 22, 2008 13:09

yusuf batum yazdı:Hani Rabbin, meleklere "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti.
Melekler "Ya Rabbi sen yeryüzünde kargaşalık çıkaracak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor, takdis ediyoruz" dediler. Allah meleklere "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim dedi. (Bakara, 2/30)

(Bu meali hemencecik google da yaptigim arama sonucu buldum ve ekledim. Baska meallerde biraz farkli da olabilir)

Meleklerin, gaybdan haber veremeyeceklerini biliyoruz. Gaybi Allah 'dan baskasi bilmez, bilemez.
Oyle ise, Melekler bu halife nin kan dokecegini, fitne cikaracagini nereden biliyordu.

Benim bu ayetin isiginda vardigim sonuc su: Allah, bir topluluk yaratmisti. Ve bu topluluk -simdiki gibi- fitne ve fesat yayiyor, savasip kan dokuyordu.

Dediğin doğrumudur yanlışmıdır bilemem, yani daha önceden bir topluluk yarattığına dair. Ama ben bu anlattıklarından bunu hiç anlamadım.
Şöyle:
1) Ben sizin bilmediklerinizi bilirim denmiş ayette, demekki melekler bilmiyorlar.
2) Melekler iradesiz varlıklardır, yani suç işlemek istemezler, emre karşı gelmezler. Fakat kendilerinin bu özelliklerinin de elbet farkındadırlar. İradenin de ne demek olduğunu biliyorlardır, ve de yeni yaratılacak şeyin kendilerinden farklı, iradeli, seçme hakkı olan bir şey olacağını görmüşler demek ki.
Bunu gelecekten tahmin veya geçmişten hatırlama değil de, meleklerin sahip olduğu bilgi olarak düşünüyorum ben.. Sonuçta bunlar da melek, bomboş varlıklar değilller yani..

..
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye

Ustten devam...

İletigönderen Yusuf Batum » Pzt Eyl 22, 2008 13:26

Sevgili Kaye, orada zaten bir tahmin yok. Melekler kesin bir ifade ile konusuyorlar. Yani "soyle soyle olabilir demiyorlar."
Sahit olmuslar birseylere ve o sahitlik uzerine konusuyorlar.

1) Ben sizin bilmediklerinizi bilirim denmiş ayette, demekki melekler bilmiyorlar.
Bu sozlerinize gelince; burada meleklerin bilmedigi insanin ozellikleri. Itiraz gerekcesi olarak onlar bu mahlukun kan dokecegini ileri suruyorlar. Ama bunun yaninda bilmedikleri baska bir sey var. Iste o sey insan vahye tabi olduktan sonra meleklerce de bilinecek. Yoksa ilk basta belirttigim kan dokme olayini biliyorlar. "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim" sozu zaten meleklerin gaybi bilmedikleri anlamina gelir ki, benim basta soyledigim seyle celismez, bilakis ayetin icinde destekler...

Alperen de Gokturke soyle yazmis:

Veya çamurdan yaratılış?

Tabi bu Gokturk e yoneltilmis bir soru. Ama camurdan yaratilma olayi rafa kalkmiyor. Ortada bir topluluk var ve bu topluluk da ayni bildigimiz sekilde yaratilmistir. Benim evrimlesmeden anladigim insan bambaska bir seyken simdiki hale donustu degil.
Akli evrimlesti... Vucut yapisi yasadigi cevreye gore degisti..Kismen tabii... Ve beslenme bicimi bunu destekledi...

Kullanıcı küçük betizi
Yusuf Batum
Üye
Üye

İletigönderen kaye » Pzt Eyl 22, 2008 13:39

Bak Elmalılı tefsirinde nasıl deniyor:

"İşte bütün melekler yeryüzünde hilafetle ilgili böyle bir ezelî takdirin kendilerine tebliği üzerine ilâhî hitab karşısında "orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz" diye maruzat (sunuş)ta bulundular. Cevap olarak Rabbın: "Şüphesiz ben sizin bilemiyeceklerinizi bilirim." buyurdu. Şüphe yok ki mutlak bir şekilde düşünüldüğü zaman bunun böyle olduğunu ve ilâhî ilmin kendilerinden çok fazla ve yüksek olduğunu melekler bilirlerdi. Öyle iken inkâr makamında te'kit ifade eden ile kuvvetlendirerek Cenab-ı Allah'ın bunu tekrar hatırlatması gösterir ki ilâhî istek, bu genellik içinde bir özeli, yani istihlâf (birini yerine geçirme) meselesini, hedef almaktadır ki, meleklere gizli kalan ve şer ihtimali karşısında şaşma ve uzak görme ve özellik arzetme ile söz söylemelerine sebep olan da bu idi. Şu halde mânânın sevki, "Hilafetin hikmet ve sebepleri ve ona layık olma meselesi hakkında bilmediğiniz yönler var. Ben sizin bilmediğiniz bir çok şeyleri bildiğim gibi, bunu da bilirim." demek olur. Ve bununla cevabın soruya her yönden uygun olması için, bu bapta yalnız meleğe has hasletlerin yetersizliğine ve talebin caiz olmadığına da -dolayısıyle- işaret buyurulmuştur. Burada hikmetine de tenbih vardır. "

İstersen daha detaylı bakabilirsin, ben çok ufak bir yerini aldım:
http://www.kuranikerim.com/telmalili/bakara1.htm
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye

İletigönderen AlpereN » Pzt Eyl 22, 2008 13:45

yok benim demek istediğim ilk insan Adem ve Havvadır.Adem cennette(dünyada yaratılmamıştır,) çamurdan Havvada onun bel kemiğinden yaratılmıştır.Cennette işte istenmeyen bi olay sonucu dünyaya kovulmuşlar.Ve dünyada zoraki ensest ilişki sonucu üremiş insanlık.Şimdi ayetleri kabul edeceksek ya bütün olarak edeceğiz yada hiç etmeyeceğiz.
Kullanıcı küçük betizi
AlpereN
Üye
Üye

İletigönderen İlteriş » Pzt Eyl 22, 2008 13:49

AlpereN yazmis;
Veya çamurdan yaratılış?

(guzel soru :wink:)

Camurdan yaradilis rafa kalkmiyor, nitekim Kur'an'a gore Allah insani camurdan yaratti, yani hepimizi. Bu camur icindeki element zenginligi ve insan vucudunda da bunlarin butununun bulunmasi ile aciklanabilir.

Kur'an'da gecen cennetten kovulma hadisesini ise mecazi ve felsefi buluyorum.

Cunku o anlatilan olaydaki "Yasak Elma" bana gore "cinselligi" ifade etmektedir. Cennet'ten kovulma ise "birbirlerine farkli gozle bakmaya basladiklari ani" ifade etmektedir. Yani masumiyet kaybolmustur. (Tabii bunu bugunku anlayisimizla soyluyoruz) O ana kadar birbirlerine katiksiz ve saf bir sevgi duyan ikilimiz, o elmayi yedikten sonra (ilk cinsel birliktelik) birbirlerine farkli gozle bakmaya baslamislardir. Hatta cinsel bolgeler icin ortunme olayi da o zaman baslamistir. bu olay onlarin kendi iclerindeki cennetten veya "yasak koyulmamis olma durumu olan" cennetten kovulduklari an olmalidir diye dusunuyorum! Allah'u Teala onlara o andan itibaren emirlerini ve yasaklarini teblig ederek onlarin "cennetteymis gibi" olan rahatlarini birazcik bozmus da olabilir. Yani tatil bitti! "Artik imtihanlarla dolu bir dunyadasiniz"in tebligi basladi gibime geliyor. Bir nevi masumiyet kaybi demeye getiriyorum. Ama emin degilim, fikir jimnastigi yapiyoruz, katkilarinizi bekliyorum. Tesekkurler, Saygilar.
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

Ustten devam...

İletigönderen Yusuf Batum » Pzt Eyl 22, 2008 13:55

Sevgili Alperen, ustte yazdigima dikkat edersen, Havva nin zaten ege kemiginden yaratilma olayi bir efsane. Kur an da boyle bir sey yok. O Hristiyanlarin ve Yahudilerin inanci... Elma meselesi de oyle...

Kullanıcı küçük betizi
Yusuf Batum
Üye
Üye

Re: Ustten devam...

İletigönderen kaye » Pzt Eyl 22, 2008 14:11

Yusuf Batum yazdı: Havva 'nin zaten bel kemiginden yaratilma olayi bir efsane.

Efsane veya değil, o kemik bel değil eğe'dir..

Şu sureye de dikkatinizi çekmek isterim:

Zümer Suresi
6. Allah sizi bir tek nefisten (Âdem'den) yarattı, sonra ondan da eşini yarattı. Sizin için hayvanlardan sekiz eş meydana getirdi. Sizi de annelerinizin karınlarında üç katlı karanlık içinde çeşitli safhalardan geçirerek yaratıyor. İşte bu yaratıcı, Rabbiniz Allah'tır. Mülk O'nundur. O'ndan başka tanrı yoktur. Öyleyken nasıl oluyor da (O'na kulluktan) çevriliyorsunuz?

Bu ayetin ilk cümlesi için yorumunuz nedir? Yanlış anlamayın, bildiğimden sormuyorum, varsa düşüncenizi merak ettim..

..
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye

Ustten devam...

İletigönderen Yusuf Batum » Pzt Eyl 22, 2008 15:09

Sevgili Kaye, ege kemigi dogrudur. Lakin arkadas bel kemigi seklinde yazdigi icin ve zaten ben o hikayeye inanmadigim icin, duzeltme geregi duymadim.

Gelelim sorunuza. Nefis demis ve "Adem" i parantez icine almis. Bu demektir ki Adem yakistirmasi bu meali yapan kisinin yorumudur. Iste bu meal, o bahsettigim Israiliyat kaynakli bir yorumdur.
Ben Arapca bilmiyorum, ama Arapca bilenlere aklima takildigi zaman soruyorum. Yillar once su suali sormustum; Nefs den bahsedilmis... Parantez icinde "Adem" aciklamasi yapilmis. Adem muzekkerdir (Eril)... Eger gercekten nefs den kasit Adem ise, nefsin de muzekker olmasi gerek. Ama "nefs" kelimesi muennes (disil)dir. Bu birinci cozumlememdi. Bu tabii ki dilbilgisi acisindan bir cocumleme...
Bir ikincisi bu konuya merhum Ali Seriati - kaynak olarak degerli bulur musunuz bilmem- Islam Sosyolojisi adli kucuk yapitinda daha detayli deginiyor. Ben zaten ilk defa onda okudunktan sonra bu konuya egilmistim.
Oradaki "nefs" i oz olarak almamiz gerektigini, yani ayni sey (oz, madde) ve o seyden de es olarak iki mahluk -kadin erkek-...

Bu tabii hatirimda kalan...Kitap yanimda olmadigi icin size tam olarak alintilayamiyorum. Bu yuzden alip okumanizi salik veriyorum...

Kullanıcı küçük betizi
Yusuf Batum
Üye
Üye

İletigönderen AlpereN » Pzt Eyl 22, 2008 15:13

Sevgili Alperen, ustte yazdigima dikkat edersen, Havva nin zaten bel kemiginden yaratilma olayi bir efsane. Kur an da boyle bir sey yok. O Hristiyanlarin ve Yahudilerin inanci... Elma meselesi de oyle...

elma olması aslında önemli değil sonuçta orda bir yasak meyve yeme sözkonusu...
Kullanıcı küçük betizi
AlpereN
Üye
Üye

ÖncekiSonraki

Şu dizine dön: Tartışma ve Fikir Meydanı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x