Lozan’dan, başka kim rahatsızdır? / Arslan BULUT

Lozan’dan, başka kim rahatsızdır? / Arslan BULUT

İletigönderen Balasagun » Cmt Eki 01, 2016 10:26

Lozan’dan, başka kim rahatsızdır?


Resim
Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası tanınma belgesi olan Lozan’dan Tayyip Erdoğan’dan önce kim rahatsızdır?

Ana hatlarıyla hatırlatayım:

ABD: Amerikan ordusu, Lozan’ın yıldönümü olan 24 Temmuz 2002’de Türkiye’yi işgal senaryosuyla, “Bin Yılın Meydan Okuması 2002” adlı bir tatbikat yaptı!

ABD özel kuvvetleri, bu tatbikattan önce PKK’nın üç bin kişilik birliğine eğitim verdi.

ABD, baskı yaparak Türkiye’nin, her türlü azınlığa “kendi kaderini tayin hakkı” veren ikiz sözleşmeleri imzalamasını sağladı. Zaten Türkiye’de bir Ermenistan ve Kürdistan kurulması fikri, ilk defa ABD Başkanı Wilson’un Birinci Dünya Savaşı’nda ilan ettiği ve tarihe “Wilson Prensipleri” olarak geçen projede ortaya konulmuştu.

Soros destekli TESEV bünyesinde, yine Soros’un finansmanı ile “Türkiye’de Azınlıklar: Kavramlar, Lozan, İç Mevzuat, İçtihat, Uygulama” başlığı altında 2004 Temmuz ayı içinde toplantılar düzenlenmişti.

* * *

AB: Avrupa Birliği, Lozan’da kabul edilen gayrimüslim azınlıklar dışında Kürtleri, Lazları, Çerkezleri ve diğer Türk unsurlarını da azınlık olarak kabul etmektedir.

AB 2001 İlerleme Raporu’nda Alevilerden “Müslüman azınlık” olarak bahsedilmektedir.

Eski Almanya Başbakanı Helmut Schmidt, 5 Ekim 2000’de Die Zeit’te yayınladığı yazısında, “Lozan’da bir Kürt devletinin kurulmamış olması, büyük hatadır” dedi.

PATRİKHANE: Fener Rum Patriği Bartholomeos, 7 Mayıs 2000 günü, Orta Anadolu’da bir eski kilisede düzenlediği ayinden sonra, “Türkiye’nin AB’ye üyeliği, Anadolu’da önceden varolmuş Hıristiyan toplumların yaşadığı bölgelerde yeniden Hıristiyanların yaşamasına izin vermelidir. Eğer AB üyeliği bunu müsait kılarsa ve Hıristiyanlar yaşadıkları bölgelere tekrar yerleşirse, o zaman Patrikhane de o bölgelerde bulunan kiliselerin yeniden ayine açılmalarını düşünebilir” demişti.

Anadolu’da 1923’ten önce yaşayan Hıristiyanlar, Lozan Antlaşması’na eklenen bir madde ve imzalanan bir sözleşme sonucunda, Yunanistan’daki Müslümanlar ile bütün haklarıyla birlikte değiş tokuş edilmişti. Mübadele fikri Türkiye’den değil, İngilizlerin el altından yönlendirmesi ile Norveçli Mr. Nansen tarafından önerilmişti.

Volkan Vural, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ile ilgili bir toplantıda, “Lozan ile kovduğumuz azınlıklar Türkiye’ye gelmeden bu sorun çözülmez” demişti!

Dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Prof. Dr. Baskın Oran’ın Lozan’ın azınlıklar ile ilgili hükümlerinin kaldırılması hakkındaki konuşmasını dinledikten sonra, “Bu yönde çalışmalar yapılıyor” demişti.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, 25 Eylül 2016 günü İzmir’de episkopos ataması yaptı. Lozan’a aykırı olan atama ayini canlı olarak yayınlandı.

* * *

BARZANİ: Barzani’nin Irak’ın kuzeyine kurduğu devletin anayasasının giriş bölümünde “Kürtlerin kendi kaderini tayin hakkı ilk defa Wilson prensipleri ile kabul edilmiştir.

1920 yılında imzalanan Sevr Antlaşması’nın 62-64 nolu maddeleri Kürtlere self-determinasyon hakkını tanımasına rağmen, uluslararası çıkarlar ve siyasal dengeler Kürtlerin bu hakkı elde edip uygulamaya geçirmelerini engellemiştir”
denilmektedir. Bu itibarla Barzani yönetimi Lozan’dan rahatsızdır.

* * *

ERMENİSTAN: Ermenistan kendileri açısından Sevr Antlaşması’nın halen geçerli olduğu, Lozan’ı tanımadıkları yolunda propaganda yapmaktadır.

29 Ocak 2015’te Diaspora tarafından hazırlanan bir deklarasyon, Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan’a okundu. Bir kopyası Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’ne verilen deklarasyonda, Sevr Antlaşması’na ve Türkiye’de Ermenistan ve Kürdistan kurulması maddesi bulunan ABD Başkanı Woodrow Wilson’ın ilkelerine atıf yapıldı.

* * *

YUNANİSTAN: Yunanistan da her fırsatta Lozan’ı delmekte, Ege’deki adaları silâhlandırmaktadır. Lozan’da Türkiye’ye ait olduğu kabul edilen 152 ada ve adacık da AKP iktidarı tarafından fiilen Yunanistan’a bırakılmıştır!

Arslan BULUT, 1 Ekim 2016
arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr
“Efendiler, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki aslî cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin”
Kullanıcı küçük betizi
Balasagun
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 3524
Kayıt: Cum Eki 17, 2008 13:18

Şu dizine dön: Arslan BULUT

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

x