Kadının Namusu Kılığında Değildir

İslâm dini hakkındaki görüş ve paylaşımlarınızı yapabileceğiniz bölümdür.

Kadının Namusu Kılığında Değildir

İletigönderen kuva-yi milliye » Cmt Şub 16, 2008 0:56

15 Şubat 2008

Diyanet Vakfı'nın Kadın Faaliyetleri Müdürü Ayşe Sucu bu tespitle, İslam'da türbanın ön şart olmadığını bildirdi

SUCU, çarpıcı açıklamayı Aksaray Müftülüğü'nce düzenlenen 'Dindarlık Anlayışımız ve Kadın' konulu konferansta yaptı. İslam'da örtünmeyle ilgili, 'Şöyle giyineceksin' diye kesin bir şekil çizilmediğini belirten Ayse Sucu, dini gerçeği şöyle dile getirdi:

TERCİH HAKKI KADININ
'İSLAM'da giyeceği kıyafet, kadının kendisine bırakılmıştır. Kendi tercihidir. Kadın olarak bizim dikkat etmemiz gereken husus; iffetli, namuslu kadın olmaktır. Bunu düşünmeliyiz. (Başını örten namuslu, başını açan namussuz), sakın böyle bir yargıya varmayalım.'

GİYİMİ, İKLİM BELİRLER
'BAŞÖRTÜSÜ, İslam'ın ön şartı değildir. Başörtüsü ve giyim coğrafyayla, iklimle, örfle, adetle ilintili bir konudur. İnsanın namusu, iffeti ve ahlakı, kılık kıyafet üzerine bina edilemez. Kuran-ı Kerim'de, (İlla şöyle örteceksin, perdösü giyeceksin) diye bir ibare yok.'

Kaynak: Güneş (http://www.gunes.com/)

Bilinen şeyleri unutmamanın ön koşulu "tekrar" etmektir..(KM)
Kullanıcı küçük betizi
kuva-yi milliye
Üye
Üye
 
İletiler: 46
Kayıt: Çrş Oca 09, 2008 4:53

İletigönderen Ram » Cmt Şub 16, 2008 6:47

kuva-yi milliye, haber için teşekkürler.

Ya bunlar gündem doğrultusunda, bunları yeni yeni açıklama gereği hissetti, ya da bir gazete bu tür açıklamalara gündem bu yönde olduğu için en nihayetinde yer verdi.

Her iki ihtimâl de, büyük bir sorumsuzluk örneğidir. Mustafa Kemâl ATATÜRK, 80 yıl evvel baskıyla çarşaf giyen ve çeşitli şekillerde örtünenler için, "bu işi kadınlarımıza bırakalım" dememiş miydi zaten... Lâkin bunu yaparken de, İslâm dinini her yönüyle pazarlayan tüm zararlı haşerat topluluklarını kapattırmış, yok etmiş, başlarındaki böcekleri de yargılatmıştır. Ferahlık buradan doğmuştur. Bugün ise durum vahimdir. Bütün bunların zıttı yaşanmaktadır.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

İletigönderen kuva-yi milliye » Cmt Şub 16, 2008 10:30

Rica ederiz,Ram.
Kullanıcı küçük betizi
kuva-yi milliye
Üye
Üye
 
İletiler: 46
Kayıt: Çrş Oca 09, 2008 4:53


Şu dizine dön: Dinimiz İslam

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x