MEMLEKETİM, MEMLEKETİM, MEMLEKETİM… Dr. Noyan UMRUK

Genel & Güncel Konular

MEMLEKETİM, MEMLEKETİM, MEMLEKETİM… Dr. Noyan UMRUK

İletigönderen Noyan Umruk » Cum Oca 04, 2019 12:46

MEMLEKETİM, MEMLEKETİM, MEMLEKETİM…

Dr. Noyan UMRUK

Yeni yıla iyi haberlerle girmedik dostlar…

New York Times, Türkiye’den yurt dışına göçün, “Sürüler halinde” sözcüğünü kullanarak ciddiyet ve vahametini ortaya koyuyor…
Ülke tarihinde ilk kez, kültür ve iş hayatına yön veren üst ve üst -orta sınıf ailelerin Türkiye’yi terk ettiğini vurguluyor…
Haberde çok sayıda kişinin de Yunanistan, Portekiz ve İspanya’dan mülk alma yoluyla göç yolunu kullandığı kaydediliyor….

Haberde, Küresel Varlık Göçü İncelemesi’nin (Global Wealth Migration Review) Türkiye’ye ilişkin verilerine de yer verilerek, 2016 ile 2017 yılları arasında, Türkiye’nin varlıklı diliminin yüzde 12’sine denk gelen, en az 12 bin dolar milyonerinin, servetlerini yurt dışına transfer ettiği iddia ediliyor…
AfrAsia Bankası tarafından hazırlanan Küresel Varlık Göçü İncelemesi raporuna göre, bu varlıkların çoğu Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne taşındı.
Aynı rapora göre, İstanbul varlık göçü sıralamasında yedinci sıraya yükselmiş durumda…

Raporda şu ifadeler de yer alıyor: “Eğer tarihte, ülkelerin yaşadığı önemli yıkımlara bakılırsa, bu yıkımların öncesinde varlıklı insanların o ülkeden göç ettiği görülür”…
Gazete, varlık göçüne örnek olarak da Yıldız Holding’i örnek gösteriyor….
Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paralarını yurt dışına çıkaran varlıklı işadamları için “hain” tanımını kullandığı da hatırlatılıyor...

Gazeteci Dilek Güngör de “Sabancı ailesinin önemli bir kesiminin, “Kurukahveci Mehmet Efendi adıyla anılan Akyürek Pazarlama sahiplerinin vb. birçok girişimcinin Malta vatandaşlığını aldığını yazıyor…
Göç’ün başat nedenleri

New York Times, “Türkiye’den yurt dışına göç” konusu ile ilgili haberinde, göçün başlıca nedeni olarak “kayırmacılık ve artan otoriterleşmeye” hararetle karşı çıkan Türkler, yeteneklerini ve varlıklarını da alarak, sürüler halinde ülkeyi terk ediyor” diyerek, rekor rakamlara ulaşan göçün başlıca nedenleri olarak “kayırmacılık ve artan otoriterleşmeyi” gösteriyor...

Gazeteye konuşan İstanbul merkezli bir hukuk firmasının sahibi olan Mehmet Gün, “Özellikle darbe girişimi sonrası milyarlarca dolar Türkiye’yi terk etti. İnsanlar kendilerini tehdit altında hissediyor” diyor…

Yine haberde sözlerine yer verilen isimlerden KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, varlık ve yetenek göçü için “Toplumu değiştirme çabalarının sonucu” değerlendirmesini yapıyor…
"Varlık Göçü " görünümünden bazı yansımalar böyle…
,
Sonuç:

Ancak, en az Varlık Göçü kadar önemli olan yetenekli, eğitimli ve yaratıcı insanlarımızın, isgücünün, beyaz yakalı emeğin ülkeyi terk etmesi… Örneğin, ASELSAN, TAİ ve SAGE'den, yani savunma sanayiinden 100 mühendis, Hollanda tarafından vatandaşlık verilerek kabul edildi... Bu grup için durum daha dramatik…

Toplumun bu kesimi için izlenen durum şu:

Kendi duruşundan vazgeçmeyi beceremiyorsan, ama pozisyonunun hep azınlık olacağını, itilip kakılacağını seziyorsan yapılacak şey ya hiç kimsenin olmadığı bir koya, Datça’ya, Bodrum’a ya da yurtdışına gitmek... Yaşanan bu… Kısaca ya Godot’yu beklemek, ya da gitmek… Lakin Godot’yu bekleme sabrını gösterme azminde olanlar gittikçe azalıyor…

Ama ya memleketin, onurlu tarihiyle ülken, ideallerin, geride bıraktıkların, sevgilerin, anıların, yakınların, dostların, halkın...

Memleketim, memleketim, memleketim,
ne kasketim kaldı senin ora işi
ne yollarını taşımış ayakkabım,
son mintanın da sırtımda paralandı çoktan,
Şile bezindendi.
Sen şimdi yalnız saçımın akında,
enfarktında yüreğimin,
alnımın çizgilerindesin memleketim,
memleketim,
memleketim...

Ülkenin ”Gidişatını" uzaktan izlersin belki… Belki "Gidişata" uzaktan dur demeye çabalarsın...Ama yeterli mi bu ??? İşte derin yaran, kendine yediremediğin, yakıştıramadığın bu olacak hep, ne kadar gamsız olsan da...

Ya bir de çocukların sorarlarsa sana "Baba harp ne yaptın?" diye mesela...

Zor dostum zor yad ellerde sıla yaşaması… Sebep olanların…
En son Noyan Umruk tarafından Cmt Oca 05, 2019 17:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kez düzenlendi.
Kullanıcı küçük betizi
Noyan Umruk
GM Yazarları
GM Yazarları

İletiler: 1039

Re: MEMLEKETİM, MEMLEKETİM, MEMLEKETİM… Dr. Noyan UMRUK

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Cum Oca 04, 2019 13:54

Bu MUHTEŞEM analizi ve sentezi için çok değerli ve sevgili Noyan UMRUK'a en içten teşekkürler, sağlık ve esenlik dolu mutlu bir yeni yıl ve NİCE YILLAR. Ülkeyi ve halkı söz konusu duruma düşürmüş olan düzene ise ebedi LANET ve sonsuz NEFRET.
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye

İletiler: 1285

Re: MEMLEKETİM, MEMLEKETİM, MEMLEKETİM… Dr. Noyan UMRUK

İletigönderen Noyan Umruk » Cum Oca 04, 2019 17:58

Teşekkür, selam ve iyi dileklerimle...
Kullanıcı küçük betizi
Noyan Umruk
GM Yazarları
GM Yazarları