Mafyalarin uzmanlık dönemi

Tartışma Alanı

Mafyalarin uzmanlık dönemi

İletigönderen vortega » Prş Mar 01, 2007 16:09

Eroin trafiğini Türk mafyası yönetiyor

Europol'ün 2006 raporu her ülkenin suç örgütlerinin farklı işlerde uzmanlaştığını ortaya koyuyor Rapora göre Türk ve Kürt mafyaları uyuşturucu nakliyesi konusunda uzman....

AB ülkelerindeki suç olaylarıyla ilgili bilgileri her yıl üye ülkelerin polis teşkilatlarına aktaran AB ortak polis teşkilatı Europol, 2006 yılına ilişkin raporunu tamamladı. Raporda Türk ve Kürt mafyalarının uyuşturucu işinde Avrupa'nın en iyisi oldukları vurgulandı. Raporda sürekli büyüyen suç örgütlerinin artık küresel düzeyde etkili oldukları belirtilirken örgütlerin birbirlerinin uzmanlık alanına girmemeye özen gösterdikleri, ancak işbirliğine hayır demedikleri ifade edildi.

UZMANLIK DÖNEMİ
Raporun dikkat çektiği en önemli husus her ülkenin mafyasının belli konuda uzmanlaşmaya gitmesi. Buna göre Danimarkalı ve Hollandalı organize suç örgütleri sentetik uyuşturucuların ana üreticisi konumunda. Litvanyalılar ise sahte Euro'nun basımını en iyi biçimde yapıyor. AB ülkelerindeki bütün suç faaliyetlerinde Arnavutluk ve Kosova kökenli örgütler ön plana çıkarken Arnavut mafyasının özellikle insan kaçakçılığında uzmanlaştığı vurgulanıyor. Bu alanda Arnavut mafyası ile birlikte İtalyan ve Yunan suç örgütleri de etkili oluyor. Ucuz mallarla Avrupa pazarlarını kasıp kavuran Çinliler'in yaptıklarının bu kadarla kalmadığı, suç dünyasında da etkili oldukları ortaya çıkıyor. Europol raporunda AB ülkelerinde Çin mafyasının da giderek etkisini artırdığı belirtiliyor. Çin mafyasının özellikle uyuşturucu madde imalinde kullanılan kimyasal maddelerin kaçakçılığında uzmanlaştığı ifade ediliyor.

ÇİN MAFYASI AB'DE
Uzakdoğu'dan gelerek AB'de etkili olan tek suç örgütü Çinliler değil. Raporda Malezyalı organize suç örgütlerinin sahte kredi kartı işini mükemmel yaptıkları zaman zaman da Çin mafyasıyla kimyasal madde kaçakçılığında işbirliği yaptıkları vurgulanıyor. Çin mafyası ayrıca insan kaçakçılığı ve yasadışı göçler konusunda da uzman... Rapora göre etkinliğini her yıl biraz daha artıran Rus mafyası artık tüm AB ülkelerinde egemenlik kurmuş durumda. Her tip organize suçla uğraşan Rus mafyası son zamanlarda kendisine yeni iş alanları yaratmaya çalışıyor. Ruslar'ın bu aralar özellikle İngiltere ve Baltık ülkelerinde sigara kaçakçılığıyla ilgilendikleri belirtiliyor.


Kızıl Mafya: Eski Sovyetler Birliği ve Doğu Bloku ülkelerindeki organize suç örgütleri. Yolsuzlukluk, haraç ve kaçakçılık konularında etkin.


Arnavut Mafyası: Mülteci kaçakçılğı, fahişelik, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı. İngiltere'deki Arnavut topluluğu ve Kosova'dan güç alıyor.


Türk Mafyası: Ucuz eroin ve muhaliflere karşı tetikçilikte etkin. İngiltere'de bu yılın ilk altı ayında 1998 yılındakinden daha fazla eroin ele geçirildi. Yüzde 80'i Türk mafyasının kontrolü altında.


Asya Mafyası: Sigara kaçakçılığı Asya çetelerinin kontrolünde. Bu nedenle İngiliz gümrüğü vergi ödenmediği için her yıl yaklaşık 1.7 milyar sterlin kayba uğruyor.


Batı Afrika çeteleri: Kredi kartı yolsuzluğu ve evrak sahtekarlığı yaparak şirketleri dolandırmakta başta geliyor.
Resim
Kullanıcı küçük betizi
vortega
Üye
Üye
 
İletiler: 57
Kayıt: Çrş Şub 28, 2007 17:33
Konum: Kosovadan

Şu dizine dön: Devlet ve Siyaset

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x