Kenan Evren: Kürt Eyaleti Kurulsun

Genel & Güncel Konular

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Şub 28, 2007 20:34

"Kenan Evren'den bomba açıklamalar: Türkiye eyalet sistemine geçebilir, Leyla Zana ile görüşürüm, Kürt Genelkurmay Başkanı vardı..." Daha neler neler...

Kürtlere kardeş muamelesi yapmalıyız. Kaç senesi var bilmem ama Türkiye ileride eyalet sistemine geçebilir.

Kerkük'te haklarımız var ama gidip de işgal etmemize karşıyım. Türkiye, Kerkük'e girerse bütün dünyayı karşısına alır. Kürtlere kardeş muamelesi yapmalıyız."

DTP MECLİS'E GİRSİN
"Meclis'e komünist de İslamcı da giriyor. Bu da girsin. Biz seçim barajını, bu partiler Meclis'e giremesin diye çıkarmış değiliz.''

ZANA İLE GÖRÜŞÜRÜM
"Bugüne kadar Leyla Zana'nın randevu talebi olmadı. Ama olsa görüşürüm. Kimseden çekinmem.''

KÜRT DEVLETİ KURULDU
"Biz istediğimiz kadar 'Hayır' diyelim, orada bir Kürt devleti var. Çünkü biz zamanında gerekeni yapmadık."

EYALET SİSTEMİ OLABİLİR
"Bölge valiliklerini eyalet olur diye düşünmüştük. Türkiye ilerde eyalet sistemine geçebilir."

Kürt Genelkurmay Başkanı bile oldu
"Diyorlar ki, 'Kürtler bağımsızlığını ilan eder.' Edemez! Aynı haklar tanınırsa niye ayrılmaya kalksınlar? Bu ülkede Kürtler Genelkurmay Başkanı bile oldu. Cemal Gürsel için de 'Kürt' derlerdi."

Kenan Paşa'nın bu sözleri çok tartışılır

1 - Artık bir Kürt devleti var Kerkük'ü işgal doğru olmaz 2 - Eyalet sistemine geçebiliriz Haklar tanınırsa ayrılma olmaz 3 - Leyla Zana ile görüşebilirim DTP Meclis'e girmeli, yumuşar.

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kuzey Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin ''Türkiye'nin, bağımsız Kürt devleti fikrine alışması gerektiği" sözleri için "İstediğimiz kadar hayır diyelim, Kürt devleti kuruldu artık'' yorumunu yaptı. Türkiye'nin ileride eyalet sistemine geçebileceğini ifade eden Evren, "Bundan korkmamak lazım. Diyorlar ki, 'Kürtler bağımsızlığını ilan eder. Edemez! Aynı haklar tanınırsa niye ayrılmaya kalksınlar? Kürtlere kardeş muamelesi yapmalıyız" diye konuştu.

'KABAHAT BİZDE'
Kenan Evren, Barzani'nin Kürt devleti, Kerkük, PKK konusunda yaptığı açıklamaları SABAH'a değerlendirdi. Barzani'nin, "Kürtler'in bağımsız olma hakkına sahip bulunduğu, Türkler, İranlılar ve Arapların bu fikre alışmaları gerektiği" yolundaki açıklamasına Evren, şunları söyledi: "Söylediği Irakta'ki Kürt devleti. Adamların parlamentosu var mı, var. Liderleri, Cumhurbaşkanı seçildi mi? Talabani, seçildi. Barzani'de onların başına geçti mi? Geçti. Biz istediğimiz kadar 'hayır' diyelim, orada bir Kürt devleti kuruldu. Kabahat bizde zamanında gerekeni yapmadık. Bu saatten sonra yapacak bir şeyimiz yok. 'Burası Irak toprağı. Kürt devleti derken', Irak içinde bir federasyon olacak belki. Vaktiyle bunlara, kırmızı pasaport verdik. Hep yumuşak davranıldı. Ben bunlara taraftar değildim o zaman. O tarihlerde reaksiyon göstermek gerekirdi. Barzani'ye şimdi nasıl tepki vermek gerekiyor bilmiyorum. Düşmanla konuşamazsan savaşacaksın. O nedenle konuşulmalı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, 'Düşmanımızla bile konuşmalıyız' sözlerine katılıyorum."

'KARDEŞÇE GEÇİNEBİLİRİZ'
Evren, Türkiye'nin Kerkük'e girmemesi gerektiğini de söyledi. Evren, ''Kerkük'te haklarımız var onları savunmalıyız ama gidip de işgal etmemize karşıyım. Türkiye Kerkük'e girerse bütün dünyayı karşısına alır'' görüşünü savundu. 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Meclis'e girmesinden rahatsızlık duymayacağı görüşünü de tekrarladı. DTP'nin parlamentoda yer almasının Türkiye'ye uzun vadede fayda getireceğini savunan ve "DTP Meclis'e girerse bir şey olmaz'' diyen Evren, sözlerini şöyle sürdürdü: "İlk zamanlar belki çatışmalar olur ama yavaş yavaş durulur. Türkiye'de ortam yumuşar, Meclis'e komünist olan da sağcı olan da İslamcı olan da giriyor. Bu da gelsin girsin. Meclis'e girmeyecekse parti neden kuruluyor. Kardeşçe geçinmeyi öğrenmeliyiz. 'Baraj yüzde 7'ye indirilebilir' dedim." Bugüne kadar Leyla Zana ile görüşmediğini belirten Evren, "Zana'nın benden bir randevu talebi olmadı. Ama olsa görüşürüm" dedi.
'İleride eyalet sistemine geçilebilir'

Türkiye'nin ileride eyalet sistemine geçebileceğini ifade eden Kenan Evren, yıllar önce bölge valiliği hakkında kanun hükmünde kararname çıkardıklarını ancak Özal hükümetinin bunu onaylamadığını belirtti. "Yetkilerin bu kadar dağıtılması iyi değil'' diyen Evren, "Bu bölge valilikleri belki de eyalet olur diye düşünmüştük. Bundan korkmamak lazım. Diyorlar ki, 'Kürtler bağımsızlığını ilan eder. Edemez! Aynı haklar tanınırsa niye ayrılmaya kalksınlar? Kürtlere kardeş muamelesi yapmalıyız. Kaç senesi var bilmiyorum ama Türkiye ileride eyalet sistemine geçebilir" diye konuştu. Türk ve Kürtler'in tek bir hamur olduğunun altını çizen Kenan Evren, bu konuda ise şunları söyledi: "Bizde ayrı gayrı yok. Askerler arasında Kürtler orgeneralliğe kadar çıkmış, general olmuştur. Hatta Genelkurmay Başkanı olan Cemal Gürsel için de 'Kürt' derlerdi. Belki yanlıştır bilmiyorum. Ama bizim böyle bir ayrımımız yoktu."

'Kart-kurt'tan eyalete

Evren 12 Eylül askeri darbesinden sonra "Devlet Başkanı" olduğu dönemde şu görüşleri savunmuştu: "Kürt diye bir şey yoktur. Onlar dağ Türküdür. Bu, Güneydoğu'daki insanlarımızın, dağlarda karda yürürken ayaklarından çıkan kart kurt diye seslerden oluşmuş bir kavramdır. Onun için bu isimle anılmışlardır."

Haber: Elif Koralp/Sabah
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen |Kuralsız| » Çrş Şub 28, 2007 20:40

12 Eylül'ün 4 azılı k.. biri olan bu adamı tii ye almıyorum :twisted:

Alanlar belli bundan medet umanlar :evil:

Amacı da belli ABD nin yeni oluşumları için icazet almış olcak ki ABD nin diğer piyonlarına öncülük ediyo :!:

haber için tşk. :wink:
''Hayattaki yegane üstünlüğüm Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli'yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin."
Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk

Ruhun Şad, Mekanın Cennet Olsun Türklüğün Yüce Başbuğu ATATÜRK
Kullanıcı küçük betizi
|Kuralsız|
Üye
Üye

İletiler: 2244
Konum: Gecenin Kıyısından Karanlığın Tam Ortasından |K@yse®ciyes|

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Şub 28, 2007 23:04

12 Eylül'den sonra Diyarbakir cezaevindeki iskencelerin bas sorumlusu, 17 yasinda resit bile olmayan Erdal Eren'in idam kararini veren sahis, bugün "Zana" ile konusurum diyor, eyalet filan geveliyor.

üstelik Rice'in Kuzey Irak'tan "Kürdistan" diye bahsettigi bir günde... ABD suflörü seniii :twisted:

can cikmadan huy cikmazmis :!:
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen |Kuralsız| » Çrş Şub 28, 2007 23:07

Dün kime hizmet etmişse bugün de ona hizmet ediyor...

Dün dışladıklarını bugün savunuyorsa demek ki Abileri ne derse o oluyor :twisted:
''Hayattaki yegane üstünlüğüm Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli'yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin."

Kullanıcı küçük betizi
|Kuralsız|
Üye
Üye

İletigönderen Ram » Çrş Şub 28, 2007 23:41

Türk-Kan, bunu haketti. Nü tablo yapmaya benzemiyor bu mevzular!

Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen Hasta » Prş Mar 01, 2007 7:44

Mustafa Kamil Zorti,zortlamış yine...
Kullanıcı küçük betizi
Hasta
Satılmıştır

İletiler: 1

İletigönderen Türk-Kan » Prş Mar 01, 2007 10:01

Evren'in 8 eyaleti

Türkiye'nin eyalet sistemine geçmesi gerektiğini söyleyen eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren, dün ülkenin 8 eyalete bölünebileceğini açıkladı. Evren bu eyaletleri "Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Erzurum, Diyarbakır, Eskişehir, Trabzon" olarak sıraladı.

7'NCİ Cumhurbaşkanı Kenan Evren, sürpriz bir açıklamayla Türkiye'nin eyalet sistemine geçmesi gerektiğini söyledi. Evren dünkü Sabah Gazetesi'nde yayınlanan sözlerini bir adım daha ileri götürerek Türkiye'nin hangi eyaletlere bölünebileceğini açıkladı. Evren'e göre Türkiye 8 eyalete bölünebilir. Eski Cumhurbaşkanı, bu 8 eyaleti şöyle sıraladı:

"Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Erzurum, Diyarbakır, Eskişehir, Trabzon."

Evren, Hürriyet'in bu konudaki sorularını şöyle cevapladı:

ASLINDA 1980’LERDEN BERİ DÜŞÜNÜYORUM

Bir zamanlar söylemek suçtu. Böyle bir fikre nasıl geldiniz?

Aslında bu düşüncem yeni değil. Daha 1980'li yılların başında bunları düşündüm. Çünkü Ankara'dan 81 ile hákim olmak zor. Uykularım kaçıyordu. Ben Cumhurbaşkanı'yken İçişleri Bakanı bunu dile getirdi.

O zaman niye bir şey yapmadınız?

Aslında yaptık. 1983 yılında Danışma Meclisi tatile girdiğinde bizim kanun hükmünde kararname çıkarma yetkimizi devrettik. Bölge idare mahkemelerini kurarken bu zihniyetle hareket ettik. Türkiye'yi birtakım bölgelere böldük. Yetkileri oraya devrettik.

GÖREMEYEBİLİRİM AMABU ADIM ATILMALI

Peki eyalet sistemi fikrine nasıl geldiniz?

Cumhurbaşkanı iken Bavyera'yı ziyarete gitmiştim. Baktım üç bayrak çekmişler. Bir Türk, öteki Alman bayrağıydı. Bu üçüncüsü ne bayrağı diye sordum. 'Burası Bavyera Eyaleti, onun bayrağı' dediler. Birçok ülkede bu var. Amerika da böyle yönetiliyor. Pakistan da. Yönetim zorlaşınca ülkeler eyaletlere bölünüyor.

Türkiye de buraya gelmeli mi diyorsunuz?

Mutlaka gelecek diyorum.

Ne zaman gelecek?

Belki 10 yıl, belki 30, belki 50 yıl. Ben 90 yaşındayım. Belki ben görmeyeceğim. Ama Türkiye bir gün mutlaka bu adımları atacak. Yoksa huzur bulmamız mümkün değil.

CESUR ADIMLAR ATIP DÜNYAYA UYMALIYIZ

Yükselen milliyetçilik akımı buna izin verir mi?

Şimdi bakıyorum, ortada vatan kurtaran aslanlar geziyor. Tutturmuşlar bir karış toprak vermeyiz diye. Toprak niye gitsin? Bunlar dünyaya ayak uyduramayan insanlar. Huzur bulmak istiyorsak cesur adımlar atmalıyız.

Bir zamanlar Özal bunu söylediğinde hakkında yazılmadık yazı, söylenmedik söz kalmamıştı. Siz nasıl söyleyebiliyorsunuz?

Evet Özal bunu Güneydoğu'da bir yerde söylemişti. Onun annesi Kürt'tü. Şimdi ben söylüyorum. Birilerinin söylemesi lazım. Geldiğim yaş ve yaptığım işler bana bu cesareti veriyor. İşte ben de çıkıp söylüyorum.

KÜRTLER DE BİZİM VATANDAŞLARIMIZ

Bir de seçim barajının düşürülmesi gerektiğini söylüyorsunuz.

Evet onu da söylüyorum. Yüzde 10 barajı yüzünden birçok parti seçime giremiyor. Kürtler de giremiyor. Biz o barajı Kürtler girmesin diye koymadık. Koalisyonlar çıkmasın, istikrar olsun diye koyduk.

Kürt sorununa da daha ılımlı bakıyorsunuz.

Evet onlar bizim vatandaşımız. Marmaris'te Kürtler buraya gelmesin diyorlar. Ben de, ’Onları çalışmak için siz çağırdınız, bırakın çalışsınlar. 10-20 sene sonra onlar buranın insanları olurlar' diyorum.

YEDİNCİ Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Güneydoğu'da eyalet sistemi ve Kürtlerle ilgili sözlerine, özellikle muhalefet milletvekilleri ve partileri tepki gösterdi. Evren'in sözlerine tepkiler şöyle:

Kürtler kardeşimiz

Berhan Şimşek (CHP-İstanbul) 12 Eylül'ü gerçekleştirmiş bir mantıktan, bir anlayıştan, Türkiye'ye eyalet sistemini sunmasının ötesinde bir şey beklenemez. Kendisine yakışır bir ifadedir. Kürtler zaten bizim kardeşimiz. Eyalet sistemini Kenan Evren'den başkası da dile getiremezdi. Zamanında Erdoğan da benzer ifadede bulunmuştu. Türkiye'de dinci yapılanmanın temeli olan 12 Eylül harekatı bir noktada parallelik arz ediyorsa bu dikkat çekicidir.

Mümkün değil

Süleyman Sarıbaş (ANAVATAN-Malatya) Federatif yapı, bölgesel kalkınmanın modeli olarak düşünülür yoksa ayrılıkçı olarak düşünülemez. Türkiye, AB üyesi olduğu takdirde mümkündür. Ama bu safhada ülkemiz üzerinde bu derece kuşatma olduğu bir dönemde ANAVATAN olarak mümkün görmüyoruz.

Yeni taşeronluk

Muhsin Yazıcıoğlu (BBP Genel Başkanı) Anlaşılıyor ki, Sayın Evren, yeni bir taşeronluk görevi üstlendi. Birileri adına mikrofon görevi üstlendi. Türkiye Cumhuriyeti'ne savaş açmış, binlerce Türk gencinin kanına girmiş olan terör örgütünü besleyenlere, onlara ağababalık yapanlara, hamilik görevine soyunmuştur. Irak'ın kuzeyinde yeni bir İsrail devleti kurulmaya çalışılıyor. Bu yapının en büyük tehdit alanı, Türkiye Cumhuriyeti'dir.

Olumlu gelişme

Ahmet Türk (DTP Genel Başkanı) Darbe yapmış birinin bunları söylemesi, eyalet sistemini de bir olasılık olarak dile getirmesi olumludur. Kenan Evren de gerçeği ve çözüm yolunu görmüş görülüyor.

O savunacaksa...

Selim Sadak (Eski DEP Milletvekili) Türkiye, Kenan Evren'in bile gerisinde kaldı. Bizi Kenan Evren savunacaksa vay halimize.

Kaynak

Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen Dempsey » Prş Mar 01, 2007 10:33

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası Madde-3 der ki;

Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli; kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı İstiklal Marşı” dır.

Başkenti Ankara’dır.

Kenan Evren de aksini idda etmiş oluyor.Yani diyor ki ben Anayasa'ya da darbe yapıyorum kendi iç dünyamda.
Kullanıcı küçük betizi
Dempsey
Üye
Üye

İletiler: 25

İletigönderen |Kuralsız| » Prş Mar 01, 2007 13:46

Devleti Yönetenler armudun iyisini seçmekle meşguller ya o bakımdan meydan böyle boş kaldı , it ürüyo , kervansa nereye gideceğini bilmiyo ... :!:

Kullanıcı küçük betizi
|Kuralsız|
Üye
Üye

İletigönderen SultanGaliyev » Prş Mar 01, 2007 17:11

Kenan evren ve 12 eylül
ABD ve batı emperyalizmi , cuntayı bu gayri milli faşistlerin elleriyle binlerce sağcı solcu gençleri aydınları boğdurdu. Anlaşılan evrenin misyonu tam bitmedi
sakın ola ki bunadı falan demeyin, benim bildiğim evren bunamaz hem emel sayın söz konusu olunca dirilir o..
ciddiye almayın ha alın ama çok ciddiye almayın
hayaletler heryerde var....
Kullanıcı küçük betizi
SultanGaliyev
Üye
Üye

İletiler: 84

İletigönderen Çetin Taş » Prş Mar 01, 2007 20:15

Amerikalılar zamanında demişler ya bunlar darbe yaptığında,"Our boys have done."
Yani "Bizim oğlanlar yaptı(başardı)".İşte o "bizim oğlanlar"dedikleri şimdi "bizim ihtiyarlar"oldu.Değişen bu.Şaşırmayın.
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye

İletiler: 2354

İletigönderen Sema » Prş Mar 01, 2007 21:02

Amerikan Derin Devletinin saygıdeğer emekci gladyocusu Evren'in söylediği hiç bir söze şaşırmam :evil:
Bizi öldürmedikçe bizim kafamızdaki cereyanı boğmadıkça, başladığımız inkılap ve ilerleme bir an bile durmayacaktır....
Kullanıcı küçük betizi
Sema
Üye
Üye

İletiler: 710

İletigönderen Ayberk » Prş Mar 01, 2007 21:12

Türk-Kan, sağol
Kullanıcı küçük betizi
Ayberk
Üye
Üye

İletiler: 1400

İletigönderen Sema » Cum Mar 02, 2007 0:28

Kenan Evren'in adil düzeni:

Bizi öldürmedikçe bizim kafamızdaki cereyanı boğmadıkça, başladığımız inkılap ve ilerleme bir an bile durmayacaktır....
Kullanıcı küçük betizi
Sema
Üye
Üye

İletiler: 710

İletigönderen Panzehir » Cum Mar 02, 2007 0:33

Türkiye nasıl bir beladan kurtulmuş. :evil: Allah hakkında HAKKIN olanı eylesin Evren..!

SEma, teşekkürler...

Gün gelir devran döner
Adımıza türküler söylenir bu şehirde!..
...
Kullanıcı küçük betizi
Panzehir
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3483

Sonraki

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ