İTÜ - Kamuoyu Duyurusu

Sitemiz hakkında duyurular buradan bildirilecektir..

İTÜ - Kamuoyu Duyurusu

İletigönderen ayinkenti » Sal Mar 31, 2009 1:09

İTÜ KAMUOYUNA

Kurulduğu günden bu yana ‘Tükçe Bilimin’ gelişmesine öncü olan ve bu öncülüğü Cumhuriyet döneminde daha da önem kazanan İstanbul Teknik Üniversitesi, yeni alınan bir kararla eğitim dilini tümüyle İngilizce’ye geçirmeye hazırlanıyor.
Dünya üniversitesinin gereği olarak gösterilen ve hiçbir alt yapı çalışması yapılmadan, alelacele İTÜ Senatosu’nda 22 evet oyuyla kabul edilen bu karar, Tükçe bilime ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin misyonuna açıkça zarar verecektir.

İTÜ Öğrenci Konseyi ve Arıyorum İTÜ Gazetesi olarak bu kararı Türkiye’ye, Türkçe eğitim için çaba sarfeden bilim adamlarına ve İTÜ mensuplarına saygısızlık olarak görüyor ve red ediyoruz.

Bu kararı protesto etmek ve geri çekilmesini talep etmek üzere 8 Nisan 2009 Çarşamba günü 12.30’da 75. Yıl Öğrenci Sosyal Merkezi’nden Rektörlük binası önündeki Atatürk Anıtı’na yapılacak yürüyüşe, Anıt önünde öğretim üyelerimiz tarafından sembolik olarak verilecek ‘TÜRKÇE MATEMATİK’ dersine katılmaya bütün İTÜ mensuplarını davet ediyoruz.

İTÜ Öğrenci Konseyi - Arıyorum İTÜ Gazetesi

Not: Atatürk Anıtı önünde yapılacak dersin kitabı, bir çok matematik terimini Türkçeleştirerek bilime kazandıran, Mustafa Kemal Atatürk’ün Geometri kitabıdır.

http://www.ayinkenti.com/haber_detay.asp?haberID=123
http://www.teknikforum.com/viewtopic.ph ... sc&start=0
Kullanıcı küçük betizi
ayinkenti
Üye
Üye

İletiler: 1

İletigönderen Ram » Sal Mar 31, 2009 1:34

Oktay SİNANOĞLU boşuna nefesini tüketiyor. Yabancı dilde eğitim ihanettir, ihanet.

Gazi'nin Yazdığı Geometri Kitabı
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen Urumchi » Sal Mar 31, 2009 1:44

50/d'lerin sessiz cigligi ....
Ama bilmedikleri bir şey var! Güneşin neden bu kadar parlak olduğunu hâlâ bilemiyor bilim adamları! Rüzgarın meteorolojinin konusu olduğunu sanıyor bu adamlar, rüzgarın Tanrı'nın soluğu nefesi olduğunu unutmuş, bu adamlar! O kaskatı, sert, çelik silahlarıyla, hala iyilikten, adaletten bahseden Allah'ın çocuklarını ve Allah'ı öldürmeye yemin etmişler! Yer, gök, doğu, batı, uygarlıkları, bilim adamları... Görecekler, ilahiler mi deliyor bu gök kubbeleri, atom bombaları mı?
Kullanıcı küçük betizi
Urumchi
Üye
Üye

İletiler: 259

İletigönderen Ram » Çrş Nis 01, 2009 21:36

[quote="mukanorkan"][/quote]

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), senato kararıyla eğitim dilini tümüyle İngilizceye çevirmeye hazırlanırken, bu karar tepki çekiyor. Mühendislik eğitiminin İngilizce yapılamayacağını savunan eski rektörler, öğretim üyeleri ve öğrenciler, üniversitede bir protesto gösterisi düzenleyerek, Rektörlük binası önündeki Atatürk heykeli önüne, Atatürk’ün Türkçe yazdığı geometri kitabını bırakacak.

İTÜ Öğrenci Konseyi ile “Arıyorum” adlı İTÜ gazetesi tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Türkçe bilimin gelişmesine öncü olan ve bu öncülüğü Cumhuriyet döneminde daha da önem kazanan İTÜ, yeni alınan bir kararla eğitim dilini tümüyle İngilizceye geçirmeye hazırlanıyor. Dünya üniversitesinin gereği olarak gösterilen ve hiçbir altyapı çalışması yapılmadan, alelacele İTÜ Senatosu’nda 22 evet oyuyla kabul edilen bu karar, Türkçe bilime ve İTܒnün misyonuna açıkça zarar verecektir. Öğrenci Konseyi ve Arıyorum İTÜ gazetesi olarak bu kararı, Türkiye’ye, Türkçe eğitim için çaba sarf eden bilim adamlarına ve İTÜ mensuplarına saygısızlık olarak görüyor ve reddediyoruz.”

Açıklamada ayrıca şu bilgiler yer aldı:
“Bu kararı protesto etmek ve geri çekilmesini talep etmek üzere, 8 Nisan 2009 Çarşamba günü 12.30’da 75. Yıl Öğrenci Sosyal Merkezi’nden Rektörlük binası önündeki Atatürk Anıtı’na yapılacak yürüyüşe ve Anıt önünde sembolik olarak yapılacak ‘Türkçe matematik’ dersine katılmaya, bütün İTÜ mensuplarını davet ediyoruz. Atatürk Anıtı önünde yapılacak dersin kitabı, birçok matematik terimini Türkçeleştirerek bilime kazandıran, Mustafa Kemal Atatürk’ün Geometri kitabıdır.”

Kaynak
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen Türk-Kan » Prş Nis 02, 2009 8:51

[quote="zafercem"][/quote]
İTÜ "Ay-Ti-Yu" olmasın yürüyüşü

İTÜ KAMUOYUNA

Kurulduğu günden bu yana 'Türkçe Bilimin' gelişmesine öncü olan ve bu öncülüğü Cumhuriyet döneminde daha da önem kazanan İstanbul Teknik Üniversitesi, yeni alınan bir kararla eğitim dilini tümüyle İngilizceye geçirmeye hazırlanıyor.

Dünya üniversitesi olmanın gereği olarak gösterilen ve hiçbir alt yapı çalışması yapılmadan, alelacele İTÜ Senatosu'nda 22 evet oyuyla kabul edilen bu karar, Türkçe bilime ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nin misyonuna açıkça zarar verecektir.

İTÜ Öğrenci Konseyi ve Arıyorum İTÜ Gazetesi olarak bu kararı Türkiye'ye, Türkçe eğitim için çaba sarfeden bilim adamlarına ve İTÜ mensuplarına saygısızlık olarak görüyoruz ve reddediyoruz.

Bu kararı protesto etmek ve geri çekilmesini talep etmek üzere 8 Nisan 2009 Çarşamba günü 12.30'da 75. Yıl Öğrenci Sosyal Merkezi'nden Rektörlük binası önündeki Atatürk Anıtı'na yapılacak yürüyüşe, Anıt önünde öğretim üyelerimiz tarafından sembolik olarak verilecek 'TÜRKÇE MATEMATİK' dersine katılmaya bütün İTÜ mensuplarını davet ediyoruz.

İTÜ Öğrenci Konseyi - Arıyorum İTÜ Gazetesi

Kaynak
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen Türk-Kan » Cum Nis 10, 2009 0:22

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Haz 24, 2009 15:51

10101 yazdı:İTÜ'de eğitim dilinin %100 İngilizce yapılması konusu birkaç ay önce gündeme gelmiş ve tepki ile karşılanmıştı. Rektör konuyu şu şekilde açıklamış:
http://www.itu.edu.tr/haber/?19f85b50-beb1-419d-8e58-7a66fbc1a44b

Neymiş tam olarak %100 eğitime geçilmemiş; isteyen bölümler geçebilecekmiş. Zaten İTÜ, eğitim dili Türkçe olduğu için dışarıdan (İngilizce konuşulan ülkeler) adam getiremiyormuş ve o nedenle başarı sıralamasında düşüşteymiş. Bu gidişe bir dur diyeceklermiş. Değerli (?) rektör efendiye sormak lazım:

- Sovyetler Birliği döneminde yetişmiş olan ve dünyadaki en değerli bilim adamları arasında yer alan Azeri öğretim üyelerini okuldan atarken de başarıyı arttırmak mıydı amaç? Üniversite okuyanlar, okullarındaki tek tük kalmış Azeri profesörlerin Matematik ve Fizik gibi alanlarda tartışmasız en iyilerden olduklarını bizzat bilirler.

- Biz İngilizce konuşulan ülkelerden gelen adamlar gelmezse (eğitim Türkçe olduğu için gelmedikleri de palavra), başarısız olmaya mahkum muyuz? Madem öyle, devletin resmi dilini de İngilizce yapalım; bir seferberlik içerisinde her vatandaşa İngilizce öğretelim ve Türkçe konuşmayı yasaklayalım. Böylece hepimiz sadece evrensel olan İngilizce dili ile konuşur ve düşünürüz ve böylece başarısız olmaktan kurtuluruz. Öyle mi?

- "İTÜ, Cumhuriyet döneminde yaşanan kalkınma sürecinin adeta sembollerinden biri haline gelmiştir" diyorsunuz. İTÜ başarılarını Türkçe eğitim döneminde kazandı. Bunlarla övünmekle İngilizce eğitimi haklı çıkarmaya çalışmak aptalca bir aldatmaca ve kıvırmadır. Atatürk böyle bir uygulamayı destekler miydi? O bahsettiğiniz "çağdaş uygarlık düzeyi" kavramını ortaya atan kişiden bahsediyoruz. Siz Atatürk'ün öğütlerine tamamen ters düşen bir uygulamayı neden getiriyorsunuz?

Arkadaşlar bu konuda bilgisi olan arkadaşlar görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim.

Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen maydonos » Çrş Haz 24, 2009 15:57

Cok yazik ve yaziklar olsun..Utanmaz reziller yok arkadas bunun bir sonu olmali. insan yazacak sozcuk bulamiyor buluyor da yazamiyor..

Sonucta biz Turklere din disinda hicbir kultur kirintisi birakilmamak uzere yogun calisma yapiliyor..Devsirilen bu gencler nerelerde kullanilacak dersiniz. Insan sonraki adimlari dusundukce cildirmamak elde degil..
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletiler: 1651

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Haz 24, 2009 16:01

Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen 10101 » Çrş Haz 24, 2009 16:57

İnsanı en çok çıldırtan durum, Atatürk'ün düşüncelerine ve amaçlarına tamamen zıt olan uygulamaları açıklarken, "biz bunu çağdaş uygarlık seviyesine çıkmak için yapıyoruz" diyebilecek kadar aşağılık olmaları...
Mustafa Kemal'in felsefesine aykırı hareketleri yapanlar, O'nun ismini, resmini, sözlerini kullanmaktan geri kalmıyorlar. Keşke delikanlı gibi şöyle deseler:

"Bağımsızlık zor iş; biz bunu beceremiyoruz. Batılı devletlerin bize gösterdiği yoldan gitmek en doğrusu. Kurtuluş savaşı da çılgınca bir hareketti; gerek yoktu karşı koymaya. Biz cebimizi kim dolduruyorsa ona uyarız. İdealist yaklaşımları bir kenara bırakalım; fırsatçı olmak esastır. Ayrıca, bize emrettiklerinin dışına çıksak işimizden ve mevkimizden oluruz. Dışarıdan konuşmak kolay!"
Kullanıcı küçük betizi
10101
Üye
Üye

İletiler: 78

İletigönderen ercan » Pzt Haz 29, 2009 0:04

maydonoz takma isimli arkadaşın yazdığı dikkatimi çekti,insanlar pek bunun farkında olamıyorlar sanırım,yani ben de çok çok okuyan araştıran birisi değilim,kültür dedim mi bunun temelleri nedir,nelerden oluşur kültür denen şey açıkçası pek araştırmadım,zaten mühendis olduğum için her zaman sayılarla aram edebiyat tarihten resimden müzikten maalesef daha iyi oldu.Ama bugünlerde artık özellikle dışarıdan bir pompalaa var,medeniyetler ittifakı diye başlıyor,ardından hemen sağolsun ırkçı belirli kesimin liderleri din üzerinden yapılan hakaretleri koruyup kolluyorlar,sürekli bir din ve medeniyet mevzusudur gidiyor.yani şimdi bizdeki bu cemmatvari yapılara ve meclisin(cemaatler konfederasyonu) durumuna baktığımda din de din olsa be kardeşim diyorum.yani senin kullandığın bir dil var mı,ataların hangi müzik aletlerini çalıp söylemişler,hangi makamları kullanmışlar,köyü nasılmış kenti nasılmış,evlerine nasıl şekil vermişler,tarihte neler yapmışlar,şiir yazmışlar mı resim heykel yapmışlar mı,fıkraları var mıymış?Bunlardan bahseden yok,biri ordan peygambere yani bizim değerimize(tabi ki din kültürümüzün bir parçasıdır) küfür edecek iç siyasette malzeme yapacak,aman kaçın kara kafalar geliyor diyecek,sağolsun müslümanlığıyla övünen başbakanımız da yanında 3 5 sermayedarla avrupa birliği kapılarında hakaretlere kulak tıkayıp yıkıcı bulduğum ittifak projeleriyle hemhal olacak,sayın başbakanın bürokratları ve kendisi koltuğu onura yeğ görüyorlar,ama açıkçası da indirme yükümlülüğü de halkın üzerinde tabii,neyse ben özellikle bu medeniyetle ittifakı ve bu ılımlı islam projelerinden çok rahatsızdım onu açıkladım.Ha bir de bu karşılıklılık ilkesi var dış politikada ya,başbakanımız toprak varlığımızı kağıtlarla dağıtırken bir de utanmadan efendim biz de avrupada toprak alabiliyoruz diyor,gözvar izan var sayın başbakan,sen daha uçaktan inerken pencereden valizine bir bak aha avrupada değerin odur,10 metre uzaktak i konteynere gülleci edasıyla fırlatıverirler valizi:)Yönetimde söz sahibi olamazsın,bakın Türk asıllı milletvekillerine hepsi kraldan çok kralcıdır,ben ivedilikle bu toprak satışının durdurulması gerektiğini düşünüyorum.
Kullanıcı küçük betizi
ercan
Üye
Üye

İletiler: 17

İletigönderen Demo-X-Race-Y » Pzt Haz 29, 2009 8:32

ingilizceyi burada amerikalılardan iyi biliyorsam bunu lisede ingilizce müfredattan sıkılarak okuduğum bilim bilimkurgu düşün kitaplarına, iyi bir üniversiteye gidebilip kolayca okuyabildiysem de bunu ta ilkokulda öğrendiğim türkçe matematik ve fen bilim temeline borçluyum.

Toefldan 300 üzerinden 290 Toeic'ten 950 üzerinden 900 aldım ama anadolu lisesinde verdiğim hiçbir ingilizce sınavım 4 değildi bırakın 5i yani pekiyiyi. Odtü hazırlık atlama sınavını da öyle hazırlamışlar ki zar zor atladım. Şimdi burda bu kadar kelimeyi nasıl bildiğimi soruyorlar böyle uzun cümlelerin gramerini nasıl oturttuğumu soruyorlar. Tabi ne Türkçe biliyorlar nede Türkçe gibi bir matematik. Dilleri ve sınavları kalıpsal. Yine de iyi bir GMAT alabildim.

İngilizceyi öğrenmek için bi taraflarından formül uyduruyorlar, Türkçe nasıl öğrenildiyse onun 3te 1i eforla ingilizce öğrenilebilir. Türkçe en sağlam en hoş en üretken ve en yürekten dildir. Saygılarımla
Bu söylediklerim hakikat olduğu gün, senden ve bütün medeni beşeriyetten dileğim şudur: Beni hatırlayınız.
K. Atatürk
Kullanıcı küçük betizi
Demo-X-Race-Y
Üye
Üye

İletiler: 71

Şu dizine dön: Duyurular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x