Meşru açıklamasındaki teslimiyet / Mehmet Ali GÜLLER

Meşru açıklamasındaki teslimiyet / Mehmet Ali GÜLLER

İletigönderen Oğuz Kağan » Cum Haz 16, 2017 13:18

Meşru açıklamasındaki teslimiyet

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 16 Nisan referandumu sonuçlarını ve dolayısıyla o sonuçlarla ortaya çıkan anayasaya değişikliğini “gayrimeşru” ilan etmesi, muhalefet çevrelerinde yeni bir tartışma başlattı. 16 Nisan ve anayasa değişikliği meşru mu, değil mi?

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasını yanlış bulan bakışın tezi şöyle:

1) Gayrimeşruluk açıklaması yanlıştır.

2) Çünkü meşruluk ile kanunilik farklı düzlemlerdir.

3) Anayasa değişikliği gayrimeşru ise yapılacak seçim de gayrimeşrudur.

4) O zaman CHP seçimlere katılmayacaktır.

5) O zaman CHP, AKP iktidarını yıkmaktan vazgeçtiğini ortaya koymuştur.

6) CHP, gayrimeşru diyerek aslında AKP’ye teslim olmuştur. (Doğu Perinçek, Gayrimeşru açıklamasındaki teslimiyet, Aydınlık, 15 Haziran 2017)

NE YAPMALIYDI?

Yararlı bir tartışma olması bakımından konu ile ilgili biz de görüşlerimizi paylaşalım:

Bize göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun gayrimeşru saptaması gecikmeli bir doğrudur. Kılıçdaroğlu’nun yanlışı 16 Nisan’ı gayrimeşru ilan etmesi değil, gayrimeşru demenin gereğini yapmamasıdır!

Ümit Özdağ’ın tek başına 16 Nisan akşamı YSK önünde “hayır” oylarına sahip çıkma iradesini Kemal Kılıçdaroğlu anamuhalefet partisi lideri kimliği ile beş bin CHP’li avukatı peşine takarak yapsaydı çok şey değişirdi!


Cumhuriyet yıkıcılarının provokasyon ihtimali var diye eyleme geçmeyerek, yıkılmakta olan Cumhuriyet savunulamaz!

Öte yandan 10 gün boyunca on binden fazla yurttaşın Türkiye’nin dört bir tarafında YSK’ye dilekçe eylemleriyle ortaya çıkan o enerjiyi sönümlemek, hele hele de ayağa kalkan o kitleleri daha baştan FETÖ’cü, PKK’lı ilan etmek, iç karışıklık senaryoları çizmek, kitleleri Sorosçuluk diyerek frenlemek muhalefetin büyük hatasıydı.

YSK’ye adıyla soyadıyla dilekçe veren on binlerce yurttaşın FETÖ’cü ya da PKK’lı olabileceğini varsaymak, sıradan bir hata değildi.

TESLİİYET DEĞİL MÜCADELE İRADESİ SERGİLEMEKTİR

Öte yandan meşruluk ile kanunilik kesinlikle farklı düzlemlerdir. Fakat tersine bu düzlem farklılığı, gayrimeşruluk saptamasını doğrulamaktadır. Zira 16 Nisan sonucu öyle ya da böyle artık “kanunidir” fakat hukuki değildir, o nedenle de gayrimeşrudur!

Bu durum, seçimlere katılmamak anlamına gelmez. Tersine, anayasa değişikliği halk oylamasının gayrimeşruluğunun teknik temelini oluşturan “mühürsüz oy pusulası” gibi girişimlere karşı şimdiden kesin önlemler alacak türden örgütlenmelere ve seçim ittifakları ihtiyacı anlamına gelir.

Dolayısıyla 16 Nisan sonuçlarını ve o sonuçlara dayanan anayasa değişikliğini gayrimeşru ilan etmek AKP’ye teslim olmak demek değil, tersine AKP’ye karşı etkili mücadele etmenin bir başlangıcıdır.

Dahası, 16 Nisan sonuçlarını ve o sonuçlara dayanan anayasa değişikliğini gayrimeşru ilan etmek, CHP’den önce Vatan Partisi’nin görevidir! Şundan:

‘ERDOĞAN’LA HÜKÜMET ORTAKLIĞI’ TESLİMİYETİ

Aslında İşçi Partisi’nin yakın tarihi bu tartışmaya ışık tutmakta ve dikkat çektiğimiz bu görevlerin nasıl yapılması gerektiğine işaret etmektedir.

Örneğin Doğu Perinçek’in çok önemli kitaplarından biri olan “Tayyip Erdoğan’ın Yüce Divan Dosyası” baştan sona “AKP iktidarı gayrimeşrudur ve yıkılacaktır” tezini işlemektedir!

Örneğin İşçi Partisi, AKP’nin Anayasa Mahkemesi tarafından laiklik karşıtı odak ilan edildiği için tüm uygulamalarının gayrimeşru olduğunu savunmuştur yıllarca.

Örneğin bir önceki halk oylaması öncesinde İşçi Partisi bir basın açıklamasıyla tavrını ortaya koymuştur ve “Anayasa Mahkemesi’nce mahkûm edilmiş AKP’nin yapacağı anayasa değişikliği gayrimeşru olacaktır!” demiştir!

Nitekim AKP’nin referandumdan çıkardığı o anayasa değişikliği gayrimeşru olmuştur ve o gayrimeşruluktan doğan rejim sorunları hâlâ sürmektedir!

Ve AKP, o gayrimeşruluktan doğan sorunları çözebilmek adına yeni sorunlar yaratmakta, yeni gayrimeşruluklar sergilemektedir.

Bu gayrimeşruluğa karşı çıkmak teslimiyet değildir, tersine süreci meşru görmek AKP’ye teslimiyettir!

Teslimiyettir, zira artık “Erdoğansız bir Türkiye’nin mümkün olmadığı” savunulmakta ve o nedenle “Erdoğan’la milli mutabakat hükümeti” aranmaktadır…

TURUNCULAŞMANIN PANZEHRİ

Gayrimeşruluğun bir kanıtı da, son olarak CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasıdır.

Ve Kılıçdaroğlu gayrimeşruluk ilanından sonra, Berberoğlu kararına tepki olarak Ankara’dan İstanbul’a yürüyüş kararı almıştır, çok önemlidir!

Tamam, bu çıkış eksiktir, gecikmelidir ve elbette süreç anamuhalefet partisinin yanlışları nedeniyle bu noktaya gelmiştir ama yine de Kılıçdaroğlu’nun “eylem” kararı doğrudur ve tüm muhalefet kesimlerince desteklenmelidir.

Kılıçdaroğlu’nun yanlışlarını yine tartışırız ama bugün o gün değildir. Muhasebeyi yine yaparız. Bugün muhasebe değil, mücadele günüdür. Ki en iyi muhasebe de mücadeledir.

Elbette PKK ve FETÖ Kılıçdaroğlu’nun bu çıkışından yararlanmak isteyecektir, tıpkı Gezi’de olduğu gibi…

Fakat o yararlanma girişimlerine bakarak ilk defa ortaya çıkan bu eylem iradesine sırtımızı dönemeyiz.

Hatta mesele tam da bu noktada önem kazanmaktadır. Eylemlerin turunculaşmaması ve kırmızı rengini alabilmesi için tüm Cumhuriyetçiler destek vermelidir!

Soros turuncusunun panzehri, al bayraktır, Atatürk’tür!


Mehmet Ali GÜLLER, 15 Haziran 2017
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 11237
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 3 konuk

x