'Kudüs bir daha bölünmeyecek'

Güncel Meydan | Güncel Haberler Köşesi

'Kudüs bir daha bölünmeyecek'

İletigönderen Oğuz Kağan » Prş May 21, 2009 23:33

Netanyahu, Kudüs'ün bütünüyle İsrail'in egemenliği altında kalacağını söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'in, 1967'de Kudüs'ü tümüyle ele geçirmesinin yıldönümü olan ''Kudüs Günü'' dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ''Birleşik Kudüs, İsrail'in başkentidir. Kudüs, her zaman bizimdir ve bizim olacaktır. Bir daha asla parçalanıp bölünmeyecektir'' dedi. Netanyahu, aynı sözleri Washington'da ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinde de dile getirdiğini bildirdi.

Netanyahu, ''yalnızca ve yalnızca İsrail'in egemenliği altında Kudüs'ün dinsel özgürlükleri sağlayabileceğini, 3 dinin kutsal yerlerine erişim özgürlüğünün mümkün olacağını'' kaydetti.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de Netanyahu'dan önce yaptığı konuşmada, İsrail'in Kudüs'ten başka bir başkenti olmayacağını, ayrıca Kudüs'ün hiçbir zaman bir başka ulusun başkenti de olamayacağını dile getirdi.

Peres, ''Kudüs'ün Yahudiler'in elinde olmadığı zamanlarda Yahudiler'in kutsal mekanlara ibadet için sokulmadıklarını, ancak kontrolün İsrail'e geçtiğinde ibadet için herkese açıldığını'' anlattı.

Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat ise Netanyahu'nun Kudüs ile ilgili tutumunun Obama yönetimince de desteklenen iki devletli çözüm amacında bir ''terse gidiş'' olarak yorumlanacağını söyledi. Erekat, ''Netanyahu, böyle diyerek çatışma durumunun ebedi olacağını söylüyor'' dedi.

Bu arada gün nedeniyle çoğu yerleşimci ve dini okul öğrencisi binlerce İsrailli, kent merkezinde düzenlenen bayraklı eğlencelere katıldı. Ellerinde İsrail bayrakları olan kişiler, eski kente yürüdüler ve Şam Kapısı'ndan Ağlama Duvarı'na yöneldiler.

''Kudüs Günü'' nedeniyle eski kent içinde Araplar'a ait birçok işyeri çalışma saati bitiminden önce kapandı, İsrail polisi de geniş güvenlik önlemleri aldı.

İsrailliler'in kutlamaları öncesinde Şam Kapısı'nda Doğu Kudüs'ten 200 kadar Arap, ''Kudüs Günü''nü protesto etti.

''Kudüs Günü'', kentin 1967'de 6 gün savaşlarında tümüyle ele geçirilmesi sonrasında İsrail tarafından kutlanıyor. 1967 savaşı öncesi doğu Kudüs, Ürdün'ün kontrolü altındaydı. Savaştan hemen sonra İsrail, Kudüs'ü topraklarına katmıştı.


Kaynak
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 11955
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Haberler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x