Neo Osmanlılar neden olmasın?

Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmeler hakkındaki fikirleriniz, yayınladığımız izlencelerin bölümleri hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz alan.

İletigönderen Ram » Sal Mar 10, 2009 22:50

"2. Dinler arasi diyalog meselesi.
Bu projenin Islam’a ve Türklerin çikarlarina aykiri olup olmadigini bilmiyorum"

Araştırmanı anlayabilirim, hatta sitemizde de birçok kaynak vardır. Fakat, gerçekten bu konuda hiçbir şey mi bilmiyorsun da "Bu projenin İslâm'a ve Türkiye'nin çıkarına aykırı olup olmadığını bimiyorum" diyorsun, bunu öğrenmek isterim. Bu durumda, Fetullah'ı da bilmiyorsun, Vatikan'ı da, tarihin ilgili kısımlarını da... diyebiliriz. Bu hoktada, ilgili konularda düşünce belirtmeden önce ve ivedilikle bu konuları -en azından bir fikir oluşturabilecek kadar- öğrenmen gerekmektedir. Yok biliyorsan ve buna rağmen yukarıda alıntıladığım cümleyi kurabiliyorsan art niyet arayacağım.

kharaball, kimseyi harcamış değiliz, "güncelmeydan"dan kastın sitenin yönetimiyse eğer... Herhangi birinin, bazı yerlerde yanlış ve yıkıcı düşüncelere kapılması ve bazı yerlerde de kendini ifade edememesi, bir takım sonuçlar doğurur.

Görüyoruz ki, kimi arkadaşlarımız, Türkiye'yi büyütmek / Türkiye'nin büyümesini istiyor. Bu arkadaşlar, Türkiye Cumhuriyeti'nin yıkılıyor olduğunu neden görmek istemiyor¿? Ufku genişlikle, bunun bir ilgisi yoktur. Buna, I. Paylaşım Savaşı'nda görülen rüyâlarla ilgisi vardır. Türkiye'de liderlik gizil gücünü (potansiyelini) gördüğünü iddia eden Hilari Klintın ile aynı yolda yürüyorsunuz.

Birliğe gelince... Bununla imparatorluğu karıştırmayın, birbirinin yerini asla tutmaz, örtüşmez. Birlik kuralım kurmasına da, önce Türkiye kurtulsun, trenler raylara otursun. Sonra Mazlum Milletler ile birlik, Avrasya Birliği ya da Yakın Doğu birliği konuşulur.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen kut » Sal Mar 10, 2009 23:04

Sevgili Urumchi;
Öncelikle ben bu ve bütün benzeri fikir alışverişlerimizde nezaketimizi elden bırakmazsak daha güzel ve yapıcı çalışmalar yapabileceğimize inanıyorum.
Lütfen sözümü direk üstüne alınma...
Ancak genelde bir tahammülsüzlük havası sezinlediğimden ve böyle bir körler sağırlar diyaloğunun sadece birbirimizi üzmekten başka bir fayda sağlamayacağını düşündüğümden böyle bir giriş yaptım.
Osmanlı'yı seven birisi de pantürkist düşüncelere olumlu bakabilir. Nitekim bunun da tarihte örenkleri vardır.. Neyse..Gelelim Sultan 2.Abdülhamid'i(herhalde onu kast ettin) seven birisi Atatürk'ü sevebilir mi? Hayatta herşey olası .. Ancak kendi içinde baştan sona çelişen bir olgu..
Yani 2.Abdülhamid ile Atatürk'ün ve-veya onun temsilcisi olduğu akım birbirlerine tam ters ve zıt istikametlerdir. Yine de gel biz, birisinin görüşünü taşısak dahi, diğerini de dışlamayalım. Yanlız unutma ki, Sen de Sultan 2.Abdülhamid devrinde yaşasaydın sırf şu kullandığın avatar yüzünden başın ciddi anlamda beladaydı derim.
Çünkü tekrar edeyim Osmanlı'da milliyetçilik, ulusalcılık veya ulus devletçilik diye bir kavram savunulamaz. Zaten Osmanlı bir imparatorluk olduğundan bu da mümkün değildi. Özellikle "Türkçülük" ve "Türk" kavramları son derece tehlikeli kabul edilen olgulardı. Gel sen de tarihine bağlı kalmak koşulu ile ulus devlet sınırlarımıza ve Misak-ı Milli'de belirtilen çizgiye dön.
Saygılarımla..
Kullanıcı küçük betizi
kut
Üye
Üye

İletiler: 45

İletigönderen maydonos » Sal Mar 10, 2009 23:07

Bazilari isi baglamis bile.Hayirli olsun :imam: hamdolsun :!: :kikirik:
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletiler: 1651

İletigönderen İlteriş » Sal Mar 10, 2009 23:07

Urumci, cevaplarin, itirazlarin, onceden hazirlanmis klise cevaplara benziyor, ne benim ortaya koydugum dusunceye bir cevap niteligi tasiyor ne de teget geciyor. Ben Turk Kulturunun korunmasinin milli bir mesele oldugunu savunuyorum, kultur olmadan milliyet olmaz diyorum, sen donuyorsun yine namaz konusuna.
Daha anlayacagin bir dille anlatayim;
Ben diyorum yagmur yagacak, sen diyorsun okuzler agaca ciksin!

Samimiyetinin yanisira ciddiyetinden de supheleniyorum. Ayrica kompleksleri paranoyalari, kendi milletine ve diline saygisizliginda ve guvensizliginde ara!
Tekrar soyluyorum namaz bana gore Turkce kilinmaz onun disinda neyi Turkce yapiyosan yap onlarca tefsir var kac tanesini okudun ???

Okudum, okudum ama bu uslubuna ne demeli! Okudum ki Turkce okunmasini savunuyorum, ancak en cok meal okurum, cunku tefsirlerin bazilari kotu niyetle bazilari cehaletle yazilmistir. Ornegin Risale-i Nur tefsirini de okudum ve Kur'an'in anlamini tersyuz ettigini gordum. Benim icin dinde temel kaynak Kur'an'dir. Arapcasi benim icin birsey ifade edemez cunku anlamiyorum. Turkcesi, yani mealini okurum, okurken de sana soracak degilim, o bakimdan ifadelerine dikkat et! Bana degil de Turkceye yonelik bir tavir seziyorum uslubunda.

onun disinda neyi Turkce yapiyosan yap

Buradaki uslup, diline ne kadar bagli oldugunu gosteriyor! Diline bagli degilsin, su ifadenden anlasildigi kadariyla sevgisizlik duyuyorsun, ondan sonra da Turkculuk yapiyorsun. Turkce giderse Turkiye de gider Turkluk de gider, bunun paranoya oldugunu soyleyenlerin hepsi ya libostur, ya 2. Cumhuriyetcidir, ya da donek solcudur, ama Turkcu degildir. O bakimdan tekrar ediyorum, kompleks ve paranoyayi kendi diline ve kulturune olan saygisizliginda ara. Dine bagliliginin seviyesini de dinin mesajini anlamamaktaki israrina bakarak anlayabilirsin. Turkce okunmasini savunan Turk mu dinin mesaji ile ilgilidir, yoksa Arapca okunmasini savunan Turk mu?
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

İletigönderen Urumchi » Çrş Mar 11, 2009 2:15

GöktürkMehmet yazdı:Bunu bize sen degil, Erbakan gelse dahi kabul ettiremez.
Ayrica profil resmini "Turkcu gorunmek" adina kullandigin ortaya cikti, simdi onun yerine Suud Kralinin resmini filan koyabilirsin. Daha cok yakisir ve samimi durur.Turkculere de saygi duydugum icin Arapcilara da saygi duyarim, yani Arapciligi samimi olarak yap, tek nefret ettigim sey samimiyetsizliktir

GöktürkMehmet kardesim ;

Once kendi uslubumuza bakalim (yukarida goruldugu gibi) . sonra baskasinin uslubunu elestirelim . Turkculuge bakisimi ve Dinime nasil davranacagimi neye inanacagimi bende sana soracak degilim .Esasinda aramizda cok fazla ayrim olmadigi ve beyendigim bir arkadasimiz oldugun icin burada isi uzatmiyorum ..

Kut Kardesim ,

Olgun yaklasimin icin tesekkur ederim. Oncelikle benim Osmanli'ya bir ozlemim yok , hatta feodal duzenden tiksinirim ... Osmanli'da Turk kavraminin olmadiginin ve dolayisiyla ulus devlet anlayisinin olmadigi gercegini inkar etmiyorum ... Ama her durumu kendi dogrulari icinde incelemek dogru olur gibi geliyor .Osmanli imparatorluktu , Yavuz Sultan Selim'den itibaren sunnilik ve ummetcilik imparatorlugu etkisi altina aldi .Ama bunlarin hic birisi Osmanli'nin bir Turk imparatorlugu oldugu gercegini degistirmez. Avrupada , Osmanli deyince herkes Turkler diyor. Elbette ki , yuce Ataturk ulus devlet anlayisini milletimize en ihtiyaci olan anda uygulayip , milletimizin yok olmasini engellemistir. Bu noktadan itibarende Ulusalciligin her mantikli turk milliyetcisi gibi destekcisiyim ve sonuna kadar Ataturkcuyum . Ama unutmayalim ki , ulus Devlet fikrini bulan Ataturk degildir ; Imparatorluk fikrini bulanda Osman Gazi ya da 2. Apdulhamit degildir. Bu devlet adamlari caginin gerekleri ne ise onu yapmislardir . Osmanli'yi imparatorluktu diye suclamak hem sacma hem vicdansizlik olur . Ayrica ummetci bir cizgide olmasalardi belkide Dunyada islamiyet bu kadar yayilmayacakti, birde bu gozle bakmak lazim . Benim anlamadigim nokta bazi arkadaslarimizda ki asiri Osmanli dusmanligi . Osmanli'yi sevdigimiz icin bize Arap bile dediler , kabul edersiniz ki insan bu tas degil .

Ayrica , uzulerek bir ek daha yapayim , 8-9 aydir yurt disinda bulunuyorum , Turan birligine inanan biri olarak buyuk hayal kirikliklari yasadim. Burada tanistigim Turk kardeslerimiz bize cok ama cok uzak . Ozbekler kendilerini Turk olarak kabul etmiyorlar ; Kirgizlar keza oyle . Hepsinden kotusu Suriye'li bir Turkmen arkadasim var o bile , bize karsi cok onyargiliydi , Allah'tan onun fikirlerini degistirdik .. Yani malesef isler cok ama cok zor gorunuyor . Ama Gulen Cemaati ve Suleymancilar bu arkadaslari bizden daha cok etkilenmis . Turk dunyasinda bu konuda Turan hoca ( Turan yazgan ) disinda ilgilenen yok o da bildigim kadari ile rahatsiz . O yuzden bu kafa ile bir adim ileri gidilmez ... Turkmen kardeslerimizi , dunyanin her yerinde yillarca zulum ve baski gorduler ve biz birsey yapamadik , malesef aramizda ki mesafe giderek aciliyor. O yuzden sabit bir bakis acisindan vaz gecip , en kolay sonuca nasil gideriz ona bakmaliyiz... Birbirimizi elestirirken ocu bucu yaklasimlari yerine birbirini anlamak cok daha yarar saglar ...
Ama bilmedikleri bir şey var! Güneşin neden bu kadar parlak olduğunu hâlâ bilemiyor bilim adamları! Rüzgarın meteorolojinin konusu olduğunu sanıyor bu adamlar, rüzgarın Tanrı'nın soluğu nefesi olduğunu unutmuş, bu adamlar! O kaskatı, sert, çelik silahlarıyla, hala iyilikten, adaletten bahseden Allah'ın çocuklarını ve Allah'ı öldürmeye yemin etmişler! Yer, gök, doğu, batı, uygarlıkları, bilim adamları... Görecekler, ilahiler mi deliyor bu gök kubbeleri, atom bombaları mı?
Kullanıcı küçük betizi
Urumchi
Üye
Üye

İletiler: 259

İletigönderen İrade-i Milliye » Çrş Mar 11, 2009 2:50

Urumçi çok güzel tespitler yapmışsın. Her ne kadar Osmanlı'yı eleştirsek de, sevmesek de bilmek gerekiyor ki aynı yanlışlara düşmeyelim ,aynı hataları tekrarlamayalım. Belki de bilmediğimiz için bu kadar çok tartışıyoruz.

DÜnya tarihinde üç büyük devrim olmuştur. Tarım Devrimi, Sanayi Devrimi ve İletişim-Bilişim Devrimi. Üçünde de dünya dengeleri kökünden değişmiştir. Osmanlı'da Sanayi Devrimi'ne kadar gelen süreçte yaşayan ender imparatorluklardan birisidir. Aldığı miras Batı ve Doğu Roma'nın mirasıdır. İnsanlık tarihinin gelişim sürecinde feodal üretim tarzını tecrübe etmeyen bir topluluk yoktur. Osmanlı imparatorluktu, ulus-devlet yoktu demek elbette haksızca bir yaklaşımdır. Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu, Rus İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu birer din-tarım imparatorluklarıdır. Osmanlı'nın en büyük talihsizliği Rönesans'ı ve Sanayi Devrimi'ni yakalayamamış olmasıdır. Zaten 18. ve 19. yy. Osmanlı yönetici kesimi bunun farkına varmış ve çıkış yolları aramaya başlamıştır.

Urumçi'nin dedikleri son derece doğrudur. Türkmenistan Türk'ü bir arkadaşım da Türkiye'ye ilk geldiğinde bana Türk diyorlardı ve ben bunu hakaret olarak algılıyordum diyordu. Türk denildiğinde dövecek gibi bakıyorduk diyor. Ve bu bütün Türkistan coğrafyasında böyledir. Türk birliğinin kurulması hayal değildir, ama gerçekleşmesi de şu şartlar altında çok zordur. Neo-Osmanlı'dan çok aslında Türk Dünyasının kaderini, Avrasyayı tartışmamız daha mantıklı olurdu.

Denildiği gibi Türkiye ilk önce kendisini adam edecek, sonra bunları pratiğe dökecek. Kendi ayaklarımız üzerinde du-ra-mı-yo-ruz. Zayıf bir ülkeyiz. Jeopolitik bakımdan önemli bir noktadayız gibi ezberlediğimiz özellikler ne yazık ki bir şeyler kazandırmıyor bizlere. Artık zayıf bir ülke olduğumuz kabul edelim. Bunu devletin kendi yöneticileri diyor. Türkiye'yi hasta adam yerine koyan bir Düşişleri Bakanımız var. Türkiye reçeteleri güzelce uygulayacak ve iyileşecekmiş.

Bu konunun uzayacağını ve farklı noktalara geleceğini hiç tahmin etmiyordum. Sonuç olarak tartışanların birçoğu büyük ölçüde aynı sonuca varıyor.
Kullanıcı küçük betizi
İrade-i Milliye
Üye
Üye

İletiler: 85

İletigönderen bezgin » Çrş Mar 11, 2009 3:59

GöktürkMehmet yazdı:
Turkce giderse Turkiye de gider Turkluk de gider, bunun paranoya oldugunu soyleyenlerin hepsi ya libostur, ya 2. Cumhuriyetcidir, ya da donek solcudur, ama Turkcu degildir.

Bir de cakma milliyetcilik var. Cakma milliyetcilerin ortak özellikleri: Türk-Islam sentezi komplosunu yutmus olmalari, ümmetcilikleri, faydacilik ve kolaycilik, her ne sekilde olursa olsun solcu düsmanligi.

Bu bazi cakma FBlilerin, kimliklerini GS nefreti ile tanimlamasi gibi bir durum. Icinde gram felsefe, tarih bilgisi ve öz-güven icermeyen milliyetcilik postuna bürünmüs kara koyun.
İşgâlciler ölmeli! :turkiye:

"Bir ülkenin nüfusunun yarıya yakın bölümünün bir bölgede, dörtte birinin bir şehirde yaşaması, başlı başına tezgahtır."
Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 1394

İletigönderen İrade-i Milliye » Çrş Mar 11, 2009 4:09

Bezgin, sağ ve sol gibi kavramların artık yapay olduğu herkes tarafından biliniyor. Yapay olsa da bu tür tartışmaların içine ne yazık ki sürükleniyoruz. Solcu düşmanlığı yapanlar artık çok fazla kalmadı diyeceğim, ama bir de sormak gerekiyor hangi sol diye. Ben yeni bir tartışma yaratmak istediğim için yazmadım, zaten söylediklerine katılıyorum.
Kullanıcı küçük betizi
İrade-i Milliye
Üye
Üye

İletigönderen bezgin » Çrş Mar 11, 2009 4:20

İrade-i Milliye yazdı: Solcu düşmanlığı yapanlar artık çok fazla kalmadı diyeceğim, ama bir de sormak gerekiyor hangi sol diye.

Ufak bir düzeltme yapayim. 70'lerde sagcilarin solcu olduklarini düsündükleri insanlar bakimindan kullandim "solcu" kavramini. Aralarinda sahte solculardan, solcu olarak nitelendirilmekten nefret edenlere kadar genis yelpazede insanlara "solcu" denildi.

Hos "sagcilik" diye bir siyasi görüs olduguna da inanmiyorum. Tamamen yapay, Nato laborotuvarlarinda üretilmis bir kavram Türk sagciligi.

"Bir ülkenin nüfusunun yarıya yakın bölümünün bir bölgede, dörtte birinin bir şehirde yaşaması, başlı başına tezgahtır."
Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletigönderen Urumchi » Çrş Mar 11, 2009 11:42

İrade-i Milliye yazdı:Urumçi çok güzel tespitler yapmışsın. Her ne kadar Osmanlı'yı eleştirsek de, sevmesek de bilmek gerekiyor ki aynı yanlışlara düşmeyelim ,aynı hataları tekrarlamayalım. Belki de bilmediğimiz için bu kadar çok tartışıyoruz.

Anlayisin ve katkin icin tesekkurler ...
Ama bilmedikleri bir şey var! Güneşin neden bu kadar parlak olduğunu hâlâ bilemiyor bilim adamları! Rüzgarın meteorolojinin konusu olduğunu sanıyor bu adamlar, rüzgarın Tanrı'nın soluğu nefesi olduğunu unutmuş, bu adamlar! O kaskatı, sert, çelik silahlarıyla, hala iyilikten, adaletten bahseden Allah'ın çocuklarını ve Allah'ı öldürmeye yemin etmişler! Yer, gök, doğu, batı, uygarlıkları, bilim adamları... Görecekler, ilahiler mi deliyor bu gök kubbeleri, atom bombaları mı?
Kullanıcı küçük betizi
Urumchi
Üye
Üye

İletiler: 259

İletigönderen maydonos » Çrş Mar 11, 2009 19:48

Bugun odatv de Yalcin Kucuk'un bu konu ile ilgili aciklamasi var.Dinlemenizi ve okumanizi rica ederim.Herkese kolay gelsin.
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletiler: 1651

İletigönderen Oğuz Kağan » Çrş Mar 11, 2009 20:22

Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."

http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 12355

İletigönderen bezgin » Çrş Mar 11, 2009 20:33

Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletigönderen Ozer86 » Prş Mar 12, 2009 17:18

Ram yazdı:

Araştırmanı anlayabilirim, hatta sitemizde de birçok kaynak vardır. Fakat, gerçekten bu konuda hiçbir şey mi bilmiyorsun da "Bu projenin İslâm'a ve Türkiye'nin çıkarına aykırı olup olmadığını bimiyorum" diyorsun, bunu öğrenmek isterim. Bu durumda, Fetullah'ı da bilmiyorsun, Vatikan'ı da, tarihin ilgili kısımlarını da... diyebiliriz. Bu hoktada, ilgili konularda düşünce belirtmeden önce ve ivedilikle bu konuları -en azından bir fikir oluşturabilecek kadar- öğrenmen gerekmektedir. Yok biliyorsan ve buna rağmen yukarıda alıntıladığım cümleyi kurabiliyorsan art niyet arayacağım.
Yüzeysel bilgiye sahibim bu konuda. Özellikle Islam'in yerine Hiristiyanligi getirmek ve Bati yanlisi hükümetleri egemen kilmak uguruna hazirlanmis bir proje gibi gözüküyor. Ama yinede dinler arasi diyalog projesinin ana hatlarini idrak etmeden, negatif bir yorumda bulunmam. Saydigim olumsuz özelliklerin karsisinda belki bilmedigim yararli özellikler vardir. Bir verip iki aliriz. Ya da bir verip iki vermekten kurtuluruz.

Politikayla daha yeni yeni ugrasmamdan dolayi, pek yadirganacak bir halim oldugunu düsünmüyorum. Üstelik bu konularla ilgili yasitlarimdan çok daha bilgiliyim. 8)
Kullanıcı küçük betizi
Ozer86
Üye
Üye

İletigönderen Ram » Prş Mar 12, 2009 17:55

Ozer86 yazdı:
Ram yazdı:

Yüzeysel bilgiye sahibim bu konuda. Özellikle Islam'in yerine Hiristiyanligi getirmek ve Bati yanlisi hükümetleri egemen kilmak uguruna hazirlanmis bir proje gibi gözüküyor. Ama yinede dinler arasi diyalog projesinin ana hatlarini idrak etmeden, negatif bir yorumda bulunmam. Saydigim olumsuz özelliklerin karsisinda belki bilmedigim yararli özellikler vardir. Bir verip iki aliriz. Ya da bir verip iki vermekten kurtuluruz.

Politikayla daha yeni yeni ugrasmamdan dolayi, pek yadirganacak bir halim oldugunu düsünmüyorum. Üstelik bu konularla ilgili yasitlarimdan çok daha bilgiliyim. 8)

Sana ısrarla anlatmamız gereken iki şey var o zaman:

1) Her durumda, her zaman bir çıkar ilişkisi düşünülemez.
2) Dolayısıyla her konuya yansız, nesnel bakılamaz.

"Dinler Arası Diyalog" konusu hakkında pek bir bilgisi olmayan, hatta hiçbir bilgisi olmayan bir kimse, Fetullah Gülen'i ve cemaatini biraz biliyorsa, biraz duyduysa (yüzeysel diyelim) ve ilgili şahısın zararlı olduğunu kavrayabildiyse, DAD mevzusunu haliyle zararlı olarak değerlendirecektir, diğer türlü düşünülemez.

Konuyu bilimsel verilerle tartışmak, kesin bilgiler edinerek öğremek isteyebilirsin. Bu şekilde yapılması elbette daha uygundur. Fakat yukarıda yazdığım kaideyi değiştirmez. Bütün bunların altında şu soruyu soruyorum: Fetullah zararlı mıdır, değil midir¿? Bu soruda gri renge yer yoktur.

Bu durumda, ya Fetullah ile ilgili hiç bir şey bilmiyorsun-duymamışsın/okumamışsın, ya zararlı olduğunu kavrayamamışsın, ya art niyetlisin, ya da yukarıda sunduğum iki maddenin tersine, her olayda, her konuda bir yarar, bir çıkar arıyorsun. Hiç vermemek varken, "bir verip iki vermemeyi", "üç koyup beş almayı" düşünüyorsun. Bu düşünceler, tarihimize mandacılık ve felâketler olarak geçmiştir.

DAD konusuna dönersek, bu yalnızca politika ile ilgili bir konu değildir, politikanın bir parçası olan diplomasi ile de pek alâkalı değildir. Yaşıtlarından çok daha bilgili olman; senin için olağan, yaşıtların için ise hayâl kırıklığı olmalıdır.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

ÖncekiSonraki

Şu dizine dön: Tartışma ve Fikir Meydanı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x