Ne Yapmalı? Nasıl Yapmalı? / Erol BİLBİLİK

Ne Yapmalı? Nasıl Yapmalı? / Erol BİLBİLİK

İletigönderen NİLGÜN BAŞTUĞ » Prş May 23, 2013 12:49

Ne Yapmalı? Nasıl Yapmalı?

Gün devrimci milli aklın uzun yürüyüşünü hızlandırma günüdür. Bunun bir söylemin ötesinde reel politiğin bir dayatması olduğu gerçeğinin açıklamasını karşı karşıya bulunduğumuz olguları açıklayarak yapalım.

Temel Olumsuz Olgular:

  - Karşı Devrim iktidardadır.

  - İktidar gayri millidir. ABD’nin tam güdümündedir.

  - İktidar, devletin rejimini değiştirmiş ve Amerikan İslamı tek adama bağlı faşist diktasını kurmuştur.

  - İktidar, Türkiye’yi bölecek olan gayrı milli “Amerikan İslamı Anayasasını” hayata geçirmenin eşiğindedir.

  - İktidar, Türk milletini vatansız ve Atatürksüz bırakmanın son aşamasındadır.

  - İktidar, Türkiye’yi TSK komuta kademesi üzerinden ordusuzlaştırmaktadır.

  - Türkiye’nin envanterindeki harp silah ve vasıtaları, ABD’nin mülkiyetindedir. Türkiye, ABD’nin onayladığı yerlerde bu silahların kullanıcısı durumundadır.

  - Atatürk Devrimi, 1947 den itibaren Marshall Planı ve NATO antlaşması ile kırılmıştır.

  - İktidar, Türkiye’yi adaletsizliğe, hukuksuzluğa, kültürsüzlüğe, milli güvenliksizliğe ve ekonomik bağımlılığa soyundurmuştur.

  - Türkiye’nin bulunduğu bölgenin tamamında, kanlı mezhep ve etnik temelli savaşlar yaşanmaktadır. Bu tablo içinde, ABD-İsrail emperyalizminin BOP eş başkanlığına öngördüğü görev, bir yandan savaş kışkırtıcılığı yaparak Beşar Esat iktidarı diye Suriye’nin ordusunu ve ekonomisini çökertmek, diğer yandan Kan akmasın, Analar ağlaması söylemleri ile terörü sözde durdurmak adına, içte açılımlar sergilenirken, dışta bölgesel Kürt yapılanmalarını oluşturmak, korumak ve yaşatmaktır.

ABD-İsrail emperyalizmi, Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’ye ilave olarak, Türkiye’nin güney doğusunda bir Kürt yapılanmasının kurulmasını istemektedir. Bu yapılanmanın temel tutması için, idari düzenlemelere ilave olarak, anadilde eğitim konusunun garanti altına alınması adı ile, kültürel ayrışmayla paralel, bir bölünme anayasası çalışmalarının yürütülmesi ve bu gerici anayasaya geçerlilik kazandırılması için dayatmaktadır.

Başlıca Olumlu Olgular:

  - Günümüzde artık tek kutuplu bir dünya yoktur. Güç dengesi Batı’dan Doğu’ya – Atlantik’ten Pasifik’e kaymıştır. ABD ekonomisi, maliyesi ve askeri gücü çöküşe geçmiştir. Bu olgular, Türkiye’nin milli güçlerinin önüne, yüzyıl sonra tarihi bir fırsat olarak çıkmıştır.

  - Atatürk’te birleşerek ayağa kalkan milli güçlerin, irade ve kararlılığı, ABD’nin stratejik ve taktik tüm kararlarını fazlasıyla boşa çıkaracak potansiyele sahiptir.

  - Atatürk, İstiklal Savaşını ve Kemalist Devrimi, milli birleşik cephe inşa ederek gerçekleştirmiştir. İstiklal Savaşı ve Kemalist Devrim bu bağlamda bir ilktir. Bu gün milli güçler, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde başarıya ulaşan bu pratiğin kazandırdığı devrimci birikiminin mirasçılarıdır.

  - Chavez’in 1998’deki Beşinci Cumhuriyet Hareketi de özünde bir Milli Birleşik Demokratik Halk Cephesidir. Chavez bu cephenin adayı olarak Bolivarcı Venezuella Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Önümüzdeki acil görev BOP eş başkanı iktidarını sonlandırmak, kesintiye uğratılmış Kemalist devrimi sürdürmek, tam bağımsız ve Türk Milletine dayanan Milli İktidarı kurmaktır.

Ne Yapmalı? Nasıl Yapmalı?

Ne yapmalı? sorusu, sorunun çözümüne yönelik teorik boyutudur. Fakat bu boyut bizi çözüme götürmez. Nasıl Yapmalı? sorusu, sorunun çözüme yönelik, pratik (eylem) boyutudur. İki boyut birbirini diyalektik olarak etkiler ve bütünler. O nedenle, bu iki boyut birlikte düşünülmelidir. Bu bağlamda acil görevimizin yerine getirilmesinin görülebilen tek yolu, halka dayalı politik mücadeleye yönelik, işlevsel ve eylemci bir yapılanmanın inşa edilmesidir.

Bu yapılanmaya önderlik edecek, kolektif - politik liderlik, Türk Milletinin tam bağımsızlık iradesi ve kararlılığını, Türkiye’nin devrimci ve politik gerçeklerini temel alarak tüm kurumları ile Türk Milletinin tam desteğini sağlamayı ve mücadelenin tüm aşamalarında halkla birlikte yürümeyi esas almalıdır.

Bu yapılanma, Cumhuriyetin değişmez ilkelerini, tam bağımsızlık ve özgürlükçü demokrasi iradesindeki kararlılığına sahip kadroların birleşmesi ile oluşturulacak ve Türkiye Milli Birleşik Demokrasi Cephesi (TMBDC) adıyla anılacaktır.

Milli İktidar hedefiyle yola çıkan TMBDC, Milli Merkez, Milli Anayasa Formu düşünce ve pratiğinden yola çıkılarak ve Türkiye’nin tüm sorunlarının çözümünü programlamayı hedefleyerek oluşturulmalıdır. Anayasa, siyaset, dış politika, ulusal güvenlik, ekonomi konularında özgün ve kapsamlı bir program oluşturup, Cumhuriyetin Başkenti Ankara’da Türk Milletine ve dünya kamuoyuna açıklanmalıdır.

Gelişmeler doğrultusunda ortaya konan programın, halka anlatılması, savunulması ve yeni katılımların kucaklanması için işlevsel bir yönetim oluşturulmalıdır. Bu yönetim, sözcüleri ve danışmanları ile kurumsallaşmalıdır. Bu yapılanmada toplumun tüm kesimlerinin yanı sıra özellikle, siyasi partilerin, gençlik, kadın ve işçi kuruluşlarının temsilcileri ile Silivri, Hasdal, Hadımköy, Sincan, Mamak, Maltepe ve Şirinyer’deki tutsaklarla dayanışma amaçlı sivil toplum kuruluşları ve oluşumlarının temsilcileri de yer almalıdır.

Türkiye Milli Birleşik Demokrasi Cephesi (TMBDC)’nin Temel Görev Çizgisi:

  - Cephe, Milli İktidarı oluşturacak olan heyetin karargahıdır. Heyet karar alma, önem ve öncelikleri saptama, sorumluluk, strateji, taktik, kavram geliştirme, sapmalar ve disiplini sağlama konularında yetkindir.

  - Cephenin amacı, Türk Milletinin bekasını sağlamak ve Türk Milletin varlığına yönelen her türlü emperyalist emelle topyekün mücadele etmektir.

  - Cephenin mücadelesi, meydanlarda halkla birlikte yürütülecektir.

  - Cephe, ben merkezcilik, ham hayalcilik ve dar kadroculuktan uzak durmalı; eleştiri ve özeleştiriye yakın durmalıdır. Mücadelesini, kişiler, kişiliklere indirgemeden kurumlar ve yapılanmalar üzerinden yürütmelidir.

Reel politik bir gerçek olarak, Suriye ve özellikle İran’a yönelik ABD-İsrail saldırısı olası değilse de, ışık hızıyla değişen uluslararası ortama bağlı olarak, ABD-İsrail emperyalizmi, BOP eş başkanını, Suriye’ye karşı mezhep veya etnik temelli bir savaş başlatma girişiminde bulunmaya itilebilir. Başta ülkemiz olmak üzere bölge, kanlı bir savaşın ortasına sürüklenebilir.

Bu durum Türkiye Milli Birleşik Demokrasi Cephesi’nin (TMBDC) kuruluşuna aciliyet kazandırmaktadır. Bu nedenle Türkiye Milli Birleşik Demokrasi Cephesi’nin (TMBDC) en geç dört aylık bir zaman içinde inşa edilmesi hayati bir sorumluluk olarak önümüzdedir. Kaybedecek zaman yok.

Erol BİLBİLİK, 23 Mayıs 2013
Güncel Meydan
Ben yaşayabilmek için, kesin olarak bağımsız bir ulusun evladı kalmalıyım. Bu yüzden ulusal bağımsızlık bence bir hayat sorunudur.
Ya istiklal, ya ölüm!
Kullanıcı küçük betizi
NİLGÜN BAŞTUĞ
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 694
Kayıt: Çrş Eki 26, 2011 12:44

Şu dizine dön: Erol BİLBİLİK

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x