Kredi çeken çekeneydi şimdi ödeme zamanı… Garson hesabı getiriyor

Genel & Güncel Konular

Kredi çeken çekeneydi şimdi ödeme zamanı… Garson hesabı getiriyor

İletigönderen İlteriş Kağan » Cum Eyl 11, 2020 0:30

rının sunduğu kredi paketlerinden nisan ayında yararlananlar için ödemesiz dönem bu ay bitiyor. Salgında ikinci dalga endişeleri giderek artarken, milyonlarca vatandaş kredi taksitlerini nasıl geri ödeyeceğini kara kara düşünüyor.
Resim
korona virüs salgını döneminde binlerce aile kredilere yönlendirildi. Bu dönemde zor durumda kalan vatandaşlar ve işletmeler, rekor düzeyde kredi miktarı kullandı.

İlk 6 ayı ödemesiz olan kredilerde geri ödeme zamanı gelirken, salgında vaka sayılarının tekrar tırmanışa geçmesi ve ekonominin henüz tam olarak toparlanamamış olması endişelere neden oluyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 2019’un tamamında net 200 milyar TL artan bankaların TL kredi hacmi, 2020’nin 8 aylık döneminde net 615 milyar TL arttı. Bu rekor artışta, salgının olumsuz etkileri nedeniyle piyasa faizlerinin altında oranlarla kamu bankalarının verdiği krediler etkili oldu.

Kredi paketlerinde öne çıkanlardan biri 1 Nisan’da başvuruları başlayan ve ilk 40 günde 4,5 milyondan fazla vatandaşa toplam 27 milyar TL tahsis edildiği açıklanan “bireysel temel ihtiyaç kredisi” oldu. Kullanan kişi sayısı 7 milyonu aştığı açıklanan bu kredi için başvurular devam ediyor.

6 AYLIK ÖDEMESİZ DÖNEM BİTİYOR: VATANDAŞ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR
Kamu bankalarının vatandaşlara 10 bin TL’ye kadar açtığı kredilerde faiz oranı aylık yüzde 0,49 oldu. İlk 6 ayı ödemesiz 36 ay vadeli bu kredilerden nisan ayında çekenler için ekimde geri ödeme taksitleri başlıyor.

10 bin TL bireysel ihtiyaç kredisi çekenler 30 ay boyunca ayda 376 TL ödeme yapacak. Geri ödeme taksidi 7500 TL kredi çekenler için 282 TL, 5 bin TL kredi çekenler için 188 TL, 3 bin TL kredi çekenler için 113 TL olacak.

FAİZLER ARTTI, BORCU BORÇLA ÇEVİRMEK ZORLAŞTI
Düşük faizle gelen rekor kredi artışı, döviz kurları, enflasyon ve cari açıkta ciddi artışa neden olunca ekonomi yönetimi mecburen frene basmak zorunda kaldı.

Merkez Bankası (TCMB) ağustosta yaklaşık 2,5 puanlık örtülü faiz artışına giderken, bankalar da ihtiyaç kredisi faizlerini ortalama 7 puan artırdı.

Faizlerin artışının yanı sıra bankalar da kredi musluklarını kısmaya başladı. Bu nedenle, kredi geri ödeme dönemi gelirken, borcu borçla çevirmek de zorlaştı.
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 366
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Re: Kredi çeken çekeneydi şimdi ödeme zamanı… Garson hesabı getiriyor

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Cum Eyl 11, 2020 8:03

Tebrikler sevgili İlteriş. Tamamen haklısın. Sağol varol. KORONA VİRÜSÜ SALGINI DÖNEMİNDE BİNLERCE AİLEYİ VE MİLYONLARCA VATANDAŞI KREDİLERE YÖNLERDİRDİKTEN sonra şimdi maddi ve manevi zora, açze ve çaresizliğe sokmaktan hiç çekinmeyen bu düzene ve düzenbazlara ise sonsuz nefret ve ebedi lanet
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye
 
İletiler: 863
Kayıt: Sal Ara 01, 2015 9:02


Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 9 konuk

x