Netanyahu Gidiyor / Erol BİLBİLİK

Netanyahu Gidiyor / Erol BİLBİLİK

İletigönderen NİLGÜN BAŞTUĞ » Prş Oca 17, 2013 21:34

Netanyahu Gidiyor

Erol BİLBİLİK, Araştırmacı-Yazar

ABD Başkanı Barack Obama; Amerika’nın bölgede ki çıkarlarını tehdit eden, Ortadoğu’da Amerikan karşıtlığını tetikleyen ve İslâmcı terör örgütlerinin elini güçlendiren en önemli sorunun İsrail - Filistin sorunu olduğunu düşünüyor ve iki devletli çözümü savunuyor. Yanısıra İsrail’in Batı Şeria ve Kudüs’te ki yerleşim faaliyetlerinin mutlaka durdurulmasını istiyor.
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise iki devletli çözümü kağıt üstünde onaylıyorsada bağımsız bir Filistin Devleti’nin İsrail’in varlığını tehdit edeceğini düşünüyor, yerleşim faaliyetlerinin önemli olmadığını savunuyor ve yerleşim alanlarını sürekli olarak genişletiyor.
Obama’nın aksine Netanyahu, bölgenin ve İsrail’in istikrarına yönelik en büyük tehdidin İran olduğuna inanıyor.

1993 İsrail-Filistin Oslo Barış Anlaşması

ABD Başkanı Bill Clinton’un ilk döneminde de İsrail-Filistin anlaşmazlığı bütün sıcaklığı ile yaşandı. Clinton; Yaser Arafat ve İzak Rabin’i 13 Eylül 1993’te Beyaz Saray önünde el sıkıştırarak Oslo Barış anlaşmasını imzalatmayı başardı. Böylece barışçıl yollardan çözüme yönelik tarihi bir adım atılmış oldu.

Anlaşmanın Mimarı

İzak Rabin, Yaser Arafat ve Bill Clinton’u anlaşmaya ikna eden Filistin doğumlu, bölgenin çok güçlü, etkili bir uzmanı olan Münib R. Masri’dir.

Masri süreci şöyle ifade ediyor : “ 1993’de Camp David’de Arafat, Rabin ve Clinton’un imzaladığı anlaşmayı üçü ile çok uzun süre görüşmelerde bulundum. Clinton’un talebiyle Arafat ve Rabin ‘i ikna ettim. Arafat; Rabin’in elini sıkmam diyordu, Rabin’de Arafat’ın elini sıkmam diyordu, anlaşma imzalanırken Clinton dahil üçünü de ikna ettim. Anlaşma imzalanırken orada görüntüye girmeksizin onları seyrediyordum. O süreçte de günümüzde olduğu gibi İsrail barışı dinamitliyordu.

İsrail; Kudüs’ü de , Gazze’yi de büyük hapishane haline getirmiştir. İsrail bölge’ye Tsunamiyi getirmektedir.
İsrail’i böylesine cesaretlendiren, İsrail’in küresel propaganda makinası, Amerikan – İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (AİPA)dır. Bu komite barışı engelliyor, savaşı tetikliyordu.
Arafat ve Rabin en yakın arkadaşım , dostum ve sırdaşımdı. Arafat büyük bir liderdir, kahramandır. Zaferin ve umudun yılmaz savunucusudur. Yaser Arafat gibi kahramanların hataları unutulur. Arafat’ın kahramanlığı reddedilse de reddedilmese de o benim için ve halkım için kahramandır.

Arafat gibi bir kahramanın öldürülmesinde İsrail’in parmağı olduğunu ben çok iyi biliyorum. Onun öldürülmesini önlemek için çok büyük çabalarda bulundum, önleyemedim.
Rabin’de bir barış adamıdır. Kasım 1995’te onu da İsrail öldürmüştür.
Bölgede kalıcı barış ancak Filistin ve İsrail olmak üzere iki ayrı devlet kurulmasıyla sağlanabilir.
Tek çözüm budur, ben buna inanıyorum ve bunu göreceğim.
Ben çocuklarım torunlarım hepimiz vatanımız Filistin ‘de yaşıyoruz. Yaşayacağız. Oğlumu İsrail askerleri gözümün önünde kurşunladı, felç oldu. O da o günden beri Filistin’de ailesiyle birlikte yaşıyor.
Bana üç defa Filistin Devlet Başkanlığı teklif edildi. Birincisi’nde Mahmut Abbas’a güveniyordum , o nedenle reddettim ; Abbas Başbakan oldu. İkinci ve üçüncü defa teklif edildiğinde Filistin Devleti’nin istikbalini genç nesilden bir erkek veya kadına teslim edilmesini istedim ve reddettim.
2012 Kasım’ında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Filistin’e üye olmayan 'gözlemci devlet statüsü' tanındı.
Bu başarı İsrail ve Amerika’nın BM’de ağır yenilgisiyle elde edildi.
Ben İsrail’de 22 Ocak 2013’te yapılacak seçimlerde Netanyahu’nun kaybedeceğini görüyorum. Bunun için elimden gelen herşeyi yapacağım.

Arafat ve Rabin’in Sırdaşı Münib R. Masri

Masri, Teksas Üniversitesi’nden “ Jeology ve Goverment” bölümünden onur derecesi ile mezun olmuştur.
Cezayir ve Beyrut’ta Phillips Petroleum Company’de Yönetim kurulu Başkanlığı yapmıştır.
Arap Bank Group Bşk. Yrd'lığı 30 yıl Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2009 Filistin Özerk Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.
Masri uzun süre Ürdün’de yaşamıştır. Halen Filistin’de yaşamaktadır.
Masri; Filistin ulus devleti’nin inşası, ekonomisinin güçlendirilmesi ve refahı amacıyla Filistin’li ve Arap yatırımcı ve iş adamlarını biraraya getirerek kurduğu ağırlıklı olarak bölgeye yatırım yapan “ Filistin Kalkınma ve Yatırım Holding ( PADİCO HOLDİNG ) adlı 7.6 milyar dolar sermayeli uluslararası şirketin kurucusu ve 'Yönetim Kurulu Başkanı'dır.
PADİCO HOLDİNG ; telekominikasyon, inşaat, emlak, alt yapı, enerji, çevre , turizm, sanayi, finans, borsa, devlet yönetimi alanına yatırım yapmaktadır.
Masri; 'Dış İlişkiler Konseyi (CFR) Ortadoğu Yönetim Kurulu' üyesidir.

Erol BİLBİLİK, 17 Ocak 2013
Güncel Meydan
Ben yaşayabilmek için, kesin olarak bağımsız bir ulusun evladı kalmalıyım. Bu yüzden ulusal bağımsızlık bence bir hayat sorunudur.
Ya istiklal, ya ölüm!
Kullanıcı küçük betizi
NİLGÜN BAŞTUĞ
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 694
Kayıt: Çrş Eki 26, 2011 12:44

Şu dizine dön: Erol BİLBİLİK

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x