Milli iradeye ipotek / Levent BULUT

Milli iradeye ipotek / Levent BULUT

İletigönderen Oguzhan34 » Çrş Nis 10, 2019 12:47

Ülkemizde maalesef siyaset anlayışı etik değil. Dün kara dediğine bugün ak demek, siyasî anlayış olarak yerleşmiş ülkemize. 2002'den bu yana kendileri ve AK Parti'yle ilgili yapılan her eleştiride devamlı olarak sandığı işaret ederek, "Millet sandıkta neyi, kimi işaret ediyorsa, herkes buna boyun eğmek zorundadır." diyorlardı. Sanki "Demokrasi amaç değil araçtır." sözünü ben söylemişim gibi 16 yıldır her seçimde demokrasiden dem vuruyorlardı.
Ee... Ne oldu? Gördünüz işte demokrasiden ne anladıklarını. Sandıktan birinci çıkarlarsa; millî irade, halkın kararı, herkes saygı duymalıyken, sonuç aleyhlerine olduğunda ise, "13-14 bin oy farkla kimsenin kazandım deme hakkı yok." oluverdi.
*
AKP kurulduğu günden bu yana sürekli mağdur edebiyatı yaptı. Ülkeyi yönetiyor olmalarına rağmen sel bassa, dere taşsa mağdur bir tek AKP oldu ve mağduriyetleri hiç bitmedi. İlk 6 büyükşehirden 5'ini kaybettiler, sonucu kabullenip rakibi tebrik etmek yerine yine bir mağduriyet çıkardılar. 31 Mart'tan önce muhalefetin seçim güvenliği ile ilgili eleştirilerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz YSK'nın, güvenilir, şeffaf ve aleni bir süreç işlettiğinin altını çizerek, "Ben YSK'nın Türkiye'nin en güvenilir kurumlarının başında olduğunu düşünüyorum. Dünyada da YSK'dan daha iyi bu işi işleten başka bir seçim kurulu olduğunu düşünmeyenlerden biriyim." derken, sandıktan İmamoğlu çıkınca, "Bu işin içinde organize bir iş var." deyiverdi.
*
31 Mart'tan bugüne AKP'li idarecilerin açıklamalarına bir göz atın. Seçimde hile olduğunu ve usulsüzlükler tespit ettiklerimi söylediler. Hatta sandık komisyonunda bulunanları töhmet altında bırakacak şekilde "Sistematik bir hırsızlık var." dediler. Devamlı suçladılar ama ifadeleri soyuttu. Neymiş efendim seçimde hile varmış ve bunu organize bir şekilde yapmışlar. Sanki sandık başkanlarını atayan Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin müşahitlerini atayan Meral Akşener'di. Nasıl bir organize iş olabilir Allah aşkına! Ak Partili müşahitler sandığın başında ıslak imzalı birer nüsha almadılar mı? O belgeler AKP genel merkezine gönderilmedi mi? O belgelerle YSK'daki uymasa zaten çarşaf çarşaf havuz medyasında milletin gözünün önüne sermezler miydi?
*
16 yıldır her seçim sonrası muhalefet AKP'yi seçim güvenliğiyle ilgili eleştirirken, seçim sistemiyle ilgili itirazda bulunan partiler için "Bir kısım partiler, sırf seçim mağlubiyetine bahane olsun diye maalesef bir sürü şey söylüyor. Ama bunlar kesinlikle mağlubiyete kılıf bulmanın ötesinde değildir." diyerek sistemi savunuyorlardı. Şimdi ne diyeceklerini ne yapacaklarını şaşırdılar.
*
Oysa şapkayı önlerine koyup nerede hata yaptık, seçmen bizi neden uyardı diye düşünmeleri gerek. Aslında bu seçimlerin ardından yaşananlara bakıp özeleştiri yapacak olursak; ülkede artık her şeyin çivisi çıktı. Özellikle utanma duygumuzu kaybettik. Ahlâkta ikiyüzlüyüz. Adam kayırarak, torpille, rüşvetle, yalanla iş görürken toplumsal ahlâkı da çökerttik. Sonunda iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı "Bizden-onlardan" ayrımı ile şekillendiren bir ülke olup çıktık.
*
Meclisimiz bile değişti. Sadece bir kişi istiyor diye çıkardıkları torba paketlerin içeriğini bilmeyen, sorgulamayan, talimat doğrultusunda sadece parmak kaldırıp indiren vekillerin olduğu bir meclise sahibiz.
Sorsan milletin seçilmiş vekiliyiz diye kasım kasım kasılırlar. Fakat yanlış gördükleri bir konuyla alakalı şahsi fikirlerini bile beyan edemezler.
*
Kısacası; değişti denilen Türkiye evet gerçekten değişti. Mazlumun yanında zulme boyun eğmeyen adaletli bir millet iken, güçlünün ve mağrurun yanında yer alan, bizden sizden diyerek partizanlaşan bir millete dönüştük. Bölgemizde rol model ülkeyken, demokrasinin dumura uğradığı Orta Doğu ülkelerine benzedik. Partizanlaştıkça hür irademizi kişiye teslim ettik. Şimdi İmamoğlu'na yapılanlara bakıp, sonuçları kabullenmeyip türlü türlü yollara başvuranları gördükçe; ne hâle geldik, diyorum. Bu yaşananları anlamayan ve hâlâ partisinin yanlışını savunanlar içinse inanın ne söylesek boş.


KEMAL BEY'İN ŞEHADETİ

"Çocuklarımı asil Türk milletine emanet ediyorum. Eminim bu kahraman millet gereğini yapacaktır." (Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey).
Bugün Boğazlıyan Kaymakamı Millî Şehit Kemal Bey'in şehadetinin 100. yıl dönümü. Allah rahmet eylesin, ruhu şad olsun.
Kullanıcı küçük betizi
Oguzhan34
Üye
Üye
 
İletiler: 167
Kayıt: Cmt Eyl 08, 2012 0:34

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 5 konuk

x