Kayıp İranlı ABD İşbirlikçisiydi...

Genel & Güncel Konular

Kayıp İranlı ABD İşbirlikçisiydi...

İletigönderen Panzehir » Cum Mar 09, 2007 16:45

Dünyanın sorduğu soru : İranlı Türkiye'den kaçtı mı, kaçırıldı mı?

Türkiye’de kaybolan eski İran Savunma Bakanı Yardımcısı General Ali Askari’nin ardından başlayan tartışma sürüyor.
Telegraph, İranlı generalin ailesinin de Tahran’da ayrıldığına dikkat çekerek, Liberation gazetesi, Askari için "rejimin ağır toplarından biri" değerlendirmesinde bulundu.

TELEGRAPH : KAYIP İRANLI’NIN AİLESİ DE İRAN’DAN AYRILMIŞ

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Türkiye’ye geldikten bir süre sonra ortadan kaybolan eski İran ajanı General Ali Askari’nin ailesinin de, Askari’nin kaybolmasından bir süre önce İran’dan ayrıldığını yazdı. Gazete, bu durumun İranlı generalin kaçırılmadığı, bizzat kendisinin kaçtığı iddialarını güçlendirdiği değerlendirmesinde bulundu.

FT : İRANLI BİR DIŞİŞLERİ YETKİLİSİ ANKARA’YA GELDİ

Financial Times gazetesi de aynı zamanda İran’ın eski Savunma Bakan Yardımcısı olan Askari’nin ortadan kaybolması hakkında Türk İçişleri Bakanlığı’nın bir soruşturma başlattığını yazdı. Haberde, İran’ın Ankara Büyükelçiliği’nin, Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunduğunu ayrıca İranlı bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin Ankara’ya gelerek Tahran’ın kaygılarını ilettiği ifade edildi.

LİBERATİON : REJİMİNİN AĞIR TOPLARINDAN BİRİ

İranlı generalin esrarengiz kayboluşuna çok ilgi gösteren Fransız gazetelerinden Liberation da, Askari’nin "rejimin ağır toplarıöndan biri olduğunu belirterek daha çok CİA ve Mossad’dan kuşkulandığına, İsrail Radyosu’nun da generalin eşi ve çocuklarının kayboluşunun açıklanmasından önce İran’dan ayrıldıklarını duyurduğuna dikkat çekti. İranlı yetkililerinin Türk basını yazıncıya kadar sessiz kaldıklarını kaydeden gazete, İsrail’in yurt dışındaki diplomatik temsilciliklerindeki güvenlik önlemlerini artırdığını da yazdı.

LE FİGARO : İSRAİL, İRAN’DAN KUŞKULANIYOR

Büyük Fransız gazetelerinden Le Figaro da, general Askari’nin "Hizbullah ve başka terör örgütleri ile irtibat" sağladığı, İran’ın nükleer programına ilişkin bilgisinin bulunduğu savlarına dikkat çekerek bu olayın "esrarengiz" yönlerinin en çelişkili iddialarına yol açtığını yazdı. Gazete, İsrail’in İran’in kaçırma olayları veya saldırıları düzenlemesinden korktuğunu da belirtti.

EL CEZİRE : İRAN BATIYI SUÇLUYOR

El Cezire televizyonu ise İran’ın, eski savunma bakanlarının ortadan kaybolması nedeniyle Batılı hükümetleri suçladığını belirtti. Haberde Askari’nin İstanbul’a gelişinden üz gün sonra kaybolduğu ve ortada hastalandığı ya da öldüğüne dair bir kanıt bulunmadığı kaydedildi.

(ANKA)

:arrow: Kaynak

Gün gelir devran döner
Adımıza türküler söylenir bu şehirde!..
...
Kullanıcı küçük betizi
Panzehir
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3483

İletigönderen |Kuralsız| » Cum Mar 09, 2007 21:54

İki taraftan biri bizle oynuyo ama anlayamadım :roll:

ayrıntılı haber için tşk.
En son |Kuralsız| tarafından Pzr Mar 11, 2007 21:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kez düzenlendi.
''Hayattaki yegane üstünlüğüm Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli'yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin."
Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk

Ruhun Şad, Mekanın Cennet Olsun Türklüğün Yüce Başbuğu ATATÜRK
Kullanıcı küçük betizi
|Kuralsız|
Üye
Üye

İletiler: 2244
Konum: Gecenin Kıyısından Karanlığın Tam Ortasından |K@yse®ciyes|

İletigönderen Ram » Cmt Mar 10, 2007 0:07

Panzehir, haber için teşekkürler. :)

Yorumumu yapacağım. 8)
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen Hasta » Cmt Mar 10, 2007 0:29

Ben eski bir İran'lı diplomatım.Bazı konular hakkında,önemli bilgilere sahibim.''Suriye'ye gezmeye'' gidiyorum.Sonra da Türkiye'ye geçiyorum.Birkaç gün burada kaldıktan sonra da kayboluyorum.Rota:İranlı bir adam Şam'dan İstanbul'a geçiyor,bu adam eski İran Savunma Bakan Yardımcısı...Ve topraklarımızda kayboluyor.İran diyor,sorumlusu sizsiniz,biz diyoruz ki''hiçbir olaydan haberimiz yok''.ABD ve İsrail diyor ki,İran kaçırdı,İran diyor ki batı kaçırdı.Biz diyoruz ki,bu adam,1986 kaçırılan ve hala akıbeti belli olmayan İsrailli savaş pilotu Ron Arad'la ilgili bilgisi olduğu için Mossad veya Batılı servislerden herhangi biri kaçırmış olabilir.Ama İran diyor ki,sorumlusu sizsiniz kardeşim!!!
Ortada pimi çekilmiş bir bomba var,elden ele,kucaktan kucağa dolaşıyor,bu bomba kimin elinde patlarsa,o kişi fena yaralanacak!
DAVUD,ilginç bir saptama yapmış...

http://www.paylasimboard.net/forum/koes ... t1220.html

Çarpıcı gerçekten...
Kullanıcı küçük betizi
Hasta
Satılmıştır

İletiler: 1

İletigönderen Ram » Pzr Mar 11, 2007 3:35

Ron Arad mı¿? :) İsrail7in umurunda değil o adam. Muhtemelen çoktan ölmüştür de... Sadece parazit yaratmak için öne sürülen bir konu.

Bu adamın nükleer bilgi ile kaçırılışı da hikâye. Az çok biliniyor İran'ın ne kadar gücü olduğu bu konuda. Zaten bomba yapmışlarsa ya da yapacaklarsa da mühim değil. ABD'de, İsrail'de, Çin'de, Rusya'da, bilmem nerede... Birçok ülke nükleer bomba sahibi. Belki Türkiye bile, bilemeyiz...

Hüsnü Mahalli ve İbrahim Karagül'e göre bu adam; Hizbullah'ın kurucusu sayılan, onlara eğitim veren kişi. Hizbullah hakkında her şeyi bildiği söyleniyor. Keza, Irak Şiileri ile de oldukça yakın. Dolayısıyla, eğer kaçırıldıysa MOSSAD'ın parmağı var diyor.

Biliyorsunuz, İsrail Lübnan'da patlamıştı. ABD de, Irak'ta. :twisted:

Benim bir görüşüm ise, tam komplô teorisi... İran'da bu adam.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletigönderen Çetin Taş » Pzr Mar 11, 2007 9:34

RAM,yok artık!!Ne İran'ı?
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye

İletiler: 2354

İletigönderen Ram » Pzr Mar 11, 2007 12:08

Çetin Taş, dedim ya komplô teorisi diye. :)

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletigönderen Çetin Taş » Pzr Mar 11, 2007 18:55

Komplo teorisinin bile bi inandırıcılığı olur be Ram.Bu teorine ben ihtimal vermiyorum.Ayrıca adamın ABD'yekaçtığına,sığındığına,onların lehine isteyerek bilgi verdiğine inanmıyorum.Ailesini yok ettiler,adamı da kaçırdılar.Geyik yapıyor yabancı medya.
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye

İletiler: 2354

İletigönderen Ram » Pzr Mar 11, 2007 19:08

Çetin Taş, bende İran kaçırdı demiyorum Çetin. :) Zaten sadece bir görüşüm. Böyle durumlarda tek görüş olmaz.

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletigönderen Egeli » Pzr Mar 11, 2007 19:41

Olasılıkları değerlendirmek lazım...

ABD Kaçırdı:Amaç Türkiye'Yi İran'la karşı karşıya getirmek,köşeye sıkışrımak.Zaten,Ram ın da dediği gibi,az çok biliniyor İran'ın nükleer aktiviteleri.CIA'deki her memura ezberletilmiştir :)
İsrail Kaçırdı:Deniyor ki,bua dam Hizbullah'In kurucusu.İsrail düşmanı tüm İslami örgütlerle içli dışlı.her türlü bilgi bu adamda mevcut.Ben de diyorum ki,en az bu adam kadar MOSSAD'da da mevcuttur bu bilgiler :wink:
Kendisi Kaçtı,Herhangi Bir Ülkeye Sığındı:
İran'dan Korkuyordu veya Önemli bilgileri teslim edip sırra kadem basacaktı....
İran'dan korkuyordu,çünkü,CIA'nin veya MOSSAD'ın köstebeğiydi.Deşifre edildi(Kim tarafından?),hizmet ettiği kişiler tarafından ufak bir operasyonla kaçırıldı.Burada önemli olan soru,bu adam Türkiye'ye gelmeden önce,Suriye'de ne yapıyordu?Suriye'de kaçırılamaz mıydı?Amaç ortalığı karıştırmaksa,Suriye,bu adamın kaçırılması için en uygun yer.Artı,Suriye'de kaçırılsa,tek olasılık kalıyor:CIA-MOSSAD,ama ülkemizde kaçırıldığı için,CIA-MOSSAD operasyonu olasılığı sadece komplo teoriliğinde kalıyor.Bu adamı Suriye'den kaçırmayacak tek bir ülke var:İran...İran ki Suriiye'yle sıkı fıkı...

Böyle düşündüğümüzde,olasılıklar İran üzerinde yoğunlaşıyor,Ram ın da dediği gibi.Çünkü Türk medyası,şu an İran'ın istediği biçimde haberler yapıyor,ağırlıklı olarak(bazı kesim),batı da,eğer bizim düşündüğümüz gibiyse,farklı yoldan,şüphelenilen gizli servisleri yüceltici haberler yapıyorlar.Ama herşey,Rusya'nın ve İran'ın isteyeceği biçimde,yani,ihaleyi CIA ve MOSSAD'In üstüne yıkar biçimde cereyan ediyor....Bilmiyoruz,zaman neyi gösterecek.Bizimkisi ''komplô'' teorilerinden ibaret.Belki de,en düşük ihtimali vereceğimiz,hatta,olamaz,hadi canım,dalga mı geçiyosun diyebileceğimiz bir devlet kaçırmıştır ki,eğer yaptıysa,ortalığı iyi karıştırdı :wink: :D
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye

İletiler: 1724

İletigönderen Ram » Pzr Mar 11, 2007 20:24

Stratejist, aslında bir ihtmâl daha var. Geçen ay, Irakta birkaç İranlı diplomat, ABD askerlerince tutuklandı. Bunlardan birisinin ise "Quds Force" (Kudüs Gücü) isimli örgütün, iki numaralı adamı olarak gösterildi. Şimdi akıllara şu soru geliyor; İran bir ay içerisinde birkaç piyon yedirdikten sonra, filini verir mi¿?

Benim bildiğim İran, bu kadar aciz değil. Daha önce değindiğim görüşü açarasak, İran senin de dediğin gibi, hadiseyi batılı gizli servislere ihale ediyor. Ama neden¿? Çok önemli bir bilgisi olmamasına karşın ve zaten belli kesim ve ülkeler tarafından bilinen "nükleer faaliyetler" yüzünden kaçırılması senaryosu garip değil mi¿? Kaldıki şüpheli bir şekilde Türkiyeye geçen birinin, İran gibi her şeye çok ama çok dikkatli/temkinli davranması gereken bir ülke tarafından, ailesinin dışarıya çıkmasına izin vereceğinede, hiç ihtimâl vermiyorum.

İran, nükleer faaliyetlerini herkese açarsa, "gelin-buyrun" derse ve akabinde bir şey bulunamadıktan sonra, CIA&MOSSADı, dolayısıyla ABD ve İsraili, dolaylı veyahut direkt olarak suçlarsa ne olacak¿?

Bu gerçekleşirse, ABDnin bir tane daha 11 Eylüle ihtiyacı olacaktır, tabi bu sefer İran için. Ancak, işe yaramayacağı gibi, ABD çok büyük kaosa girer. Nihayetinde, ABD İranın çok uzun yıllar yanına-yamacına yanaşamaz.

Eğer bu ihtimâller silsilesi (11 Eylüle ihtiyacı var kısımları hariç), gerçekleşirse bu adamın akıbeti ne olur çok merak ediyorum. Belkide çoktan belli olmuştur akıbeti...

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletigönderen Egeli » Pzr Mar 11, 2007 23:15

Ram, bugünlerde Rusya'Nın konuyla ilgili tutumu ne olacak merak ediyorum.Eğer ki,dediğin gibi ''İran buyrun gelin bakın'' hamlesini uygularsa,ABD ve İsrail avcunu yalar.Ben şöyle düşünüyorum,ABD veya İsrail kaçırmadıysa,bugün yarın İran'a saldırı olur.Çünkü,senin dediğin ihtimali onlar da muhakkak öngörmüşlerdir ve işi şansa asla bırakmak istemezler.Eğer ki onlar kaçırdıysa,Türkiye arada kalan ülke konumunda olduğu için,diplomatik olarak çok büyük zarar görecektir.Önceden de yazdığım gibi,Suriye'de neden kaçırılmadı??Hangi devletler SUriye'nin herhangi bir krize maruz kalmasını istemez?Bakalım...
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye

İletigönderen Ram » Pzr Mar 11, 2007 23:25

Stratejist, dediğin gibi bir saldırı olabilir. Ancak bundan Türkiye, görünürde zarar görür. Eğer o adamı İran aldıysa, bizimkilerin mutlaka parmağı vardır. Sonuçta, Türk istihbaratı eskisi gibi tam bağımlı değil. İran kaçırdıysa eğer, düşmanının taktiği ile düşmanla savaşacaktır. Yinede, bu iç karışıklıklar içerisinde, İran kendi içinde bir saldırı plânlamaz, riskli.

İster misin Barzaniye suikast düzenlesinler. :) Barzaninin ölümü, Kürtleri karıştırır. Şiiler kesin hakim olur. Türkmenlerin de önemli bir kısmının Şii olduğunu ve asla birbirlerine saldırmadığını/saldırmayacağını göz önüne alırsak, Şii hakimiyeti ile işbirliği içine girilecektir. Muhtemelen bu ilişki, Sünni Arapların bir kısmı tarafından da desteklenir. Ama bunun için mümkünse Mesut Barzani, olmazsa Kerim Sincari suikaste kurban gitmelidir. Tabiki bu hafta içinde muhtemel bir saldırı, çok daha güzel olur. Resim

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletigönderen Egeli » Pzr Mar 11, 2007 23:46

Mesut Barzani,açıklamalarıyla Türkiye'Yi tahrik ediyor.Hem Türkiye'deki,hem İran'daki hem de Suriye'deki kürtlerle ilgili açıklamaları,aleni bir biçimde,bu üç ülkeyi birleştirir nitelikte...
''Bana zarar gelirse,bu ülkelerden,hatta Rusya'dan bilin''
''Ama beni Türk,Fars,Arap ya da Slav parmağının bastığı tetik değil,Yahudi parmağının bastığı tetik öldürecek,çünkü ben kendimi feda etmeye hazırım!''
Böyle diyor Barzani...
Bakalım,hele şu hafta geçsin de :D
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye

İletigönderen Panzehir » Pzt Mar 12, 2007 9:52

Bana göre ise, kayıp diplomat yakalanması için Türkiye'ye gönderildi. Suriye'de idi, orada da yakalanabilirdi ama Türkiye'de yakalanmış olması infial uyandırır. Türkiye'deki örgüt yakaladı, ABD'nin kucağına verdi. Anlaşmalı birşey gibi görünüyor. Belki bunu İran da biliyor ve deşifre ettikleri Askari'nin bildikleri, dolayısıyla ABD / İsrail ve İngiltere'nin bildiklerini merak ediyor olsa gerek. Ama bu olayı gündeme getirmesindeki amaç, Askari'yi geri alabileceğini düşünmesi değil, biliyorki alamayacak. Amacı; olayları farklı yöne çekip, bir diplomatla birkaç ülke ile görünürde dalaşmak.

İran, ABD karşısında ciddi söylüyorum istenilse havagazı. Ama İran'ın bulunduğu mevki ve elindeki silahlardan birisini engelleyememe riski savaşa engel. İran, Euro'da ısrarcı olmaya devam ederse - ki ediyor - fazla direnemez, bir savaşın eşiğine gelinir. Olası bir savaşı da İran'ın isteyeceğini sanmıyorum. Amerkikalıların kendisi diyor; "ABD'yi bir kurşun atmadan halletmenin yolu var." diye... Teee Irak savaşı öncesinden... Bu yöntemi Saddam keşfetti, Saddam'ın ölüm ve Irak'ın işgalinin sebebi de bu. Şimdi aynı şeyi İran da yapmaya çalışıyor. Hatta bir süre önce gündeme de İran'ın batılı ülkelere kasalarında kendi adlarına bulunması için 2,5 milyon Euro teklif ettiği...

Konuya dönecek olursak; Türkiye'den bir başka ülkeye verilmişse - ki bu da ABD gibi gözüküyor -, aktarımı yapan Türkiye'dir muhtemelen. Çoktan ölmüş de olabilir hani.

Barzani'nin de ABD tarafından fişeklendiği aşikâr. "Ölürsem Rusya sorumludur", demiş. Eee sen ABD'nin yanında olursan Rusya'nın da ister istemez hedefindesin ama Rusya'dan önce Barzani'nin güvendiğin dağlara kar yağarsa şaşırmayalım. Tabi, bu yakın gelecekte oluşabilecek bir olay gibi gözükmüyor.

Gün gelir devran döner
Adımıza türküler söylenir bu şehirde!..
...
Kullanıcı küçük betizi
Panzehir
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3483

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 3 konuk

x