MEHMETÇİK İLE OYNAMAK ATEŞLE OYNAMAKTIR ! Dr. Noyan UMRUK

Genel & Güncel Konular

MEHMETÇİK İLE OYNAMAK ATEŞLE OYNAMAKTIR ! Dr. Noyan UMRUK

İletigönderen Noyan Umruk » Cum Tem 14, 2017 21:38

MEHMETÇİK İLE OYNAMAK ATEŞLE OYNAMAKTIR !

Dr. Noyan UMRUK

“Ordularını ücretli askerlerden oluşturan iktidarlar, önünde sonunda, içinde oldukları savaşları kaybetmeye mahkûmdurlar.”
Niccolò Machiavelli

Ergenekon, Balyoz vb. davalarla kimyasıyla oynanmak sureti ile kendilerine ikbal yolu açılan “yıllarca devşirilmişlerin” FETÖ kalkışmasının silahlı gücünü oluşturması TSK. moral açıdan bir hayli sarsarak “Yaralı Aslan”haline getirdiği zaten herkesin malumları…

Bu yetmezmiş gibi görünen odur ki: bu yaralı aslan’ın her 15 Temmuzda bilbordlarla daha da aşağılanmasının küresel bir proje olduğu, işbirlikçilerin de bu işlevi bihakkın yerine getirdiği…

Ancak, insan kaynağı açısından ülke güvenliği ve TSK için çok daha tehlikeli olanı , Ordunun bedelli askerlik kaldıraçı ya da uyanıklığıyla tamamen profesyonelleştırilerek “Halk Ordusu” olmaktan çıkartılması, milletiyle gönül bağının kopartılması…

Teknolojik donanımın gerekli kıldığı teknik bilgiye haiz ya da özel muharebe yöntemleri için yetenekli personel istihdamı dışında küçülerek profesyonelleşme sürecine girilmesi gerektiğini ileri süren “fikri olmadan bilenler” çoğalıyor.

Öte yandan, toplum vicdanını derinden yaralayan bedelli askerlik uygulamaları sık sık yinelenerek yaygınlaştırılıp, paralı askerlik gerekli kılınmak isteniyor.

Tehdit algısı

Orduların küçülmesi ve askerliğin paralı hale getirilmesinde en önemli faktör elbette ki tehdit algısıdır.

Soğuk savaş sonrası AB’nin genişlemesiyle tehdidin “merkez ülkelerin küresel çıkarlarının çevre ülkelerde, Ortadoğu, K. Afrika ve Asya coğrafyasında zedelenmesi” şekline dönüştürülmesi üzerine, A.B.’nin “küçülen profesyonel ordularla yardımcı güç” rolünü benimseyerek, “güvenlik yükünü” NATO ve A.B.D.’ne terk etmesi mali açıdan anlaşılabilir bir şeydir.

Anlaşılamayanı, jeostratejik açıdan “Vatan Savunması” endişesi taşıyan, ekonomik, ulusal ve yapısal dokuları çok farklı olan, E.Genkur II. Bşk. Ergin Saygun’un “Türk Ordusuna Balyoz” kitabında vurguladığı üzere “NATO’nun yumruk mesafesinde tuttuğu” bir ülkenin bu modeli örnek almaya çalışmasıdır.

“Mehmetçik” ruhunun ülke savunması için vazgeçilmez anlamı

E. Genkur. Bşk.larından Işık Koşaner "TSK' de Mehmetçiğin alternatifi yok" diyerek profesyonel ordu tartışmalarına son noktayı koymak istemişti.

Bu önemli sözcüklerin anlamı şudur: Cumhuriyet Ordusu Kurtuluş Savaşı geleneğinden bu yana “Vatan Savunması” idraki içinde asıl gücünü, ruhunu ve etkinliğini Mehmetçikten alır.

Atatürk’ün vurguladığı gibi “Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği senin kadar temiz bir askere rastlanmamıştır. Her zaferin mayası sendedir. Her zaferin en büyük payı senindir…Gönül borcumu ve teşekkürümü söylemeyi kendime en aziz bir borç bilirim.”(1921-Atatürk'ün T.T.B.IV, s. 414). Türk ordusu için teknoloji, araç, gereç daima Mehmetçikten çok sonra gelmiştir.

Aslında, Cumhuriyet Türkiyesinde toplumun çok geniş bir kesimi için askerliğin
zorunlu olmaktan çok, “Gönüllü” bir anlam ve içerik taşıdığı da bilinmektedir.

Rand’a göre; ‘‘Gönüllü bir ordu, özgür bir ülkeyi savunmanın tek doğru, ahlaki, pratik ve etkin yoludur. Özgür bir ülke bir saldırıya karşı asla gönüllü eksikliği duymamıştır..”(1)

Duyarlı ve hayati bir konu…

Türk ordusunun temelini oluşturan bu anlamlı “Gönüllülük” ruhunu zedelememek için, vatani hizmet sürecinde toplumsal adalet ve eşitlik sağlamakta duyarlılık göstermek, toplumun dokusunu oluşturan değerlerin incitilmemesi ilgili tüm kurumların hayati görevidir.

Öte yandan konuya ilişkin toplumsal eğilimleri gösteren ciddi ve yeterli araştırma ya da anketler bulunamamıştır. Ancak, bulunabilen dar kapsamlı bir anket konuya bir ölçüde ışık tutabilmektedir.

Turkiye profesyonel askerlik sistemine gecmeli mi?
Evet, gecis derhal yapilmali.
22%
5-10 sene icerisinde kademeli olarak
22%
10-15 sene icerisinde kademeli olarak
4%
Şartlar buna tamamen izin verince.
10%
Hayir, Turkiye milli gelenegini kesinlikle surdurmeli
ve mecburi askerlik sistemi ilelebet devam etmeli.
36% ]
Alternatif bir dusuncem var, asagiya yaziyorum...
5% ]

Türk Savunma Sanayii Tartışma Forumu •2010
www.trmilitary.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=589

Görüldüğü gibi profesyonel orduya geçiş konusunda “tereddütsüz” tercih oranı % 22’dir.

Derhal profesyonel askerliğe geçişe karşı olanların oranı ise %78’dir.

Türkiye “milli geleneğini kesinlikle sürdürmeli” diyerek profesyonel askerliğe tamamen karşı çıkanların oranı ise %36+5=41(Çünkü alternatif düşüncesi olan %5 genellikle ciddi uzmanlık gerektiren görevler için profesyonel uzman istihdamını önerirken, mevcut askerlik sistemine karşı çıkmamaktadır.)

Bu durum da göstermektedir ki; MASK’ın ((Milli Askeri Stratejik Konsept), paralı,bedelli askerlik, Memetçiğin aşağılanması özellikle dış tehdidin derece ve önceliklerinin, sosyo-psikolojik, kültürel, ekonomik ve hukuksal yapı ve moral değerlerin ciddiyetle değerlendirilmesi ülke bekası için hayati önemdedir. Bu başta TBMMM ve Genkur.Bşk.lığı olmak üzere tüm kurumları, sivil toplum örgütlerini, tüm vatandaşları çok yakından ilgilendiren gereken bir konudur.

Sonuç

Şu sorunun yanıtı hayati önemdedir.‘‘Türk ordusunun başat görevi uluslar arası misyonlara katılarak terörizmle savaşmak; her iki operasyon türü , büyük miktarlarda kötü eğitimli piyadeyi değil, küçük, esnek, profesyonel ve yetenekli birimleri gerektiriyor.’’(2) ahkamını keserek TSK’ni antiterör polis gücüne indirgeyen Lagendijk ya da “Türkiyenin en önemli ihraç ürünü askeridir ..” diyen Soros mu kaale alınacak?
Yoksa “Ülke fiili bir saldırıya uğramadıkça, savaş bir cinayettir” umdesi ile ülkeyi, topyekun vatan savunmasını gençlerimize emanet eden yüce Atatürk’ün çok anlamlı vasiyeti mi?

Ezcümle herşeyimizi borçlu olduğumuz, minnet ve şükran duymamız, üzerine titrememiz gereken “Mehmetçik”le oynamak ateşle oynamaktır. Hepimiz için başka bir vatan yok… Ve de böyle bir oyuna gelmek vatana ihanet tuzağına düşmek değilse nedir ?

(1) Ayn Rand, ‘‘Kapitalizm: Bilinmeyen İdeal( The Unknown Ideal)’’, Çev.: Nejdet Kandemir, Plato Yayınları, İstanbul, 2004, s.296-299
(2) J. Lagendijk, ‘‘Zorunlu Askerliğin Sonu Görünüyor’’, Radikal Gazetesi, 28.04.2010

ABC GAZETESİ; 13.07.2017
Kullanıcı küçük betizi
Noyan Umruk
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 658
Kayıt: Pzr Mar 08, 2009 13:39

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x