'Kerkük Referandumu Ertelenmeli'

Genel & Güncel Konular

'Kerkük Referandumu Ertelenmeli'

İletigönderen ACD » Çrş Şub 21, 2007 0:15

Resim

'Kerkük Referandumu Ertelenmeli'

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kerkük'te anayasanın öngördüğü normalleşme sürecinin henüz yerine gelmediğini dile getirerek, "Dolayısıyla referandumun ileri bir tarihe ertelenmesi gerekir" dedi. Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adel Abdülmehdi ise, terör örgütü PKK'ya karşı bazı tedbirler aldıklarını, Irak topraklarında terör örgütünün barınmasına izin vermeyeceklerini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adel Abdülmehdi ile Başbakanlık Merkez Bina'da yaklaşık 1 saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmede, Irak'taki son gelişmeler değerlendirildi. Başbakan Erdoğan, Irak'ta iç güvenlik ve istikrarın tesisine büyük önem verdiklerini belirterek, Irak Başbakanı Maliki'nin Bağdat'ta asayişi sağlamaya yönelik uygulamaya koyduğu planı desteklediklerini ifade etti. Irak'ın siyasi birlik ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, Kerkük konusundaki kaygılarını da dile getirdi. Erdoğan, Kerkük'te anayasanın öngördüğü normalleşme sürecinin henüz yerine gelmediğini dile getirerek, "Dolayısıyla referandumun ileri bir tarihe ertelenmesi gerekir" dedi. Görüşmede, terör örgütü PKK'nın Irak'taki varlığına karşı ortak mücadele konusu da ele alındı.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Abdülmehdi ise, Kerkük'ün önemli bir mesele olduğunu, bu konuda bütün tarafları tatmin edici bir çözümün bulunması gerektiğini ifade etti. Bunun için gayret gösterdiklerini kaydeden Abdülmehdi, "Terör örgütü PKK'ya karşı bazı tedbirler alındı. Irak topraklarında terör örgütünün barınmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu. Irak'ta güvenlik ve istikrarın tam olarak sağlanmasının zaman alacağına işaret eden Abdülmehdi, şu anda uygulanan güvenlik planının bu konuda umut verici olduğunu kaydetti.

Abdülmehdi, Irak'ın sorunlarını aşması için komşu ülkelerle, özellikle de Türkiye ile istişareye büyük önem verdiklerini söyledi. Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Abdülmehdi, Erdoğan'a Irak Başbakanı Maliki'nin selamını ileterek, "Siz Irak'ın büyük dostusunuz" diye hitap etti.
Kullanıcı küçük betizi
ACD
Üye
Üye
 
İletiler: 1137
Kayıt: Pzr Şub 18, 2007 20:58

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 6 konuk

x