Millete kazığın adı; Zafer Havalimanı! / Murat MURATOĞLU

Millete kazığın adı; Zafer Havalimanı! / Murat MURATOĞLU

İletigönderen Oğuz Kağan » Pzt Ara 10, 2018 8:38

Millete kazığın adı; Zafer Havalimanı!

Niye bizim ekonomiden bir cacık olmayacak şöyle anlatayım. Sonra vay efendim neden faizler yükselmiş, yok efendim neden dolar artmış demeyiniz. Bunlar boş işler, bir kalem geçiniz.

Millet uçmadığı havalimanının, geçmediği köprünün, gitmediği yolun, kullanmadığı elektriğin parasını ödedikçe, abuk sabuk projelere para gömdükçe bu ülke ekonomisi iflah olmaz!

* * *

Yüzlerce örnekten sadece bir tanesi … Zafer Havalimanı projesi … Zafer Havalimanı'nın fizibilitesini yapan arkadaşın elinin ayarını seveyim. Gözünün izanını öpeyim. Nasıl böyle bir hesap yapmış öncelikle canı gönülden tebrik edeyim.

Kütahya'da yaşayan bir ilkokul çocuğu bulsalar, “yavrucuğum, buraya uçak indireceğiz kaç kişiden hesap etmeliyiz?” diye sorsalar … O bile “burayı dört yılda 4 milyon 73 bin 18 yolcu kullanır” demez! Nitekim dört yılda kullanan yolcu sayısı 170 bin 534'de kaldı!

* * *

Sahi bunu hesaplayan arkadaş neresiyle hesapladı? Oranlarsak, hesaplayanın 100 kişi inip- binecek dediği yere 4 kişi ancak uğradı.

Bu hesabı özel sektörde yapsa kovmakla kalmazlar, bir daha şirketin binasında içeri sokmazlar. Amerika'da hapse atarlar. Avrupa'da sokağa çıkarmazlar. Çin'de ömür boyu pirinç tarlasında çalıştırırlar. Japonya'da harakiri paklar.

* * *

Yapan şirket için fark eden bir şey yok! Taahhüt edilen yolcu sayısının tamamı havalimanına gelmiş gibi parasını alıyor. Bu tahsilat 21 Şubat 2044'e kadar devam edecek.

UniCredit Bank, Zafer Havalimanı için 18 yıl vadeli 49 milyon Euro tutarında kredi sağladı. Nitekim devlet eksik kalan yolcular için bugüne kadar toplam 26 milyon 691 bin 626 Euro'yu şirkete ödediğini açıkladı. Devlet şirkete, şirket bankaya, fazlası cebe … Sonra devlet, banka, şirket hepsi millete…

* * *

Zafer Havalimanı'na sadece İstanbul'dan sefer var. İstanbul trafiğinde havalimanına gitmek, bilet işlemleri ve beklemek, uçuş süresi, inip Kütahya'ya varmak dört saat … Oysa İstanbul'dan Kütahya arabayla 3.5 saat sürüyor. Hadi yolda yemek de ye … Dört saate, dört saat!

Kütahya-Uşak-Afyon illeri ortak kullansın diye havalimanı Kütahya sınırları içinde dağ başına yapıldı. Üçüne de uzak. Havalimanı Kütahya'ya 45 kilometre, Afyon'a 60 kilometre, Uşak'a 100 kilometre uzaklıkta.

* * *

Zira o kadar akıl dışı bir proje ki Türk Hava Yolları bile zoraki uçuyor. İstanbul'dan uçak her gün gece yarısına 10 kala kalkıyor. Sabaha karşı 01:00'de iniyor. Sabah 07:00'de geri dönüyor.

Benim merakım havalimanında çalışanlar sabah 07'den gece 01'e kadar 18 saat ne yapıyor? Ne kalkan, ne inen uçak var. Pegasus Havayolları da niyetlenmişti. Sonradan uçuşlarını iptal etti!

* * *

Peki, neden havalimanı yapıyorlar? Adamlar bu işin kitabını yazmışlar. Hızlı tren ucuza çıkıyor, istenilen kârı bırakmıyor.

Boş ihaleler olmazsa rant da olmaz. Utanmasalar 90 bin kişilik Bayburt'a bile havalimanı yapacaklar. Bir dakika lan! Onu da yapıyorlar.


Not: Twitter da @sozcumuratoglu yazın ya da Murat Muratoglu diye arayın. İşte o benim!

Murat MURATOĞLU, 10 Aralık 2018
sozcumuratoglu@gmail.com
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 11995
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

cron

x