LOZAN'A ve AYDINLIĞA SONSUZ YÜRÜYÜŞE MERHABAAA... Dr. Noyan UMRUK

Genel & Güncel Konular

LOZAN'A ve AYDINLIĞA SONSUZ YÜRÜYÜŞE MERHABAAA... Dr. Noyan UMRUK

İletigönderen Noyan Umruk » Prş Tem 23, 2020 14:09

LOZAN'A ve AYDINLIĞA SONSUZ YÜRÜYÜŞE MERHABAAA...
Dr. Noyan UMRUK

Bu gün 24 Temmuz... Türkiye Cumhuriyetinin tapusunun dünya âlemce Lozan'da tescilinin 97nci yılı...Nasıl mı oldu ? Bakın şu müthiş diyaloğa: Siz Yunanistan’ı yendiniz, İngiltere’yi değil! Bunu unutmayın!” dedi Lord Curzon, Lozan görüşmelerinde.

İsmet Paşa “Hayır” dedi. “Yalnız Yunan’ı yenmedik, güneyde müttefikiniz Fransızları yendik, onun silahlandırdığı Ermenileri yendik. Müttefikiniz İtalyanları Anadolu’dan uzaklaştırdık. Sizin silahlandırdığınız Doğu Ermenilerini ve Pontus çetelerini yendik. Sizin İstanbul yönetimi ile birlikte azdırdığınız isyancıları yendik. Silah ve para ile desteklediğiniz Kuva-yı İnzibatiye’yi yendik. En son olarak da maşanız Yunan ordusunu yenip denize döktük. Mondros’u yendik, Sevr’i yendik, Üçlü Antlaşma’yı yendik. Bunların hepsinin arkasında siz vardınız; hepsinin ipleri, dümeni, düğmesi sizin elinizdeydi. Biz asıl sizi yendik!.."

Asya’da, Avrupa’da, Afrika’da, Ortadoğu’da bir çok ülkenin emperyalist odakların da katkıları ile tapuları delinip, ülkeler insafsızca parçalanırken, dünyanın en sağlam ve kutsal tapusuna, bu tapuyu bize emanet edenlere kıymetini bilen milyonlarla birlikte gönülden, yüreğimizden gelen minnet ve şükranlarla koskocaman bir MERHABAAA...

Sevgili ve değerli okurlarım hiç düşündünüz mü “MERHABA” sözcüğüne anlama geliyor, nereden geliyor diye?
Çok ilginç, bir o kadar da hoş ve sıcak bir anlamı ve de tarihsel bir değeri var, bu güzel sözcüğün.

‘Merhaba' aslında farsça kökenli bir sözcük, ''benden size zarar gelmez, sizin yanınızdayım'' anlamına geliyor.

Türk Ordusu ile, dolayısı ile milletimizle “MERHABA” sözcüğünü tanıştıran Mustafa Kemal’dir…

Bilindiği üzere Osmanlı ordusunda içtimalarda komutanlar askeri ''Selamünaleyküm asker'' diye selamlar, asker de ''esselamün aleyküm'' diye cevap verirdi.
Mustafa Kemal üsteğmen... Selanik'te... Alay komutanı rahatsızlanıyor...Alay komutan vekilliğini geçici olarak Mustafa Kemal üstleniyor; ilk sabah içtima’ında atının üstünde alayın önüne geliyor ve birden aklına “selamün aleyküm” yerine '' MERHABA ASKER '' demek geliyor.
Asker önce ne cevap vereceğini bilemiyor; bir an alay efradında duraksama yaşanıyor. Atatürk ikinci kez ve daha gür bir şekilde “MERHABA ASKER”i yineliyor. Asker de o an kendiliğinden ''Sağol '' yanıtını veriyor. Ve bu selamlaşma yöntemi gelenekselleşiyor…

Yıllar sonra Atatürk can dostu Nuri CONKER ile Florya’da sohbet ederken ''Nuri biliyor musun?” diyor. “MERHABA ASKER”i orduya ben soktum''… Gülüşüyorlar…(Nakleden: Prof. Dr. Duran Canatan )

O’nun dilimize kazandırdığı “Merhabaaa” ya en çok sahip çıkanlardan biri de ünlü Balıkçı olmuştur… Şimdi biz de Balıkçı’nın ve Ateş Nesin'in dizeleri ve de Suavinin enfes "Çökertme' yorumu ile yüzüncü yıla üç kala ülkemin tapusu Lozan'a, büyük mücadeleye efelerle başlayan Ege’nin Bodrumundan koccaman bir "MERHABAA" diyelim...
https://www.facebook.com/724Bodrum/vide ... PsB&d=w&ve

Yokuş başına geldiğinde
Bodrum'u göreceksin,
"Merhabaaa diyeceksin"
Sanma ki sen
Geldiğin gibi gideceksin
Senden öncekiler de
Böyleydiler
Akıllarını hep Bodrum'da
Bırakıp gittiler...*Halikarnas Balıkçısı

I verbi....................Fiil Çekimi
Io amo Ben seviyorum
Tu ami Sen seviyorsun
Lui non ama... O sevmiyor
Noi amiamo Biz seviyoruz
Voi amate Siz seviyorsunuz
Loro non amano Onlar sevmiyor....
LA PACE... BARIŞI

Io vado Ben gidiyorum
Tu vai Sen gidiyorsun
Lui non va... O gitmiyor
Noi andiamo Biz gidiyoruz
Voi andate Siz gidiyorsunuz
Loro non vanno Onlar gitmiyor...
ALLA GUERRA... SAVAŞA

Io non ci sono Ben yokum
Tu non ci sei Sen yoksun
Lui c'é... O var
Noi non ci siamo Biz yokuz
Voi non ci siete Siz yoksunuz
Loro ci sono Onlar hep var...
SUL MONDO… DÜNYANIN ÜSTÜNDE...

*Ateş Nesin
Çeviri:Dr.Noyan UMRUK
En son Noyan Umruk tarafından Sal Tem 28, 2020 12:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kez düzenlendi.
Kullanıcı küçük betizi
Noyan Umruk
GM Yazarları
GM Yazarları

İletiler: 1041

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Cum Tem 24, 2020 8:27

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN TAPUSUNUN DÜNYA ALEMCE LOZAN'DA TESCİLİNİN 97'İNCİ YILI'nı ve bu ulu ve kutsal TAPUYU tüm yurda ve ulusa armağan eden dahi insan, ebedi başkomutan, ulu kurtarıcı ve büyük kurucu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü böylesine muhteşem ve büyüleyen bir öz ve biçimde an'an ve anımsatan sevgili Noyan'a da ben Gönül'den özel selamlar, en iyi dilekler, derin saygılar ve en yürekten bir MERHABAA.
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye

İletiler: 1285

Re: LOZAN'A ve AYDINLIĞA SONSUZ YÜRÜYÜŞE MERHABAAA... Dr. Noyan UMRUK

İletigönderen Noyan Umruk » Cum Tem 24, 2020 13:09

Teveccüh ve ilginize çok teşekkürler Gönül H. Selam ve iyi dileklerimle...
Kullanıcı küçük betizi
Noyan Umruk
GM Yazarları
GM Yazarları

İletiler: 1041

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 4 konuk

x