Kambriyen devri Allah'ın var olduğunu kanıtlıyor.

Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmeler hakkındaki fikirleriniz, yayınladığımız izlencelerin bölümleri hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz alan.

dinciler neden evrim teorisinden nefret ederler?

İletigönderen mustafat » Prş Eyl 04, 2008 14:58

Bu konuda milliyet bloglarinda bir yazi yazmistim:

Kökten dinciler neden Darwin'e düsmandir
http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=75924

Anti-evrimcilik hareketi ilk defa 1920'lerde ABD'nin köktendinci evangelistleriyle basladi. Anti-evrimcilik konusunda ABD'nin dincileriyle bizim islam dincileri bugünlerde isbirligi içindeler. Sokrates'in burada sözünü ettigi "esen rüzgarla tesadüfen olusan Boeing uçagi" örnegi de, indirgenemez kompleksite safsatasi da, kambriyon patlamasi vs. de ilk defa evangelistlerin yaratilisçilik kitaplarinda yayinlandi. Simdi ayni seyleri bizim Mehdi Bozuntumuz (Istanbul'un meshur tarikatçi Motorcu Hocası) kopyalayip kopyalayip yayinliyor. Daha yeni yaratilis atlasi denen son derece pahali bir kitabi bedava binlerce kisiye dagitti. Düsünün ki bu isin içinde ne para var.

Bilim adamlari bütün bunlara cevap verdi, ama dincilerin derdi bilimsel gerçekleri bulmak degil, bilim ve biyoloji konularinda cahil ortalamaya yönelik politik propaganda.

Evrimi yalanlama çabasi içinde dinciler bazen kendi içlerinde garip çeliskilere düsüyorlar. örnegin Kambriyon denilen jeolojik zaman dönemi bundan yaklasik 500 milyon yil öncesidir. öte yandan yaratilisçilarin bir kismi da hala dünyanin yaklasik 10000 yasinda oldugunu, bu kisa sürenin de evrim için yeterli olmadigini iddia ediyorlar. Bilimsel verilere göre ise dünyanin yasi yaklasik 4,5 milyar yildir, bunun yaklasik 3,8 milyar yilinda ise hayat vardir.

Kardesim bir karar verin; evrimi yalanlamak için Kambriyon dönemindeki tür patlamasindan mi yararlanacaksin, yoksa Incil'in bir takim dini yorumlarina dayanarak dünyanin 10000 yasinda oldugunda mi israr edeceksin?

Dincilere göre bu tür detaylar önemli degildir; hepsi evrime karsi ya önemli olan budur.

Kambriyon dönemindeki tür patlamasindan söz edenlerin basinda ünlü biyolog S. Jay Gould vardi. Fakat onun patlamadan kasti, jeolojik zaman ölçeginde birkaç milyon gibi kisa sayilacak bir dönemle biribirinden çok farkli yüzlerce türün evrimle olusmasidir. Evrimi yalanlamak için her firsati kullanan, islerine gelmeyen yerlerde fosil kanitlarini kabul etmeyen evangelistler, yine fosilllere dayanan bu yeni bilimsel Kambriyon verilerine denize düsen yilana sarilir misali sarilmis, "gördünüz mü iste tanri sipsak binlerce tür yaratmis" diye ortaya atilmislardir.

S. Jay Gould kendi söylemlerinin evangelist yaratilisçilar tarafindan saptirilmasindan çok rahatsiz olmus, Kambriyon patlamasinin göreceli olarak hizli olmasina ragmen anlik bir olay olmadigini, evrimle gerçeklestigini, kendisinin de yaratilis masallarina inanmayan bir biyolog oldugunu hem konusmalarinda hem de kitaplarinda defalarca tekrarlamistir.

Bütün bunlar bize köktendincilerin evrimi yalanlamak ugruna hiçbir sahtekarliktan, hiçbir propaganda numarasindan kaçinmadigini gösteriyor. Ama neden? Köktendinciler evrim teorisinden neden bu kadar nefret ediyorlar?

Evrim teorisi aslinda evreni doga kanunlariyla idare eden soyut bir tanri anlayisiyla ters düsmez. Soyut bir tanri evreni bugünkü haline getirmek için bal gibi doga kanunlarindan ve evrim sürecinden yararlanmis olabilir.

Fakat evrim teorisi insan gibi hisleri ve kaprisleri olan, kizan kiskanan öfkelenip cezalandiran, bazen merhamet eden, bazen begenip ödüllendiren, olaylara bilimle açiklanamayacak doga üstü güçleriyle dogrudan müdahale edip antik çagin büyücüleri gibi sipsak yaratan, sipsak yok eden, sipsak iyilestirip sipsak öldüren insansi bir tanri anlayisiyla ters düser.

Neden din üzerinden avanta elde eden dinci insansi tanri inancinin sarsilmasindan bu kadar korkuyor?

Bu konuda da bir yazi yazdim:
Dinci neden insansi Allah'i sever?
http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=94672

çok basit, çünkü soyut bir tanriyla avanta olmaz. Siz soyut bir tanriyla alavere dalavere, rüsvet ve adam kayirma islerine giremezsiniz. Mesele türlerin olusumu gibi bir olayin bilimsel açiklamasi falan degil, iktidar, para ve güç kavgasidir.

Yukaridaki yazimdan bir alinti:

İnsansı Allah’lı düzen bir diktatörlüğe, soyut Allah’lı düzen ise bir hukuk devletine benzer. Dinci de aslında diktatörü iyi tanıyan, onun istek ve emirlerini ileten, onu etkileyip türlü ayrıcalıklar koparabilen bir aracı rolündedir. Dediği dedik, astığı kestik diktatörden ayrıcalıklar koparabilmenin de tabi ki bir bedeli, bir avantası olacaktır.

Ayrıca Allah'ın emir ve isteklerini kullara iletirken toplum yararının yanında bol miktarda "kendine yontma" fırsatı da kullanıma açık olacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
mustafat
Üye
Üye

İletiler: 153

İletigönderen SOKRATES » Prş Eyl 04, 2008 21:30

mustafat,
Toplumda dini yanlış anlayan ve algılayan insanların varlığı ve yaptıkları beni alakadar etmez.
Nasıl bir Tanrı'ya inandığımı da sorgulayamazsın!(Soyut-somut meselesi)

Ben burada sadece senin yazdığın tek bir şeyi çökerteceğim!

Klasik bir evrimci yalanı olan maymunlarla insanların yüzde 98 benzerliği yalanı!

Bir kere evrimcilerin sürekli şempanze örneğini ortaya atmaları, olaya yani BU BÜYÜK YALANA MORFOLOJİK delil katmak içindir,başka da bir amacı yoktur.
Moleküler biyoloji ise canlıları sınıflandırırken dış şekle göre değil, gen yapılarının benzerliğne göre sınıflandırır!
Bunu Öss'ye hazırlanan çakma bir öğrenci bile bilir!

İnsanla şempanzenin genetik yapısının %98 birbirine benzer olduğunu iddia etmek için şu anda insanınkinin olduğu gibi şempanzenin de genetik haritasının çıkarılması, ikisinin karşılaştırılması ve bu karşılaştırma sonucunun elde edilmiş olması gerekir. Oysa elde böyle bir sonuç yoktur. Çünkü, şu ana kadar yalnızca insanın genetik haritası çıkartılmıştır. Şempanze içinse henüz böyle bir çalışma yapılmamıştır.
Peki bu benzerlik oranı iddiası nereden çıkmıştır? Bu benzerlik insanda ve şempanzede bulunan 30-40 civarındaki bazı temel proteinin amino asit dizilimlerinin benzerliğinden yola çıkılarak yapılmış olağanüstü abartılı bir genellemedir. Bu proteinlere karşılık gelen DNA dizilimleri üzerinde "DNA hibridizasyonu" adı verilen bir yöntemle "sekans analizi" (sequence analysis) yapılmış ve sadece bu sınırlı sayıdaki proteinler karşılaştırılmıştır.

Oysa insanda 35 bin civarında gen ve bu genlerin kodladığı 10 bini aşkın protein vardır. Bu yüzden, bunca proteinin sadece 40 tanesinin benzemesiyle insan ve maymunun bütün genlerinin %98 aynı olduğunu iddia etmenin hiçbir bilimsel dayanağı yoktur.

Kaldı ki söz konusu bu temel proteinler diğer pek çok farklı canlılarda da bulunan ortak hayati moleküllerdir. Yalnızca şempanzede değil, bütünüyle farklı canlılarda bulunan aynı tür proteinlerin de yapısı insandakilerle çok benzerdir.

Örneğin, New Scientist dergisinde aktarılan genetik analizler, nematod solucanları ve insan DNA'larında %75'lik bir benzerlik ortaya koymuştur. Bu, elbette insan ile bu solucanlar arasında sadece %25'lik bir fark bulunduğu anlamına gelmemektedir! Eğer evrimcilerin kurguladığı soy ağacına bakılırsa, insanın dahil edildiği Chordata filimu ile Nematoda filumlarının 530 milyon yıl önce bile birbirlerinden ayrı oldukları görülür.

Ünlü biyokimyacı Prof. Michael Denton da moleküler biyoloji alanında elde edilen bulgulara dayanarak şu yorumu yapar:

Moleküler düzeyde, her canlı sınıfı, özgün, farklı ve diğerleriyle bağlantısızdır. Dolayısıyla moleküller, aynı fosiller gibi, evrimci biyoloji tarafından uzun zamandır aranan teorik ara geçişlerin olmadığını göstermiştir... Moleküler düzeyde hiçbir organizma bir diğerinin "atası" değildir, diğerinden daha "ilkel" ya da "gelişmiş" de değildir... Eğer bu moleküler kanıtlar bundan bir asır önce var olsaydı... organik evrim düşüncesi hiçbir zaman kabul görmeyebilirdi.

Sonuç olarak:
Bir örnek konuyu açıklayabilir: Dünya üzerindeki tüm inşaatlar da benzer malzemelerle (tuğla, demir, çimento vs.) yapılır. Ama bu durum bu binaların birbirlerinden "evrimleştikleri" anlamına gelmez. Ortak bir malzeme kullanılarak, ayrı ayrı inşa edildiklerini gösterir. Canlıların durumu da böyledir.

Canlılık evrimin iddia ettiği gibi bilinçsiz rastlantılarla değil, sonsuz bir bilgi ve akıl sahibi olan Yüce Allah'ın yaratmasıyla meydana gelmiştir.
"Ey millet! Allah birdir, Şanı, büyüktür. Allah�ın selameti, atifeti ve hayrı üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri, Cenab-ı Hak tarafından insanlara dini hakikatleri tebliğe memur ve resul olmuştur. Koyduğu esas kanunlar cümlemizce malumdur ki Kur�ani azimüşşandaki husustur. İnsanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir, temel dindir. Çünkü dinimiz akla mantığa hakikate tamamen uyuyor.ATATÜRK
Kullanıcı küçük betizi
SOKRATES
Üye
Üye

İletiler: 346

İletigönderen Çetin Taş » Prş Eyl 04, 2008 21:43

Arkadaşlar.Hepinizin yazdıklarını okudum.
Lütfen birbirinizin inançlarına saldırmayın.
Kişisel düşüncem Allah'ın varlığı dahil her şeyin tartışılabileceğidir.Tabi bunu tartışmış olmak ve karşıdakine laf sokmak için yapıyorsanız zaten beni tanıyanlar bilir ben bu tip tartışmalardan bir sonuç çıkmayacağı için hiç taraftar değilim.Ama her iki taraf ve hatta bazen 3.-4. taraflar da efendi gibi bildiklerini anlatıp karşı tarafın görüşlerini de layığı ile okuyup faydalanır ve eleştirilmesi gereken yeri eleştirirse o tartışma tadından yenmez.

Yaratılış Teorisi'ne inanmıyorum.
Bütün bir insanoğlunun Adem ve Havva'dan çoğalamayacağının matematiksel hesabı da ortadadır,genetikçilerin bulduğu gerçekler de ilginenenler tarafından rahatlıkla internette bulunabilir.İlgilenen arasın bulsun.

Evrim Teorisi'nin de 100% doğruluğuna inanmıyorum ve zaten bu nedenle henüz EVRİM KANUNU diye adlandırılmadığı hepimizce biliniyor.Ama Evrim Teorisi'nin genel iddialarına-tezlerine inanıyorum.

Ama Allah'ın,bir yaratıcının,bir Tanrının varlığına inanıyorum.
Şu an ki bilincim bir yaratıcı olmadan etrafımızdaki düzenin ve düzensizliğin olamayacağını söylüyor bana.Basitçe,tanrının varlığına inanma sebebim budur.

Tekrar hatırlatayım.
Hangi düşünce ve görüşü savunur olursanız olun;seviyenizi kaybetmeyin.

Hepimiz Türk'üz.Ve hepimiz Türkçe konuşuyoruz.
Anlaşamamamız için hiç bir neden yok.

Önyargılardan başka.
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye

İletiler: 2354

İletigönderen SOKRATES » Prş Eyl 04, 2008 21:49

Çetin Taş,

Çetin bey, epeydir yoktunuz buralarda, dediklerinize aynen katılıyorum.
Foruma katılan yeni arkadaşlar var, beni tanımadıklarından hakkımda banlama istediğinde bile bulundular, esasen burda benim yazmamın amacı herhangi bir inancı horlamak değil, sizin de dediğiniz gibi herşeyi tartışmak.

Mağlup etmek,galip olmak önemli değil, önemli olan karşıt fikir ve ideolojilerin tartışılarak bunların eksik veya üstün ya da yanlış olan yönlerini ortaya koymaktır.

Bu topikte ise felsefi tartışmalardan ziyade bilimsel tartışmaların olmasını bekliyorum, çünkü bu topiğin açılış amacı evrim teorisini bilimsel olarak tartışmak ve eksik yönlerini göstermektir, felsefi boyutunu başka bir topikte tartışırız,

Katılımcılara teşekkürler ederim.
"Ey millet! Allah birdir, Şanı, büyüktür. Allah�ın selameti, atifeti ve hayrı üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri, Cenab-ı Hak tarafından insanlara dini hakikatleri tebliğe memur ve resul olmuştur. Koyduğu esas kanunlar cümlemizce malumdur ki Kur�ani azimüşşandaki husustur. İnsanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir, temel dindir. Çünkü dinimiz akla mantığa hakikate tamamen uyuyor.ATATÜRK
Kullanıcı küçük betizi
SOKRATES
Üye
Üye

İletigönderen brd » Prş Eyl 04, 2008 21:57

Evrime Giriş
Kullanıcı küçük betizi
brd
Üye
Üye

İletiler: 179

İletigönderen brd » Prş Eyl 04, 2008 21:58

Evrim
Kullanıcı küçük betizi
brd
Üye
Üye

İletigönderen brd » Prş Eyl 04, 2008 22:00

evrim
Kullanıcı küçük betizi
brd
Üye
Üye

İletigönderen SOKRATES » Prş Eyl 04, 2008 22:04

Kardeş,üstüste mesaj atmak yasak bildiğim kadarıyla...
Onları birleştir ona göre konuşuruz.
Kullanıcı küçük betizi
SOKRATES
Üye
Üye

İletigönderen Çetin Taş » Prş Eyl 04, 2008 22:06

brd.
Ne yazacaksan lütfen tek seferde yaz.Ardarda yazman hem bütünlüğü bozuyor ve hem de forum kurallarına aykırı.
Bunun haricinde yazdıklarını ilgiyle okuyorum.
Sokrates kardeşim.Bu aralar işler sarpa sardı.Hep işlere daldım.Yoksa en azından birkaç akşamda bir girip yazılanları okuyorum.Senin yasaklanmanı gerektirecek bir şey yazdığını düşünmüyorum.Saygılı bir şekilde inandıklarını savunduğun sürece bence bir mesele olmaması lazım.
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye

İletiler: 2354

İletigönderen SOKRATES » Prş Eyl 04, 2008 22:09

Çetin Taş,
Teşekkürler, zaten ben de fırsat buldukça buralardayım,yakın zamanda yine gideceğim,
Burda yine olmayacağım.Hayat şartları işte:)
Elimizi kolumuzu bağlıyor. :wink:
Kullanıcı küçük betizi
SOKRATES
Üye
Üye

İletigönderen jejo » Prş Eyl 04, 2008 22:12

mustafat, blog'unu okudum, yazdiklarin ilginc. dinci kimsenin tanimi gayet isabetli olmus. ancak evrim ve yaratilis muabbetinin sonu yoktur. bilim-insani ve evrimciler bu konulari tartismaya acmamalidir. neticede yaratilis inancla alakali bir mesele olup bu baglamda dogmatiktir, bulgular yoktur ispat degeri tasiyan, ispat etme cabasi olmamalidir, dedim ya; bu bir inanc meselesidir. isteyen istedigine inanir, ancak okullarda ogretilen bilimin yaratilisi temel alan bir sisteme oturtulmasi dusunulemez.
ilginctir; aramizdaki siyasi-dini ayriliklardan konusmak, tartismak cok moda oldu VE yine ilginctir, AKP hukumetinden beri baslamistir bu tartismalar.

son soz: ALLAH BIZI SII-SUNNI-MUSLUMAN-ATEIST DIYE AYRIMA CABASINDA OLANLARIN BELASINI VERSIN !!! :evil:
Kullanıcı küçük betizi
jejo
Çeviri Takımı
Çeviri Takımı

İletiler: 50

İletigönderen SOKRATES » Prş Eyl 04, 2008 22:42

jejo,

Tüm kalbimle amin diyorum.
Kullanıcı küçük betizi
SOKRATES
Üye
Üye

İletigönderen saprofit » Cum Eyl 05, 2008 0:53

SOKRATES, Yazdiklarinin hic biri tabiki kendine ait degil, motorcu denilen palavracinin websitesinde alintilar. Her seyden once sokrates kardes, alinti yaptigin site update konusunda ya bilerek yada bilmeyerek biraz gec kalmislar:))) senin pardon motorcunun iddia ettiginin aksine sempaze genomu 2005 yilinda shotgun sequencing teknigiyle ful sekans edilmistir ve sonuc Nature dergisinde "Chimpanzee Sequencing and Analysis Consortium (2005). "Initial sequence of the chimpanzee genome and comparison with the human genome". Nature 437: 69–87" basligi altinda yayinlanmistir. Sonuc yaratiliscilar icin pek icler acisi degil , sekans yani A,G,T,C seviyesinde bezerlik yuzde 95 civarindadir:)) Sempaze genetik haritasi cikarilmadi diye bir iddiada bulunmadan once istersen biraz arastir, guzel sanatlardan terk hic bir biyoloji egitimi olmayan motorcunun update edilmemis websitelerinin disinda da kaynaklar var bir goz at istersen.

Gelelim nematod hakkinda yazdiklarina, pardon motorcudan kopyaladiklarina, herseyden once o nematodu ismi Caenorhabditis elegansdir. motorcunun websitesine gore, sozde new scientist dergisindeki bir makale yayinlanmistir ve bu makaleye gore insan genomu ile c.elegans genomu arasinda yuzde 75 homology yani benzerlik vardir. herseyden once new scientist, refreed yani hakimli bir bilim dergisi degildir, populer bir dergidir, kaldiki new scientistin o sayisinda boyle bir makale yoktur. Boyle bir benzerlik oldugunu gosteren hakemli makaleyi burda bizlerle paylasirsan cok memnun olurum.
Kullanıcı küçük betizi
saprofit
Üye
Üye

İletiler: 10

İletigönderen SOKRATES » Cum Eyl 05, 2008 3:26

Çürükçül kardeş, bir kere sırf cevap olsun diye cevap verilmez.
İnsaf, demişsin ki; ''''''sekans yani A,G,T,C seviyesinde bezerlik yuzde 95 civarindadir:))'''''''''

Yahu zaten başharflerini verdiğin,Adenin,Timin,Sitozin,Guanin tüm canlıların ortak yapıtaşıdır. Tabii ki o bakımdan benzerlik olacak,Bu tıpkı bir gecekondu ile bir malikaneyi karşılaştırmak gibi birşey, çünkü ikisi de senin demene göre benzerdir, biri taş tuğla çimentodan yapılmıştır öbürü de aynı malzemelerden apılmıştır!

Şimdi kalkıp benim gecekondum ile senin malikanen arasında ne fark var? diyebilir misin?

Daha bitmedi, bir şempanzeyi ele alalım, onu ne kadar eğitirsen eğit, öğretirsen öğret, bir şempanze asla insan gibi davranamaz.
Bir şempanze sonuçta bir şempenzendir!

Mesela serum, At kanından yapılır, maymun kanından yapılmaz, eğer senin iddia ettiğin kadar yüzde 95 kadar gen ve protein yapılarımız benzerlik gösterseydi, arada ki yüzde 5 lik farkı da zorlana ıkına kapatır, sonuçta bir maymundan bir Fazıl Say, ya da bir bilimadamı çıkarabilirdik!

Söylenen bu insan maymun benzerliği yalanı en son komedi filmlerin konusudur!
Kapalı gişe oynuyor haberin olsun :kikirik: :kikirik: :kikirik:
Kullanıcı küçük betizi
SOKRATES
Üye
Üye

İletigönderen saprofit » Cum Eyl 05, 2008 5:53

Birak bu demogojiyi motorcu hocaci, sekans yani A,G,T,C seviyesinde bezerlik yuzde 95 civarindadir:)) cumlemle DNA polimerini olusturan nukleik asid siralamasi olan DNA sekansindan bahsettigimi sen de biliyorsun. Bu cumle ile nukleik asidlerin biyokimyasal olarak benzer olmasindan bahsetmiyorum, zira benzer degil, nukleik asidler en basit tek hucrelide de insanda da ayni biyokimyasal yapiya sahiptir. okudugunu dogru anla once, sonra cevap ver. Bu tur ici bos demogoji yaparak gercekleri degistiremezsin. Sen inansan da inanmasan da insan ve sempaze genomu DNA sekansi seviyesinde yuzde 95 ayni. Dunyanin en prestijli bilim dergisinde 2005 yilinda yayinlanmis makale ile bunu kanitladim. Insan, sempaze, ve diger tum genomu sekans edilmis organizmalarin DNA sekans databaseleri internette tum arastirmacilarin kullanimina ucretsiz olarak aciktir, websiteside budur: "http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?db=genome"

Bunun boyle olmadigini palavraci motorcunun sitesinde disinda baska bir kaynakla kanitlayabiliyorsan, buyur hodri meydan! isinize gelmeyen bilgileri cok guzel sumen alti ediyorsunuz tebrik ediyorum!!!! biraz onceki mesajinda C.elegansla insanin yuzde 75 ayni DNA sekansina sahip oldugunu iddia ettigin de sempane genomunun sekans olmadigi iddian kadar ici bos ve yalan. buyur googleda yada NCBIin websitesinde "human and c.elegans genomes share 75% homology" diye arat bakalim bir sey cikiyor mu:)))

gelelim serum meselesine, gercekten cok bilimsel aciklamalar yapmissin:)) birazcik arastirsan sempazelerin soyu tukenmeye yuz tutmus canlilar oldugunu ve birlesmis milletler cevre programi tarafindan korundugunu bilirdin. serum sadece atlardan uretilmez, fare, keci, koyun, gibi canlialirda da tercihe gore monoclonal ve polyclonal olarak uretilir. at ciftligi gibi maymun ciftligi kurmayi legal olarak becer, sonra da serum uret, kimse tutmuyor seni arkadasim. ayrica atlarin sempazelerde boyut olarak daha buyuk oldugu ve daha fazla serum uretildigi icin tercih edildigini de birazcik kafani yorsan bulabilirdin. mesele tamamen fizibilite meselesidir.
Kullanıcı küçük betizi
saprofit
Üye
Üye

İletiler: 10

ÖncekiSonraki

Şu dizine dön: Tartışma ve Fikir Meydanı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x