Mongol

Mongol

İletigönderen mlokmanoglu » Pzt Mar 17, 2008 8:35

Arkadaşlar bu filmi mutlaka herkes seyretsin. Biraz iddialı olabilir ama hayatımda beni en çok etkileyen film idi diyorum. Bir liderin halkı nasıl birleştirip arkasına aldığı, inanç duygusunun nasıl kişiye özel olduğunu ( laiklik ), ve halkın inandığı bir liderin arkasında birleştikten sonra neleri başarabildiğini gördüm. Çok manidar ve ders çıkartılabilecek bir eser. Saygılar,
Kullanıcı küçük betizi
mlokmanoglu
Üye
Üye

İletiler: 10

İletigönderen Çetin Taş » Cmt Nis 12, 2008 15:45

mlokmanoglu kardeşim doğru demiş gençler.Ben de filmi sinemada izledim ve çok beğendim.Hatta arkadaş aracılığıyla divxindir.net ten indirtip kendime cd yaptırdım ve onu da izledim.Film Rus-Kazak-Moğol-Alman ortak yapımı.3 filmlik serinin ilk filmi.Filmin orijinali Moğolca.En azından bizim sinemalarda verilen versiyon Moğolca.Moğolların Türklere akraba olmadığını veya uzak akraba olduğunu söyleyen angutlar filmi izlerken altyazıları değil de konuşulanları anlamaya çalıştığımda yaşadığım şaşkınlığı aynen yaşarlardı diye düşünüyorum.Pek çok terim Türkçe ya da Türkçe Moğolca ortak terimler.KURT kültü aynen Moğollarda da var.Öyle ki CENGİZ HAN(evet filmde Cengiz Han'ın hayatı anlatılıyor)Moğollar için kutsal dağa gidip TENGRİ(Tanrı!!!!!)ye yakardığında tanrının kurt siluetiyle göründüğünü izliyorsunuz.KURTun ORTA ASYA'dan beri özellikle TÜRK ve TÜRK SOYLU kültürlere etkisini bilmeyeniniz yoktur.Varsa da öğrenmiş bulunuyorsunuz.
Netice olarak film boyunca bir milletin nasıl parçalar halindeyken tek bir vücut haline getirildiğini izliyorsunuz.Bana göre anlı şanlı HALİVUT filmlerinden kat be kat güzel bir film.Rus yönetmen şahane çekmiş filmi.Savaş sahneleri inanlmaz etkileyici.Müzik seçimleri muhteşem.Eğer şerefsizlik yapmazlarsa kesinlikle OSCAR alır düşüncesindeyim.Zaten Rusların Oscar adayı filmi bu.Bu kulvarda ki benzeri tarihi savaş filmlerinden sözgelimi 300 SPARTALI'dan kat be kat daha güzel ve daha gerçekçi çekilmiş bir film.
İZLEYİN!!!!
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye

İletiler: 2354

İletigönderen Egeli » Cmt Nis 12, 2008 15:59

Ben de izleme fırsatı buldum Cengiz Han'ı(Mongol).Gerçekten harika bir yapım.
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye

İletiler: 1724

İletigönderen ihsanerden » Cmt Nis 12, 2008 16:16

rus-kazaklara duyuralim bide ataturkun yasamini sinemaya uyarlasinlar ...bizimkilerde hayir yok....
Kullanıcı küçük betizi
ihsanerden
Üye
Üye

İletiler: 113

İletigönderen gokdeniz » Cmt Nis 12, 2008 17:10

[quote="ihsanerden"]rus-kazaklara duyuralim bide ataturkun yasamini sinemaya uyarlasinlar ...bizimkilerde hayir yok..

..[/ :alkis: quote]

dogru soze ne denir?

ama Allah icin haklarini teslim edelim ! hepsi haril haril kitap yazip .. takir takir konferans veriyorlar ...onlarin sayesinde
dunya tarihinin "lafla peynir gemisi nasil yurutulur" un sayfalarinda yer alacagiz :)
Kullanıcı küçük betizi
gokdeniz
Üye
Üye

İletiler: 202

Şu dizine dön: Sinema & Tiyatro

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x