En Az Üç Çocuk !!! / Ebru OĞUZHAN

En Az Üç Çocuk !!! / Ebru OĞUZHAN

İletigönderen Erkan Güçiz » Cmt Ağu 15, 2015 19:41

2008 yılında, ilk kez dönemin başbakanı her fırsatta ailelere en az ''üç çocuk'' çağrısı yapmaya başladığında eleştirilere ve tartışmalara neden olmuştu. Bir çok Demokratik kitle örgütü ve kadınlar bu konuda çeşitli basın açıklamaları ve eylemlerle tepkilerini ortaya koydular.

Ancak her dayatmada olduğu gibi buna da alıştık, hatta sürekli, değişen gündemle neredeyse unuttuk. Bunu biraz hatırlamakta yarar var.

Aile Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre bu yıl binlerce çocuk devlet korumasına verildi.

Hükümet, bu çocukların ailelerine maddi destek sağlamaya başladı. 2014 yılı sonu itibariyle 56 bin 18 çocuğun ailesine para yardımı yapılırken, Mayıs 2015’te bu sayı 62 bin 995’e ulaştı.

Bugün ülkemizde doğan milyonlarca çocuk ailesine borçla doğuyor. Her çocuğun okula başlayıncaya kadar aileye maliyeti ise yıllık 4-5 bin lirayı buluyor. Hala açlıktan ölen çocuk haberleri duyuyoruz. Aç uyuyan, doğru beslenemeyen çocukların sayısı her gün daha çok artmaktadır.

Bugün geldiğimiz noktada milyonlarca kişinin yoksulluk sınırı altında yaşadığı bir dönem yaşıyoruz. İnsanlar yoğun bir borç yükü altında tek çocuğa bile zor bakarken, üç yada daha fazla çocuğa bakmanın imkansız olduğunu görüyoruz.

Sadece dönemin başbakanı değil, bakanlar ve çoğu vekillerde katıldıkları nikah törenlerinde evlenen çiftlere en az ''üç çocuk'' çağrısını sıkça tekrarladılar. Ülkemizde genç nüfus sayısının azalması sebebi ile yapılan çağrıyı açıklamaya çalışan yetkililer hiç bir zaman bu çocukların hangi koşullarda, hangi imkanlarda büyüyeceklerini sorgulamadılar. Bu çocukların ailelerinin ne zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiklerini görmediler. Çöplerden yiyecek toplayıp karnını doyuran kadınları, çocukları yok saydılar.

Çocuk doğurmak değil, doğacak çocuğa sağlıklı bir yaşam, doğru eğitim ve iş imkanı sunmaktır esas olan. Zor bir dönemden geçiyoruz. Bugün vatan topraklarımız üzerinde oynanan oyunlar, siyasetin gelmiş olduğu son nokta ne yazık ki sayıları her geçen gün artan korunmaya muhtaç, kimsesiz ve istismara uğrayan çocuklarımızı gölgede bırakmıştır. Bunların yanında bir de sokaklara terkedilen, devlet yurtlarında barınan, çocukların sayısı da son sekiz yılda 4 bine ulaşmış durumda.

Bunun yanında, aile düzenini bozmamak amacı ile ailelerinin yanında bakılarak ekonomik destek verilen, korunmaya muhtaç çocuk sayısı ise 80 bin civarında.

Sağlıklı, bir nesil için sadece kendi çocuğumuzun geleceği değil, toplum olarak her çocuğun sağlıklı, eğitimli, bilinçli büyümesi ve yetişmesi için çaba göstermeliyiz.

Ülkemizin bir an önce tam bağımsızlığına kavuşması, bu zor dönemden ulus olma bilinci ile başarıyla çıkması hepimizin dileği.


Kaynak: http://www.al-monitor.com/pulse/tr/originals/2015/08/turkey-foster-care-children-erdogans-call-to-have-three-kid.html#ixzz3itqcrKQW
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

Erkan Güçiz

Facebook - TC ERKAN GÜÇİZ
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Sizin Makaleleriniz

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 4 konuk

x