Maraş harekatının gerçek hikayesi / Yılmaz POLAT

Maraş harekatının gerçek hikayesi / Yılmaz POLAT

İletigönderen Oğuz Kağan » Prş Haz 01, 2017 18:13

Maraş harekatının gerçek hikayesi

Kıbrıs denince ilk akla Magosa'nın Maraş bölgesi akla gelir.

1974 Barış Harekatı'ndan bu yana 43 yıldır yerleşime kapalı olan bir dönem Akdeniz bölgesinin en gözde turistik tatil beldesi Maraş'ın verilip verilmeyeceği konuşulur.

Maraş'ın pazarlık karşılığında Rumlara verilmek için alındığı iddiaları ortaya atılır.

Rum Yönetimi hala Maraş bölgesi için eski Maraş'ta oturan vatandaşlar arasında hayali belediye başkanlığı seçimi yapar 5-10 oyla seçilen Rum başkana maaş öder.

31 Mayıs'ta 'Magosa Fatihi' olarak anılan Barış Harekatına 28'nci Tümen Komutanı olarak katılan babam Osman Fazıl Polat'ın ölüm yıldönümü için Sivas'ın Şarkışla ilçesindeydim.

Kıbrıs bugünlerde yeniden hareketli.

KKTC üzerinde kara bulutlar dolaşıyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres New York'ta çözüm için yeni bir girişimde bulundu.

Şüphesiz 'Güven artırışı önlemler' her zamanki gibi öncelikle Türk tarafından bekleniyor.

Maraş bölgesi ve topak tavizi( yüzde 29 artıdan yüzde 28'e kadar iniyor) her zamanki gibi gündemde.

AKP Hükümeti döneminde Annan Planıyla önemli tavizler verildi.

Maraş, Annan Planı'nı kabul eden 'Yes ve Annemcilere' göre, (gerçi Rumlar kabul etmedi ama) Rum tarafına sunulmuştu. Yani Rumlar Maraş’ı artık her zaman 'çantada keklik' görüyor.

Maraş Kıbrıs Türk’ünün güvenliği için stratejik konumda olan bir bölgedir.

1974 Kıbrıs Barıs Harekatında 7'nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in söylediği gibi Rumlara pazarlık karşılığı verilmek üzere alınmadı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın Magosa'nın sadece Türk kesimiyle birleşilmesi, planın dışına çıkılmaması yönündeki emirlerine rağmen, Polat Paşa'nın komutanlık insiyatifini kullanarak alındı.

Resim

Resim

Polat Paşa'nın anlattığı ve 'harp ceridelerinde' yazan şekliyle Maraş'ın gerçek alınış hikayesi şöyle:

'Tümenimize Mağusa'nın Türk kesimi ile birleşmesi hedef olarak verilmişti. Bu şehrin yarısının ele geçirilmesini emniyet bakımından yeterli görmedim. Maraş kesimi dahil bütün şehrin ele geçirilmesini teklif ettim ve bu planı kendi inisiyatifimi kullanarak teklif ettiğim şekilde uyguladım. 15 Ağustos saat 15.00'te Mağusa varoşlarına vardık.

Maraş'ı zengin turistik bölge olduğu için almadım. Her seviyedeki komutan kendisine üst komutanlıkça verilen hedefi ele geçirip bu hedef üzerinde kalmamalı. Bu hedeflerin savunulması için gerekli olan yakın arazi kesimine kadar ilerlemeli ve süratle bu hedefi uzaktan emniyet altına almalıdır."

Yılmaz POLAT, 1 Haziran 2017
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."

http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 12355

Şu dizine dön: Yılmaz POLAT

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x