Karar Tartismalariyla ilgili bir soru...

Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmeler hakkındaki fikirleriniz, yayınladığımız izlencelerin bölümleri hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz alan.

Karar Tartismalariyla ilgili bir soru...

İletigönderen baragakal » Prş Tem 31, 2008 21:01

Mahkemenin karari bende saskinlik yaratti,
tam tersine bi karar vereceklerini dusunuyodum;
o kadar emindim ki; Tayyip'in mahkemeden
"karari bi an once açiklamasini istemesini"
bunu bikaç kere dillendirmesini, sureç boyunca
hiç telas yapmamis olmasini yeterince onemsemedim.
Bu gun bakinca, kararin boyle çikacagini bilen biri gibi
davranmis oldugunu dusunuyorum.

Kanallar tartismalardan geçilmiyodur, bende TV yok.
Tartismalari merak ediyorum, internetten biraz baktim
-asagidaki makaleyi gordum- birileri bu konuda biseyler
soyluyo mu?

Yazan sahis yeterince hukuki bilgiye sahip gorunmuyo ama
ozellikle 5. madde enteresan

Ak Parti Kapatılırsa Askeri Atamalar Nasıl Olacak?

AKP kapatılır ve Başbakan Erdoğan'a siyasi yasak gelirse
Yüksek Askeri Şura'da komutanların atamaları nasıl yapılacak?
İşte senaryolar..

Anayasa Mahkemesi’nin kapatma kararı vermesi ve Başbakan Erdoğan’a siyasi yasak gelmesi durumunda, YAŞ kararlarına paralel gerçekleşen Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları ile ilgili atamaların nasıl yapılacağı soruları gündemde. Anayasa Mahkemesi’nde sözlü savunma yapan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Başbakan’a siyasi yasak getirilerek partinin kapatılması durumunda, “Başbakan’ın istifa etmiş sayılacağı ve hükümetin düşeceği aşikardır” demişti. Hükümetin istifası veya Anayasa Mahkemesi’ndeki dava süreci YAŞ’ın terfilere ilişkin çalışmalarını etkilemiyor. Kanun gereği, başbakan bulunmadığında şuraya Genelkurmay Başkanı başkanlık edeceğinden, terfi işlemleri ile ilgili bir sıkıntı yaşanması da söz konusu değil.

BAŞBUĞ’U KİM ATAYACAK

Ancak, hükümetin düşmesi durumunda 30 Ağustos tarihinde görev süresi sona erecek olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın yerine nasıl atama yapılacağı konusu merak uyandırdı. Anayasa’nın 117. maddesine göre, Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulu’nun teklifi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor. Kuvvet komutanları Genelkurmay Başkanı’nın teklifi ve Milli Savunma Bakanı’nın inhası üzerine Başbakan ile Cumhurbaşkanı’nın onayı ile atanıyor.

Ankara kulislerinde konuşulan senaryolar şöyle:

1- Hükümet, 28 Temmuz öncesi yeni Genelkurmay Başkanı ile ilgili Bakanlar Kurulu teklifini hazırlayarak Çankaya Köşkü’ne gönderebilir.

2- Anayasa Mahkemesi’nin kararı, Yüksek Askeri Şura’nın çalışmalarını tamamlaması sonrasında ortaya çıkabilir.

3- YAŞ çalışmalarını tamamlamadan kapatma kararı verilirse, Başbakan istifa etmiş sayılır ve hükümet düşer. Ancak yeni hükümet kuruluncaya kadar Erdoğan hükümeti görevine devam eder. Atama kararnamesini Köşk’e gönderebilir.

4- Erdoğan, YAŞ kararlarını ve atamaları yeni hükümetin gerçekleştirmesini ister. 30 Ağustos’a kadar kurulacak bir yeni hükümet atama kararlarını onaylayabilir.

5- Yeni hükümet 30 Ağustos’a kadar oluşturulamazsa, “kaos” senaryosu gündeme gelebilir. Daha önceki atama kararnameleri 30 Ağustos 2008 tarihine kadar olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner 1 Eylül tarihi itibariyle otomatikman emekliye ayrılır. Bu durumda, TSK’nın komuta kademesi ve ileriki yıllara ilişkin planlar tamamen değişir.

Barkın Şık/Akşam - 23.07.2008
Kullanıcı küçük betizi
baragakal
Salık Takımı
Salık Takımı

İletiler: 377

İletigönderen baragakal » Cum Ağu 01, 2008 20:31

Serdar Özgüldür, Anayasa Mahkemesi Uyesi,
AKP davasinda oyunu -partinin kapatilmamasi- yonunde kullandi

............ Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Genel Sekreteri Hakim Albay
olarak görev ifa etmekteyken, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Genel
Kurulunca gösterilen üç aday arasından Sayın Cumhurbaşkanınca