İşte IŞİD'in Kerrakesi! / (Çeviri: Erkan GÜÇİZ)

İşte IŞİD'in Kerrakesi! / (Çeviri: Erkan GÜÇİZ)

İletigönderen Erkan Güçiz » Cmt Şub 07, 2015 4:56

ABD Derin Devletinin itirafı:
“IŞİD, özgür Kürdistan için sahnede”


Foreign Policy dergisinde 6 Ocak 2015 tarihli, Christian Caryl imzalı, “IŞİD’i vurmak istiyor musun? İşte nasıl yapılır” başlığı ile çıkan yazıdan seçme alıntılar.

Kürtlerin ordusu var, savaşmaya ve ölmeye hazırlar. O zaman neden ABD onlara ihtiyaçları olan silahları göndermiyor?

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, IŞİD karşısında zafer kazanan yalnız Kürtler olmuştur. Ocak ayında, Suriye'deki Kürt güçleri, haftalarca süren vahşi bir ev-ev mücadele sonunda, kilit bir sınır şehir olan Kobani’den IŞİD’i çıkardı. Ve son birkaç gün içinde, Kuzey Irak'taki özerk Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin çağrısıyla gelen Peşmerge savaşçıları kilit şehir Kerkük’e düzenledikleri bir sürpriz saldırıdan sonra IŞİD güçlerine karşı üstünlük kazanmış görünüyor.

(…) Kürtlerin zaferleri pahalıya patlıyor. Kürt hükümetinin Washington’daki sözcüsü Karwan Zebari, IŞİD’e karşı savaşın başladığı geçen yazdan bu yana 1000 Kürt askerinin öldüğünü söyledi. “Peşmerge’nin miğferleri ve kurşun geçmez yelekleri yetersiz, bu yüzden de kayıplar çok yüksek”, diyor Zebari. (Karşılaştırma: son 12 yılda Irak'ta hayatlarını kaybeden ABD askeri sayısı 4491)

(…) Pentagon Kürt askerleri eğitmek için, geç te olsa, geçen ay bir program başlattı.

Kürtler, IŞİD ile uzun süren acı çatışmalarından biliyorlar; karşılarında Irak hükümet birliklerden ele geçirdikleri Amerikan yapımı Humveeler, top, tank, diğer silahlar ve zengin bir cephanelik ile donatılmış bir düşman var. Kürtlerin ihtiyacı olan ağır silahlar, tanksavar füzeleri ve kendi tankları. IŞİD’e karşı savaşta çoğu zaman düşman ölülerinden silah toplamak zorunda kalan Kürtler boşa ölüyor.

Bilinmesi gerekli ki Kürtler Ortadoğu'da Washington'un en sadık müttefiklerindendir. Sekiz yıldan fazla süren Irak Savaşı sırasında Amerikan güçleri Kürt topraklarında bir tek asker kaybetmedi. Kürtler fanatik derecede Amerikan yanlısı; çoğunlukla Sünni Müslüman olmalarına rağmen aşırı cihatçılara karşı her zaman düşman olarak kalmışlardır. Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde yolsuzluk, otoriterlik ve kabile ayrışmaları türünden sorunlar olduğu şüphesiz. Irak'ın geri kalan kısmı Kürdistan’ın yarısı kadar iyi olsa, Başkan Obama mutlu bir adam olurdu.

Neden Amerika Birleşik Devletleri verdiği sözleri arkasında durmada bu kadar yavaş olmuştur?

Sebep her zaman olduğu gibi siyasi; Amerika Irak’ın parçalara bölündüğünü görmek istemiyor, bu yüzden de Kuzey Irak’ta Kürtlere çok fazla güç verme konusunda isteksiz.

Yüzeyden bakıldığında tamamen anlaşılabilir bir politika. Amerika Birleşik Devletleri’nin 1991 Körfez Savaşı sonrasında uçuşa yasak bir bölge yarattığı günden beri Kürtler’in Kuzey Irak'ta oluşturduğu özerk yönetim yerine tam teşekküllü bir Kürt devletinin kurulması bölgesel güç dengelerini sarsabilir; zaten zorla ayakta duran, sallantıda olan Ortadoğu’da istikrarsızlığı daha da körükler.

Bu nedenle, ABD hâlâ Bağdat’ın Kürtlere silah sevkiyatlarında veto hakkını tanıyor.

Ama gerçekçi olalım. Olayları izleyen herkes biliyor, Kuzey Irak'taki Kürt özerk yönetiminin kalıcı olduğunu. Bağdat’ın, Kürtlere karşı, Kürt topraklarına asker gönderme olasılığı yok; Kürtlerin tankları ve topları olması veya olmaması Irak'ın bir devlet olarak varlığını devam ettirmesiyle ilgisiz.

Kürtler kendi işlerinde özgür oldukça ve Irak ulusal kaynaklarından hak ettikleri payı aldıkları süre tam bağımsızlıktan vazgeçmeye razı olduklarını göstermiştir.

Sadece birkaç hafta önce, Bağdat ve Erbil arasında, her iki taraf için de yararlı, bütün bunları kapsayan bir anlaşma imzalandı. Ve iki tarafın, gecikmiş olsa da savaş alanında, daha yakın işbirliği içinde olduğunun bazı işaretleri görünüyor.

Sonuç basit: Kürtlere yardım etmek için Washington şimdiye kadar olduğundan çok daha fazlasını yapabilir. Gerçekten IŞİD’i vurmak istiyorsak, hemen bunu nasıl yapabiliriz; cevabı yukarıda.Kaynak: https://foreignpolicy.com/2015/02/06/want-to-hurt-islamic-state-heres-how-kurds-iraq-isis/
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

Erkan Güçiz

Facebook - TC ERKAN GÜÇİZ
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Erkan GÜÇİZ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x